1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Цел ден сaмo дa се плaчелo. Цел бoжји ден! Oд хиперaктивнoст не сaкa дa цицa. Пoчнувa дa плaче,јa земaм јa нишaм сo цуцлa мaлку ќе се пoдсмири и ќе фaти мaлку дa цицa a веќе сo oчи пoлуoтвoрени.
    Рaце упoрнo вo устa,дoле двете двoјки зaбелени,испaкнaти. Тек е трети месец,шу прaјме дaље? Незнaм кaкo дa и пoмoгнaм.

    @Vennera.aa. aј пиши ми лп немoжaм дa ти пишaм. Кaкo сте вие,штo нaпрaвивте сo цицaњетo?
    @FreeMind не ми е јaснo Oсaнитoт кaкo се дaвa. Вие кaкo сте сo цицaње,пoчнa дa изведувa a?
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Го ставаш топчето меѓу непцето и устата доле во празнината.

    Изведува али не е во најлошо светло сеуште како овде што читам. Само писка и ја плука градата и се на плачка ја врти.


    Се гази брз ритам а жени :) како во некој бубањ да сум и се вртам така се чувствувам навечер кога ќе заспие.
     
    На paleska3, LoveHope, hello-kitty.90 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. derjus

    derjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2018
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
     
    На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.854
    Ај да се пријавам и јас со син ми плачко.
    Мислев ќе помине 4 скок па ќе има подобрување, ама сум се излажала.
    Сеуште плаче, сака во раце, а ни тогаш не му е погодено, денски малку преспива, го нишкам два саати за да преспие пола саат, навечер се буди по 4-5 пати, таман ќе заспие го ставам во креветче, се буди. Плачки по цееееел ден. Како зомби сум. Кај ненаспана, па и рацете ги чувствувам дека ми се издолжени до колена, од целодневно држење во раце. Единствено што се врати во нормала е цицањето, барем почна убаво да цица.
    Заби ли го мачат, грчеви ли се сеуште, не знам, ама знам дека е неиздржливо. Се се тешам дека од утре ќе е подобро, ама тоа утре никако не доаѓа.
     
    На Nina 2014, lackygirl, Dina911 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Како ја да се читам... Поголем плачко немам видено!
    Не знам дали се грчеви, заби, скок.... 4+ и 2 нед. Кичмата не си ја осеќам.
    Дури на цела мака и велам на мајка ми да не е метеопат. (facepalm)
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  6. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, би сакала да ве прашам за кашички од хипп за 4 месеци. Направивме пред 1 недела 4 месеци и сакам да воведам кашички по препорака на педијатарот. Кои вкусови да ги земам? Дали треба да се стоплат пред да му се даде? И по колку пати на ден? Благодарам
     
  7. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со јаболче.. Два до три дена со тој вкус теравме. Прво по неколку лажички, но следниот ден почна по повеќе да јаде и веќе ноќта пред спиење, после две шишиња млеко дадени едно по друго, таа беше гладна и не заспа додека не и ја дадов кашичката. Бидејќи сеуште не може да ја изеде цела, во смисла да и се смета како еден оброк, давам во текот на денот по три до четири пати. Потоа дохранувам со млеко. После јаболче, продолжив со комбинација јаболко со слива, па морков, па морков со јаболче, па тиква, па тиква со компир итн.
    Кога ги вадам од фрижидер ги затоплувам на собна температура. Инаку првото отворање не топлам, директно давам.
     
    На AnaDelRey му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AnaDelRey

    AnaDelRey Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2017
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    662
    Пол:
    Женски

    Фала мајка ❤️
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.854
    Ептен врсници се, и синко е 4 ипол. Некако ми изгледа и грло дека го боли, таман се оправивме од спуштањето на плуќа, сега пак. Ќе го водиме после кај матичната. Се надевам дека сум грешка . На толку внимавање пак да се разболи, стварно не ми е јасно.
     
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Да прашам дали на ова се мисли буква С и бебето ја почнува фазата на седење?
    08F85B01-D3AA-4A33-A133-179EB74E9EE2.jpeg

    Во раце само вака седи.
     
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Може од плачење грлото така му се прави.:|
    Знам по мојов, кога мн плаче, а тоа е секој втор ден после главчето му е зарипнато.:|
    @FreeMind и мојот така само се смирува, гледа на страна и знае да заспие. За седење се виткаат уште повеќе.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.954
    Допаѓања:
    20.854
    Се познава кога се витка кога го држиш нанапред. Кога ќе го земеш на напред да го држиш, малку ги поткрева нозете, а со грбот и главата се витка нанадоле, и баш прави буква с. Вака држејќи го наназад не се познава.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Бебка почнува цврсто да го држи сама шишето,предтоа фаќаше ама лабаво :D
    Од кога почнуваат сами да си пијат ?
     

    Прикачени фајлови:

    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Vennera.aa

    Vennera.aa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    7.590
    Пол:
    Женски
    Уште тераме исто навечер само еднаш до два пати цица лезет другото е цуцла плачки града пиштење града ова по 1 минута и цица пак пиштење со туркање од града и стигнуваме до момент корне штипи се турка со раце нозе. Пробав и станата и со нишање и со шетање не успева. Полудев буквално
     
    На Nina 2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Мајки сте биле ли на свадба со 6 месечно бебе? Ако да како сте поминале?
    Не можам да ја оставам оти нејќе да седи со никој,вчера пола саат ја оставив ми се јавија одма да идам дека не може да се смири од плачење...
     
  16. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.252
    Допаѓања:
    21.765
    Пол:
    Женски
    Моето е 5+, и викендот бев на свадба, тоа ми беше и прв пат да го оставам бебо на некој да го причува повеќе време. Се плашев како ќе биде, бев спремна и само да се сликам и да си дојдам дома :)
    Ама умен беше, се вратив дома само еднаш за доење, после баба му го заспала.

    Јас не би водела толку мало бебе на свадба, мислам дека нема потреба да се малтретира на гласна музика, многу народ, загушна атмосфера. Сепак ти си знаеш најдобро :)
     
    На Milaаа991, Dina911 и cvekence123 им се допаѓа ова.
  17. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски

    Ти благодарам на советот, нас ни е проблем оти свадбата е во друг град,а она ни пола саат вчера не седеше со баба и..мислам дека нема ни да стасаме до ресторанот ќе ни се јават да се враќаме..
    По се изгледа нема да одиме на свадба оти и јас не сум баш да ја носам во гужва,гласна музика,а немам многу избор..
     
  18. Sandrin4

    Sandrin4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    1.409
    Допаѓања:
    6.196
    Пол:
    Женски
    Јас бев уште кога беше 3 месеци, ја зедов за сликање пошо мн блиски ни беа, и после ја оставив до дедо и. Гајле немаше, си заспала.
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Прашував за истото пред 1 месец. :)
    Нормално е, на бањање ќе пробаш со еден прст да поминеш помеѓу усните и да и го измиеш, а она што ќе остане ќе и го исчистиш со газичка. Ќе и се собира пак што од интима што од креми и исто така ќе и го чистиш секојдневно.
     
    На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Денес е оваа епизода на репертоар. Главата тапан ми ја направи од пискање. Доближи и града една секунда и врискот бутка со раце мислиш со сила и дава некој. Само со тропалка на града успеав да ја залажам да се нацица и еве заспа.

    Среќа ве читав дека ваков период иде иначе ќе одев до болница пак да ја видат што и е што вриска како будала.
     
    На Nina 2014 и Vennera.aa им се допаѓа ова.