babylove овошни кашички

Совети, искуства и мислења од мајки за деца од 9-14 години

Дискусија во 'Дете' започната од jasna83, 18 јули 2016.

1. jasna83

jasna83 Истакнат член

Се зачлени на:
    20 јуни 2016
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    5.781
    Мајки на поголеми дечиња ја отварам темава со цел да споделуваме мислења,совети и искуства за децата на оваа возраст.Прва менструација,раст развој,однесувањето,како ја минуваат фазата на чичко пубертет?
    И по препорака на @sanjaeva ,и некој други луѓе читам дека се доста добри книгите:
    949d9d5b718cb40ea96c073184a756e8_thumb.jpeg
    download.jpg
    Јас сум во план да и ја купам книгава до година,некако сеуште ми е малечка.
    Менструација,тампони некако не ми е спремна за тоа.
    Но ме плаши тоа што сега на 8-9 години добиваат менструација,па да не ни изненади и нас тоа.
    Мојата има 9 години

На WildMk и Sesil им се допаѓа ова.
  2. WildMk

WildMk Форумски идол

Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    17.856
    Допаѓања:
    164.769
    Ќерка ми има 12 години.
    Книгата ја има од пред 3 години и многу и' беше интересна. 100 пати ја има препрочитано.
    Знае веќе за се', и менструација, и секс, и сексуално пренодливи болести, контрацепција, мастурбација, оргазам... се'

На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  3. petunija77

petunija77 Истакнат член

Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    280
    Допаѓања:
    16.993
    Не знаев дека ја има темава ,ама изгледа нема мајки со толку големи деца хм? дали во секоја книжара ги има книгиве и по која цена се? Инаку како резултат на севкупново труење посебно хормонско преку храна децата се порано се развиваат, познавам деца од пријатели кои уште од 8,9 г се понапредни во смисла растење гради ,влакненца и сл

4. koritsaki

koritsaki Moderator Член на тимот

Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    14.218
    Допаѓања:
    78.863
    Не знаев дека има всква тема, па сакам ете нешто да прашам. Ќерка ми има 9.5 години,веќе почнува да влегува во пубертет , па на лицето почна (на челото поточно) да и се јавуваат акни , гледам дека и се мрси лицето ептен последниве месеци.. исто и косата вториот ден и е мрсна со некој првут , сменивме милион шампони и пак иста песна. И органски имам користено и од супермаркет , ништо не помага. Дали со медицинска козметика да пробам? Лицето го мие со гелот на Cerave, ,не знам дали да и воведам и нешѕо др.
    Јас разбирам дека е од годините, дека мачкања со специјални производи нема и нешто многу да помогне..