1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Elena ena

    Elena ena Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2016
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Мајки , скокот во 5- та недела почнува со полни 4 недели или полни 5 недели ?
     
  2. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Мајки вие што имате проблем со атопичен дерматит, освен млеко, млечни производи, јајца, јаткасти плодови, чоколадо, конзервирана храна знаете ли нешто друго плус што треба да исфрлам од храна?
     
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.852
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема многу врска исхраната, еве исто јадам цело време немам ништо сменето во исхраната и некои 4-5 недели немаше ништо, сега од пред 1 недела пак е цел црвен со егземи на мешето, на рачињата и на ножињата....зедов Еуцерин лосион и за тело сега, си велам ќе ни помогни бидејќи за лице супер му е погодено и нема ништо.
     
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Цело време последнава недела ја става раката во уста и ако и ја тргнеш плаче. Можно ли е проблем со непцето да има и што да и дадам да не ја нервира?
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    Почнува оралната фаза.
    Ништо не и давај. Миј ги редовно и тоа е.
     
    На Poppins и FreeMind им се допаѓа ова.
  6. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Кога почнува таа орална фаза и колку трае?
     
  7. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Од 2 месеца отприлика и велат до околу година. Кога ќе почне да фаќа со рачињата ќе става и предмети во уста.
     
    На Coco31, duffi, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Nalla

    Nalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Ја става цела тупаница во уста и нервозно глода, па се нервира дека не може да ја пикне цела и ржи :D
    Мислев да не се непцата ама премал е, па гуглав и ова најдов:

    ‘Според, Фројд личноста се развива низ три предгенитални фази: орална, анална и фалусна, по што следува период на латанција и потоа доаѓа гениталната фаза.
    1. Орална фаза.
    Започнува ведаш по раѓањето и трае една до првата година. За неа е карактеристично дека детето светот го доживува преку устата, и дека предметите сака да стави во устата со цел да ги осознае...‘
     
    На FreeMind, Coco31, Poppins и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.237
    До годинката @AlicaInWonderland . Бебињата го учат светот преку раце и уста.
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Јас едно време кога му се појави на почетокот пазев и ок беше, па последниве неколку дена се опуштив, јадев се’ и многу му се влоши :( и јас мачкам еуцерин, смирува ама не толку. И на доктор рекоа главно од храната е. Моево има на лицето, на главата на темето и на лактите на рацете. Знам дека нема мир од ова егземава, ама ајде нека се живи и здрави само
     
  11. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Орална фаза почнува допрва ќе пика се , пази на рачињата чисти тоа е најбитно и кога ќе потфаќа играчки да се безбедни да не се боцка , штом почне да фаќа се ќе пика во уста , тогаш можиш и од глодалките што се разладуват да и даваш ќе и годе , ем и непцето ќе го разладува олеснува при вадење заби , мене ми беа спас тиа со првите забчиња и кога почна да пика во уста , раче или играчка
     
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ова глодалкиве од кога се даваат, од кој месец?
     
  13. Корнелија

    Корнелија Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    1.121
    Пол:
    Женски
    Од кога ќе почне да ги фаќа, тоа од прилика 2-3 месеци.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Мојава не ги сака глодалките. Јас уште на 2 м и купив и цела радосна ги стерилизирав и дадов. Ама се гади од нив. А мене коса ми се крева кога ја гледам кога пикува во усте плишани играчки. Јес да се испрани, ама пак се гадни. Јас и ги вадам, таа пак ги трга за во усте. Тоа е. Мора така го осознава светот.
     
    На FreeMind, TeddyGrey и Poppins им се допаѓа ова.
  15. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    од 0+ си се , штом почне да држи со раче дај и ќе видиш како ќе ги сака , има секакви форми , мене оние ко круг најмалите , најубави ми беа и најзгодни , за држење се топ .
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    А јас баш се чудев за глодалките кога се даваат,мислев дека кога ќе почнат запчиња па тогаш..значи да и купам :inlove:
    Ние денес правиме 3 месеци (heidy):l:
    Рацете во уста дење ноќе и гуга сега со поразлични тонови мнг ми е смешна и брчи со устето прави балончиња :D:inlove:
     
    На FreeMind, happygirl и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  17. Талкачка

    Талкачка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Пробиотикот го примаме затоа што наследно имаме алергии и затоа ни го препорача докторката..плус ја родив со царски и заради тоа ни препишаа пробиотик...ама не ни пишаа колку време да се користи на исписниот картон..ниту пак таа ми објасни...на почетокот не и го давав пошо ни создаде грчеви..ама после 3 недели продолжив и фала богу добра е ама незнам до кој месец да и давам
     
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Рачињата уште ги држи стегнати во тупаница и шипак, така да од кебенце или алишта и се собира околу прстите текстил и кога ќе ја видам со рака во уста морници ме лазат. Ако и ја тргнам плаче вриска, се обидувам со цуцла да и го заменам хобиво али не оди ја плука.
    Имам глодалки ќе ги стерилизирам.

    Значи кога ќе почнат заби глодалкиве ги ладиме во замрзнувач и во тоа е разликата од оралната фаза и болка при растење заб? Сеуште не држи во рака ништо али ќе пробам да видам дали ќе сака.
     
    На lackygirl и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  19. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Кога не држеше ништо јас и го носев глодалчето во усте, ама таа го шмокаше како цуцла, се мрштеше и згадуваше. Откако почна да држи и да си игра пак и ги понудив ама не беше фасцинирана. Сега ќе ја купам малата Софи, ама ме нервира таа што не се стерилизира. Битно нема дупка, па бар можам да ја мијам со сјај и вода. Додуша таа што не пикна во уста, па за Софи проблем било.
     
    На lackygirl, FreeMind и monik55 им се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Таа Софи глуми фенси глодалка за најмали или?
     
    На Milaаа991, lackygirl, Vaga~ и 2 други им се допаѓа ова.