1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства и мислења од мајки за деца од 9-14 години

Дискусија во 'Дете' започната од jasna83, 18 јули 2016.

 1. jasna83

  jasna83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2016
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  5.782
  Пол:
  Женски
  Мајки на поголеми дечиња ја отварам темава со цел да споделуваме мислења,совети и искуства за децата на оваа возраст.Прва менструација,раст развој,однесувањето,како ја минуваат фазата на чичко пубертет?
  И по препорака на @sanjaeva ,и некој други луѓе читам дека се доста добри книгите:
  949d9d5b718cb40ea96c073184a756e8_thumb.jpeg
  download.jpg
  Јас сум во план да и ја купам книгава до година,некако сеуште ми е малечка.
  Менструација,тампони некако не ми е спремна за тоа.
  Но ме плаши тоа што сега на 8-9 години добиваат менструација,па да не ни изненади и нас тоа.
  Мојата има 9 години
   
  На minne992, WildMk и Sesil им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.173
  Ќерка ми има 12 години.
  Книгата ја има од пред 3 години и многу и' беше интересна. 100 пати ја има препрочитано.
  Знае веќе за се', и менструација, и секс, и сексуално пренодливи болести, контрацепција, мастурбација, оргазам... се'
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 3. petunija77

  petunija77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 септември 2018
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  20.448
  Не знаев дека ја има темава ,ама изгледа нема мајки со толку големи деца хм? дали во секоја книжара ги има книгиве и по која цена се? Инаку како резултат на севкупново труење посебно хормонско преку храна децата се порано се развиваат, познавам деца од пријатели кои уште од 8,9 г се понапредни во смисла растење гради ,влакненца и сл
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.248
  Пол:
  Женски
  Не знаев дека има всква тема, па сакам ете нешто да прашам. Ќерка ми има 9.5 години,веќе почнува да влегува во пубертет , па на лицето почна (на челото поточно) да и се јавуваат акни , гледам дека и се мрси лицето ептен последниве месеци.. исто и косата вториот ден и е мрсна со некој првут , сменивме милион шампони и пак иста песна. И органски имам користено и од супермаркет , ништо не помага. Дали со медицинска козметика да пробам? Лицето го мие со гелот на Cerave, ,не знам дали да и воведам и нешѕо др.
  Јас разбирам дека е од годините, дека мачкања со специјални производи нема и нешто многу да помогне..
   
 5. V.N.

  V.N. Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  10.343
  Пол:
  Женски
  Здраво
  Гледам темава не е многу активна но се надевам дека некој ќе помогне со совет.
  Ќерка ми за неколку месеци ќе полни 9 год. но веќе месец дена наназад ми се жали дека ја болат градите, гледам дека почнуваат веќе да и се развиваат.
  Многу е ситничка и се плашам дека циклусот би можел да и дојде многу рано па ме интересира после колку време од прилика од кога ќе почнат да растат градите да очекувам прв циклус...да знам да почнам со подготовки:$
  Инаку сеуште не почнале да и се појавуваат влакненца ако е некој показател тоа
  Благодарам доколку има некој некаква утеха за мајка :)
   
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.248
  Пол:
  Женски

  Мојата ќерка има 10 год и врќе една година како има развиени гради и влакненца почнаа да и растат секаде ама се уште нема мензис. И мене истото ме интетесира :)
   
 7. V.N.

  V.N. Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2020
  Пораки:
  2.817
  Допаѓања:
  10.343
  Пол:
  Женски
  Добро е...малце утеха не е на одмет ;)
  Знам дека секогаш ќе ни бидат деца и ќе ни бидат мали, ама неполни 9 па и 10 години мислам дека е уште рано за циклус
  Благодарам на одговорот
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  Кога растат градите болат.
  За циклус различно е кај секое дете и е во зависност од состојбата на хормоните
   
  На V.N. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marija24

  marija24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  4
  Мојата ќерка е 8 години и има проблем со потните жлезди. Создаваат многу мирис. Дали имате таков проблем и што да правам. Некако е мала за да почне уште сега со дезодоранси
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.248
  Пол:
  Женски

  Не е мала , и мојата тогаш почна да се поти и веќе две години користи дезодоранси (сега е 10 год)
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.737
  Допаѓања:
  102.248
  Пол:
  Женски
  На ќерка ми и дојде менструација :^):$ има 10 години, искрено и очекував зошто година предходно и се појавуваа чудни траги на гаќите, па и се развија гради , влакна... е сега додека научи да си става влошка и сл (facepalm) и имав зборено претходно за ова , да очекува , дека сите жени имаат, дека се е нормално :lol: малку е збунета , душичка , ама ќе се навикне..
   
  На karak, Espadrila, minne992 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Septemvri

  Septemvri Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  2.300
  Допаѓања:
  7.853
  Пол:
  Женски
  Нека е жива и здрава, ке научи се што треба, штом и до сега била информирана што да очекува лесно и брзо ке го преброди овој период на промени.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Mmirka

  Mmirka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Здраво, би сакала да прашам за поголемо дете на 12 год. , кое има доста напорни тренинзи и школо, концентрацијата му е падната , некако е многу преморен дали има некој искуства што витамини би биле добри да се дадат
   
 14. MilaSs12

  MilaSs12 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  8.587
  Допаѓања:
  18.098
  Пол:
  Женски
  Зошто толку мало дете да се форсира со напорни тренинзи?
  Олабавете го детето од една работа.
   
 15. Cosmic Girl

  Cosmic Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2020
  Пораки:
  1.909
  Допаѓања:
  7.531
  Пол:
  Женски
  Многу растат интензивно на оваа возраст, особено машките деца. Заради сличен проблем (замор и главоболки) бевме по доктори..испадна интензивното растење е проблемот. Сега има 13 ама веќе повеќе од 1 година има потреба од појачана исхрана и витамини. Прво ги зголемивме број на дневни оброци (шест во денот без да бројам грицкањето помеѓу оброците), кои треба да имаат повеќе протеини и витамини (повеќе јајца, месо, млечни производи, свеж зеленчук и овошје). Секој ден цеден сок од цвекло, морков, лимон, портокал и може и др. сезонско овошје. Пола саат пред него давам ц витамин од 500. Ова е за железото. А за главоболките на невролог ни дадоа само Б комплекс (од пивски квасец), трипати дневно. Друго ништо посебно.
  Тренинзите не се проблемот, дури ни препорачуваа да продолжи да спортува зашто кога расте интензивно телото, премногу е битен спорт за да се оформи правилно скелетот и да не настанат деформации.
   
  На Mmirka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. NewMama

  NewMama Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  1.234
  Допаѓања:
  3.079
  Пол:
  Женски
  Немам толку големо дете ,одговор не знам, се извинувам ама пр. Ако гледате дека детето е уморно, зошто толку напорни тренинзи да има ?
   
 17. Mmirka

  Mmirka Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2013
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Ви благодарам на сите, сигурно сега додека навлезат во шемава со рано станување, инаку активно игра фудбал од 6 години.
   
 18. Septemvri

  Septemvri Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  2.300
  Допаѓања:
  7.853
  Пол:
  Женски
  Само балансиран исхрана, омега и доволно сон.
   
  На Mmirka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Vivienen

  Vivienen Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2021
  Пораки:
  301
  Допаѓања:
  388
  Пол:
  Женски
  Здраво, сакам да прашам дали сте запознаени со активностите на вашите деца во училиште?
  Дали разговарате со нив отворено на сите теми и дали сте доволно блиски да можат да ви се отворат да зборуваат на секоја тема?
  Ќе е ви поставам линк за да видите во денешницава на какви се активности се децата изложени преку училиштето, а малку за тоа зборуваат.
  Има аудио снимка од загрижен и револтиран родител која вреди да се ислуша.
  https://www.slobodenpecat.mk/audio-...L6B44362vZT63RgUAR6O72Yjyc88Ob2XJcb4Gip3feNFk
   
 20. Vekideki

  Vekideki Активен член

  Се зачлени на:
  3 април 2021
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам дали има некој искуство со ехо кај деца од 10 до 14години и дали може да наштети