1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    За некој ден полниме 2 месеци, за 31.01 закажавме преглед кај ортопед. Малава ми е многу променлива, некои денови воопшто не спие, некои денови пак само се буди за јадење на два часа. Почна некако да се лигави, еве неколку дена само раката си ја става во уста и си ја цица, понекогаш и гласно :D И тоа веднаш после јадење, шише и цуцла не сака, а рачето го смука... Веќе една недела не кака редовно, на 3 дена полни ептен, дури протекува и има ептен непријатен мирис. Педијатар вели дека нема проблем. Вчера малку качи температура, 37,4, ѝ се јавив на докторката, ми рече да ја измачкам со оцет и млака вода, па ѝ се спушти. Вечерта само дојде до 37и од тогаш си е ок, да не заречам. Не знам каде грешам. Постојано сме дома, само за контрола и ептен ретко до кај моите. Правевме ептен топло дома, ама препорака на докторката е околу 20 степени. Можеби јас ептен ја изнежнив, па на три недели и антибиотик примаше. Тоа си е моето искуство и секојдневие. Ја тестирам понекогаш, па забележувам овие два дена дека ја прати играчката кога ѝ ја покажувам и ја мрдам лево десно, горе, долу. Ама кога сака. Си гугаме, повеќе од сабајле. Тоа е за сега, а ве читам редовно. Имајте убав ден :hug::hug::hug:
     
    На slimy, Корнелија, Dina911 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    se sreduva laktacijata
    Voedno da ja pozdravam @TeddyGrey i bebe bravo i do zapce stignavte bas me izraduvavte
     
    На TeddyGrey и Корнелија им се допаѓа ова.
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    37 и 37,4 и не е некоја Т , да не ја претоплуваш и наоблекуваш? Дома треба да биде макс 23 степени и тоа е многу.
    А од дома седење фајда нема. Вирусите се дома , во затворен простор. Кога не е толку лош воздухот вади ја по пола час соодветно облечена.
     
    На kukla21, Coco31 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  4. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Моето има 2 месеца и става раце во уста.
     
    На melani@ и Ljubica87 им се допаѓа ова.
  5. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Да, ја претоплував ептен, па и дома со оганот ептен правевме топло. Сега повеќе се едуцирам на оваа тема и гледам полека полека да воведувам некои промени :)
     
    На duffi и Dina911 им се допаѓа ова.
  6. mary28

    mary28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Majki zdravo,budejki mojata kerka IMA problem so kakanjeto, nekade procitav da I dadam maslinovo maslo, pa kako se dava,dali samo maslo da goltne,inaku E 6+ meseci. Blagodaram
     
    Последна измена: 21 јануари 2019
  7. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Ништо матичната ми вика да ја однесеме да ја измери. Дефинитивно денес ќе купам бебешка вага да си ја мерам да не ја шетам на секое по болници. Таман и подој ќе и мерам.
     
    На Dina911 и duffi им се допаѓа ова.
  8. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    До кога им е на бебињата течна столицата?
     
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Додека не почнат со цврста храна.
     
    На kukla21, karak и Coco31 им се допаѓа ова.
  10. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Друкпат логички ќе размислувам:rofl:
     
    На TeddyGrey, Ѕвездички, Sexybaby86 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.121
    Допаѓања:
    908
    Mislam deka dodeka se samo na majcino mleko, ako gresam neka me popravi nekoja mama
     
    На karak и monik55 им се допаѓа ова.
  12. Seduction

    Seduction Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.066
    Допаѓања:
    10.055
    Пол:
    Женски
    Мајки малата многу ми кашла, посебно навечер кога ќе ја легнам. Во среда кога го носев синко на доктор зошто беше болен ја однесов и неа и ми кажаа дека поткашлува од носето, но ова сега е многу. Што можам да дадам на бебе од 2ипол месеци за кашлица?
    И го чистам носето со синомарин и пумпица и и правам инхалација со физиолошки еднаш во денот друго незнам. Ај некој совет.. во среда сме на контрола за синко па и неа ќе ја носам, ама ми е страв да не има спуштено.
     
  13. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Од кога се породив благо јадам за цел живот што не сум јадела ;(
     
    На AlicaInWonderland, pepapa, Dina911 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Сите сме ваљда така :D
    И јас многу јадам благо, ма по цела чоколада. Телото ми се тресе ако не каснам благце.
    Јас и диета почнав без шеќери, амаааа млекото се намали овие денови, дека само протеини јадев, дури ни овошје, па баталив и си гнетам пак.
    И ќе јадам што ми душа сака бар до 9месеци, после тоа дури диети.
     
    На happygirl и Корнелија им се допаѓа ова.
  15. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Значи исто и сум јас,цело пакетче од 400 грама наполитанки изедов денес.
    Среќа на бебе не му смета за грчеви.
     
    На happygirl и Корнелија им се допаѓа ова.
  16. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    И јас не знам зошто некаде прочитав дека чоколадите правеле грчеви кај бебе и не јадам чоколади а ми се јаде блачко и мене. И јас колку не јадев во бременоста и колку не бев стрвна, сега додека дојам се’ ми се јаде :D
     
    На Milaаа991, Корнелија, TeddyGrey и 2 други им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Ние вчера направивме молитва и од синоќа почнаа повеќе грчеви, 1 саат плачеше, исто и денес цел саат плачеше па сега спија. Еспумисан му давам и биогаја. Дајте совет што да не јадам јас. Знам дека не треба грав, зелка, газирано и цитрусни овошја, др нешто???
    Иначе денес бевме на контрола после 3 недели, последно беше 4800 сега има 6200 г само на мајчино млеко е, не сака ни чај да пија. Матичната рече дека е супер и цврст машала за 42 дена :) и изгледа има атопичен дерматит, цело лице му се нафрли со мозолчиња, потпарчиња, многу ми е жал кога го гледам :(
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Ова со јадењево иста сум и јас, скоз иста :) сега се ми се јаде, додека бев бремена ништо, за ништо немав мерак и апетит ич.
     
    На Dina911 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Мозолчињава на моево му поминаа откога престанав да го облекувам многу и плус дома намалив температура и одма ги снема, инаку беше со мозолчиња како во пубертет. Сега има како ситни брунчиња ама ми рекоа ништо да не ставам, само со вода да го мијам.
    Машала вие бааги пораснати... колку се роди?
    Јас на моево му давам колиеф за грчеви, сега за сега добри се покажаа и по потреба ставам топло на мешето
     
    На Milaаа991 и lackygirl им се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.077
    Допаѓања:
    20.830
    Пол:
    Женски
    Се роди 4300, испишани 4130 и на 11 дена беше 4450 па на 3 недели 4800 па дури сега го носам на контрола ладно беше многу па не ми се ваѓаше надвор на ладно и кога рече 6200 се зачудив :) ама нон стоп цица на секои 2 саати.
    Иначе и јас мислам дека од жешкото му се прават а најмногу од цицањто, тогаш најм се поти.
    Колиеф се наместо еспумисан така? Оти му давам еспумисан, да пробам да му ги сменам, за капење што користите?