1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. melani@

    melani@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    136
    Пол:
    Женски
    И ние сме така и му давам еден ден само D3 другиот D3 +K1
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jule84

    jule84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    945
    Пол:
    Женски
    И ние сме така јас му давав, една другарка само на ад се и ги препиша педијатар тие до 3 месеци се даваат мислам дека нема врска на каква храна е бебе.
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. oli18

    oli18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    42
    Слободно можеш да се напиеш парацетамол.. Исто и јас, два дена после царски кренав температура. Тоа е од надоаѓањето на млекото. Не беше некоја висока околу 38 ми беше но неколку дена константно ја имав. Сестрите сами на 6 саати ми даваа парацетамол

    Можно ли е едно шише ад млеко од 150мл да го пиеме цел саат? Го поминавме скокот во третиот месец, се се врати во нормала само ова ни остана (за спомен од скокот) ... И ставам шише во уста, две голтки и почнува да си игра со цуцлата, си ја врти низ уста, си ја гризе, а не и текнува дека треба да влече пробав со друго шише, пробав да ја оставам убаво да изгладни - абер нема за млеко... Матичната рече да почекаме уште две-три недели па да почнеме со воведување на цврста храна.. Ако јаде и тогаш вака како сега ќе ми поминуваат деновите со шишето и лажичката во рака
     
    Последна измена од модератор: 14 ноември 2018
  4. DuchessAnn

    DuchessAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    1.216
    Допаѓања:
    5.728
    Пол:
    Женски
    Можно е, малиов мој ги спои 2та скока (3 и 4), страшно беше скоро 2 месеца, или џвакање џуцла или пискање, на спиење млеко му давав. Сега бар убаво го пие млекото, а со кашички да не зборам по 45мин хранење беше, сега смалено на 30, и тоа макс 150гр. :rofl::rofl:
     
    На kukla21, Coco31, duffi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    na bebe od dve nedeli se stava li kapki vo nose ako ima mrsolce za da go izvleces
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Само физиолошки ставај и не влечи со пумпица. Со чепкалка со напречник или ќе се искива и само ќе падне.
    Мојот 8+ , уште го пие по цел саат, 45 мин. И пак не го испива. :D
    Да да за успомен од скокот.
    За цврста храна чекав 5+. Да не ми правеше вакви проблеми со млекото, ќе почекав и до 6м.
     
    На DuchessAnn и lavica82 им се допаѓа ова.
  7. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    ima li posebni cepkalki za usi sto se koristat ili istite kako i za nas
     
    Последна измена од модератор: 14 ноември 2018
  8. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Кај мене бебе се мачеше една недела оти педијатарот ми рече никако да не и го чистам носето,одвај дишеше(исто како нас кога ни е затнат носот)и на крај отидовме во аптека со мм и аптекарката ни препорача капки,солени капки(не се солени стварно) по две ставам и чистам со пумпица од тие ти што влечеш,не со вакум..бебе се прероди мислам иначе одвај јадеше,одвај спиеше скроз и беше затнато..
     
  9. lavica82

    lavica82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2017
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    659
    Пол:
    Женски
    kaj mene e dve nedeli bebeto,zatoa prasuvam dali se cisti deka e mnogu malecko
     
  10. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    И јас на две недели прв пат го чистев,сега сме три недели и продолжив така да го чистам кога ќе е затнато..
     
  11. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    @lavica82 Посебни чепкалки се за бебе, со попречник се, ги има на повеќе фирми.
    Јас на Бекутан ги користам,овие се
    9BBD0A94-1736-4005-8E58-2C6AD1414E5B.jpeg
     
    На karak и duffi им се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Чепкалките се тие кои ги постираше Шанел.
    Јас со аспираторче на бебе не сум влечела и не би ако нема секрет. Многу лесно може да му пукнеш капиларче и еве ти бељја.

    Бебињата хрчат, се чистат од плодовата вода. Не се затнати. Стави ја да спие на подигнато под душечето. Стави и кромид до креветчето ако има мака ќе ја опушти. Други мерки само по совет од педијатар
     
    На Sexybaby86, lavica82, Coco31 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Мене на контрола кога бебе имаше 1 месец, докторката ми кажа секојдневно синомарин или физиолошки раствор во носето по неколку капки, а ако осетам да крчка може и пумпица. Од тогаш влечам секој ден. Сега во последно време дека поголем, се буни, не дава, уште кога ќе ја види пумпицата со рацете го крие носот, па со живи маки некако вадиме по некое мрсулче.
     
    На minneymouse82 и cvekence123 им се допаѓа ова.
  14. Lejlaah

    Lejlaah Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2018
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Исто како мојот а види пумпица се трзе со главата правејќи нее и вришти. Сигурно коа ќе потпораснат нема да прават како сега што прават.:^):D
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.645
    Пол:
    Женски
    Ама не влечете со пумпица на секое... само кога тече нос, значи да течат мрсули, кога не знае да го исекне. А не на суво, за да ги извадите сувите, сами ќе си излезат со тоа што ќе ставите синомарин или што и да ставате.
    Ќе им направите белја на децата, ќе ја надразните слузницата, ќе пукнете капилари и подоцна проблеми со синусите.
     
    На Sexybaby86, duffi, BoaVista и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Јас со пумпа влечам кога ќе осетам дека има заглавено мрсулче, не секој ден. Како помал му крчкаше носето, а сега веќе и сам покажува, дува ли дува со носето, па ставам синомарин и влечам. Ако и така не излезе, тогаш на бањање му излегува сигурно.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.645
    Пол:
    Женски
    И кога има заглавено не се влече. Немој. Стриктно Цекиќ (орл специјалист) ми има потенцирано. Кај жена му ги носам децава. Влечење само кога има секрет кој тече, значи густи зелени/шолти/проѕирни мрсули кои слободно течат и не остануваат во носот и ништо повеќе од тоа. Се друго сам ќе си исфрли.
     
    На TeddyGrey, Sexybaby86, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Ima vrska na pedijatar mi kazaa deka ako mi e samo na doenje bebe mora da davam i vitamin k bidejkki go nema vo majcino mleko. Ako si na ad samo togas nema potreba.
     
    На NarCis@ и LiliBoz им се допаѓа ова.
  19. Golden7

    Golden7 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Мами некоја од вас да имала искуство со бактерија staphylococcus aureus во нос? Што сте давале и мнекое инфо. На резултати од брис од нос ја покажа
     
  20. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Мајки шетате ли? Дали е време за скафандер? :D