Совети за сува кожа на рацете

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

 1. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.890
  Допаѓања:
  150.668
  Пол:
  Женски
  Штом кожата пука, се прават рани и е нерамна, се работи за егзем. Паталец сум, премногу сува кожа имам, штом залади почнува да ми пука кожата на рацете, годинава ми се исфрли со пликови и ме чешаше ужасно. Само со кортико креми ми се среди, сега ја одржувам со Неутрогена.
  Дерматолог треба да види, најточно ќе ви каже каков третман е потребен.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.871
  Допаѓања:
  35.354
  А ти се задебелува на места? Мене да.
  Вчера бев на дерматолог ми рече 2 пати на ден да мачкам Атодерм/Липикар/Еуцерин и после кортико. Религиозно без престан немам мачкано кортико ама само минимано подобрување и јово на ново. Боли не можеш ништо чим пукне до месо. А и во последно време таква мине раката нон стоп (некогаш по ок некогаш не). И тоа само едната рака.
  Што користиш ти?
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.890
  Допаѓања:
  150.668
  Пол:
  Женски
  Уште не, немам задебелување, се надевам нема ни да дојде до тоа. Втор ден користам Dermovate (од Турција ми е), и има подобрување. Мене бојата ми се промени, како да ми помодре местото каде што беа пликовите, ама се повлекува и тоа. А намачкана сум два-три пати, не повеќе. Исто само на едната рака, левата.

  Мене голем проблем ми е ладното, ама и тоа што користам ракавици (латекс со талк одвнатре), и плус нонстоп мијам раце, таква ми е работата. Мислев дека ми е од ракавиците, менував различни, ама не е само од нив, туку повеќе фактори влијаат. Сува кожа, честото миење, топла вода (иако гледам повеќе со ладна да се мијам), менувањето ракавици. А постојано се мачкам со Неутрогена, концентрираната. Таа ми е најубава од сите креми за раце.
   
  На cresa-jagoda и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 4. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.756
  Допаѓања:
  76.472
  Пол:
  Женски
  За егзема го фалат мелемот на Скендер Хоџа. Поим немам како се нарачува, само знам дека е во Чаир. Немам лично искуство, ама имам другарка кај која егземата е навистина алармантна (со отворени рани по рацете) и кажа дека ова помагало и ја држело состојбата под контрола.
  Веројатно е некој домашен мелем, ама немам други информации.

  Ако некоја има проблем, можеби би вредело да се проба.

  Јас за сува кожа користам невеново масло, си го правам сама. Многу ја омекнува и негува кожата, за во зима е идеално.
   
  На wannaBeMomma и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  2.525
  Пол:
  Женски
  Купете си чиста крема од невен, на пример на Weleda кремот за бебенца е многу добар. Јас пред некое време го открив кремов и спас ми е за сува кожа на било кој дел од телото, дури ја нанесувам и околу очи пред спиење. Нема штетни состојки во неа.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Luminary

  Luminary Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.749
  Допаѓања:
  26.497
  Пол:
  Женски
  Кремата за лице ли е?
  И која цена и каде може да се најде? :)
   
 7. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  2.525
  Пол:
  Женски
  Се води како хидратантен крем за тело од невен, но можеби и тој за лице е добар. Овој го има во Зегин.
  @Luminary
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 8. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  531
  Пол:
  Женски
  Јас за време на зимата особено имам сува кожа (не знам зошто), и користам крема од невен. Помага! Бар на мене.
   
 9. Luminary

  Luminary Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.749
  Допаѓања:
  26.497
  Пол:
  Женски
  Девојки, на рацете ми се појавија како лишаи, распукана кожа и црвенило. Ми дадоа маст, и ми кажаа дека е од сапуни или слично.
  Е сега сакам препорака. Ми треба некое многу нежно средство за миење раце. Некаков гел/пена, може органски, само да е за проблематична кожа, да не е агресивно. :?:
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.890
  Допаѓања:
  150.668
  Пол:
  Женски
  Нема такво нешто, мене од сите течни сапуни ми се прави така, ми пука и ме чеша. Дома користам Дав сапун за раце, подобро ми е, а некој, искрено не се сеќавам кој, ми препорача козји сапун, бил одличен за сува кожа на рацете. Немам искуство со таков, ама би пробала.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 11. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.871
  Допаѓања:
  35.354
  Дерматологот ми рече ао атодерм пената да мијам раце.
  Е сега јас не ја купив многу ми бепе во моментот, али комбинацијата на атодерм (биодерма) интензив балм со декотал маст да си ја видам раката нормална после години. Сега се мачкам само со атодермот акко замена за крема. Магичен е.
   
  На Annath и Luminary им се допаѓа ова.
 12. Luminary

  Luminary Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.749
  Допаѓања:
  26.497
  Пол:
  Женски
  @Annath @wannaBeMomma
  Фала ви девојки. Само уште ако може да ми кажете каде да ги најдам производиве и која цена се?
  Мислам на козјиот сапун и атодерм пената?
  Јас си мислев и со некој нежен продукт за лице да пробам. Мислам ако ми е добар за осетливата кожа на лице, ќе биде добар и за дланките. :?:
   
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.871
  Допаѓања:
  35.354
  Цена на пената не знам, види во зегин мислам моментално има 25% попуст на биодерма. А млекото е 500мл за 1400 ден јас од еурофарм го земав.
  Докторот рече обавезно со тоа да мијам али јбг.
  А може и да пробаш со бебешкиве купки да видиш, хипп, алверде, корине де фарм. Па ако не бива да вложиш во поскапово
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 14. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.494
  Допаѓања:
  82.723
  И јас ќе ти потврдам за биодермата. Моментално е на 20% попуст во зегин, ја купив за малото,1.100 беше намалено млекото
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.628
  Пол:
  Женски
  Нивеа класик или Бекутан крема.
   
  На didisi, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
 16. hristinan12

  hristinan12 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  620
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Луѓенца ај помош од што може да ми е вака ова распукано, ми се појави пред недела дена, мачкам павловичева, невен, ад капки ама не поминува
   

  Прикачени фајлови:

 17. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  3.251
  Пол:
  Женски
  Ако има некоја членка од Гостивар, кај Павле во аптека, Зиаја крема за раце од кашмир 100 мл, 1+1 за 100 ден..

  IMG_20200416_101808.jpg
   
  Последна измена: 16 април 2020
 18. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.628
  Пол:
  Женски
  Бекутан класик.
   
 19. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.967
  Допаѓања:
  3.651
  Како го правиш