1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. derjus

    derjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2018
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    леле кај мене ни со тропалкс ни со играчка се мами два пати влечи се врти со глава пишти пск така во сон го цицам едвај :(
     
    На Vennera.aa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.155
    Леле уште сега се плашам за тој период што пишувате :sweat:.
    Ние овие два дена друг филм. Сега спиеме без проблем, и преку ден два- три пати по саат- саат и пол и ноќе првото спиење ни е од 22 до 2 часот. Вака да тера милина. И јас наспана и плус преку ден можам да си завршам обврски.
    Него како ги облекувате овој период? Мојата е многу с'клеџика, со боди на рамки и шпихозни ми е цело време. Од вчера и ги соблеков чорапите и само на ногавичкие од шпихозните е. Незнам, мислам и вака и жеже.
     
    На Vennera.aa и LoveHope им се допаѓа ова.
  3. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Ние бевме на крштевка кај ептен блиски моравме да одиме. Побаравме соба во ресторанот и таму се сместивме. Се менувавме сите по малку и помина се ок. Прашај за ваква опција. Инаку пробав да го внесам во сала барем за кратко ама плачеше од гласната музика, ние сме помали од вас на 01.06 ќе полниме 5 мес.
     
    На Vennera.aa и cvekence123 им се допаѓа ова.
  4. Viki tonci

    Viki tonci Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2018
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Ова делува кај нас. Си чепка со рачињата по ланчето и цица. Вреди да пробате мајки
     
  5. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Welcome in the club @FreeMind
    All day сме тaкa.
    Денес вaкцинa,дoбрa е сегa зa сегa.
    Дoбрa е,5600гр е. Тaму гo дигнa целo сoветувaлиште нa нoгa oд вриштење. Им пoкaжувaвме кaкo не сaкaме дс цицaме пa шетaвме гoли тaму.

    Иии ми фaти сo силикoнскa брaдaвицa. Две успешни дoењa сo силикoнскa!
     
    На paleska3, TeddyGrey, Vennera.aa и 3 други им се допаѓа ова.
  6. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    20.725
    Од бананата ли можеше да се појават црнки кончиња во измет?
     
  7. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Да од бананата е 100%
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.171
    Допаѓања:
    10.772
    Пол:
    Женски
    Ние бевме на свадба кај брат ми, на неполни 4 месеца. Мислам дека да имав на кого, може и ќе ја оставев дома, ама буквално сите беа на свадбата. Дента свекор ми ја чуваше додека одевме по невеста и му плачела, попладнето јас го рипнав делот со црквата за да седам со неа, и вечерта ја земавме во ресторан. Бидејќи првпат беше во толкава гужва и јас не знаев што да очекувам. Седеше додека беше прием на гости, кога почна свадбата јас влегов во невестинската соба да ја надојам, па после тоа игравме едно оро (да ја има на снимка кај вујче на свадба :lol:). Накај 9 ја оставив кај свекрва ми на маса, во најголемата бучава со тапани си заспа. Спиеше во количка саат ипол без проблем и после вечерата свекрва ми и свекор ми ја однесоа дома. Се на се свадбата не беше проблем, супер помина.
    Помачно ми беше после тоа, малата веќе спие цела ноќ, таа вечер стана 3 пати, и цела недела и требаше да се врати во нормала. Јас очекував повеќе да плаче и да се буни таму, а дома да си е океј. Се зависи од детето. Ама ако имате искуство дека ќе те бара, или не оди ич или земи го малото со тебе. Сите спремања само за да се вратиш одма (или повеќе пати да идеш и се враќаш) мислам дека не вреди. И на мојата свадба имав блиски со 3 месечно бебе, исто супер поминаа. Ама сепак примериве се со деца кои немале проблем со бучава или да се далеку од мајка.
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    @happygirl @Sandrin4 @Viki tonci @Spidy
    Мајки ви благодарам многу што споделивте искуства и ми дадовте совети..:inlove:
    Имам време до петок па ќе размислиме или ќе иде со нас или и ние нема да одиме оти најлоша варијанта ми е да ја оставам-нема ни да стасаме до ресторанот ќе треба да се враќаме..
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Мило ми е што фати со силиконските.:) Од кој купи? Колку месеци сте?

    Од бананата е. Јас првиот пат од ум сд извадив8)
     
    На hello-kitty.90 и LoveHope им се допаѓа ова.
  11. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Mila 3+sme, zemav na baby nova posho od toa shishe pie.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    20.725
    @Milaaa991

    Ама многу малку проба, немаше ни една лажичка, а двапати изметот полн со такви црни кончиња. Знам дека имаше пишувано за тоа на форумот, па не се испаничив многу.

    Инаку го водевме на доктор да го видат, поради плакањето, засипнатиот глас, не сакав да оставиме така, досега плачливоста и постојаното будење ноќе го препишував на скок, ама скокот помина и сигурно нешто го мачи.
    Го гледаа грлото, не е црвено.
    Го слушаа и со слушалки, добар е.
    Минатата недела го мереа, имаше стагнација на кг, веројатно поради тоа што беше болен и лежеше во болница, сега за една недела качил 300 гр.
    Вика докторката сигурно му е воспалено увцето.
    Ајде отидовме приватно кај оториноларинголог.
    Го гледаше, му ги исчисти увцињата, малку имаше соберено како грутки внатре, ги извади, десното рече малку е воспалено, ама не би требало тоа да прави проблем, исто му мереше со тоа апаратче на ушите, добро е.
    Ајде и носот го провери, чисти, проодни се каналите.
    И тој гледаше грло, нема ништо.
    Му ги провери и жлебинкиѕе, рече рано е за заби.
    И излегува дека се е добар, а синко е кенкав и се буди ноќе на сат/сат ипол. Што може да му е стварно не ми е јасно. Гледам дека нешто го мачи овие неколку дена, ама не знам што.
    Е, еден ден изметот цел ден му беше жолт, но како кашест, тогаш сеуште немавме почнато со пробување вкусови, немаше знаци дека го боли стомачето, од што би можело да е? И што може уште да се испита? Не знам веќе што го боли!!!!
    Куп пари дадовме по доктори, за лекови, сирупи и пак ништо.

    И да напоменам, оториноларингологот кажа дека НЕ ТРЕБА да се чистат ушите со стапчиња во никој случај.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Дали направивте крвна слика со црп,да не е случајно уринарна инфекција?Они се такви подмукли.
    Ете мене на тоа ми текна.
     
    На Nalla и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  14. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    20.725
    Не сме правеле сега, ниту пак матичната ми спомна нешто.Ни дадоа пак инхалации со физиолошки и дексазон, солени капки во носе, капки за уши и парацетамол сируп. Рече да следам до утре, ако е сеуште таков да го водам повторно.
    Ако не е подобар, ќе и побарам и тоа да испитаме, место тие да не советуваат, ние треба од нив да бараме.
    Ти благодарам за советот.
     
    На babydust му/ѝ се допаѓа ова.
  15. babydust

    babydust Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2017
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Тоа сакав да прашам: додека не воведам оброк т.е. да се научи да јаде, дали можаж да ја нудам повеќе пати на ден или само еднаш наутро?
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас ја нудам пред секој оброк со млеко.. Значи неколку лажички кашичка па после 10 или 15 мин давам млеко... Си јаде и бара уште.. Затоа давам. Досега немам кашичка исфрлено.. Една си ја јаде во текот на целиот ден.. Сега веќе и пи каша и пол јаде.. Не знам дали е правилно но јас го следам детето..
     
    На babydust му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.171
    Допаѓања:
    10.772
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со каши минатата недела, и давам три пати, 1 саат после доење. Јаде 50-100 грама, зависи како е расположена. Очекував да не сака повеќе од 2 лажички, ама ете детето си јаде, па и давам колку што сака. Додека цицаше редовно и бљуцкаше често, сега со кашиве и тоа е значително намалено, и какањето и се изрегулира. Само позитивни промени има и затоа и давам почесто.
     
    На babydust и PeachGirl им се допаѓа ова.
  18. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.027
    Допаѓања:
    20.695
    Пол:
    Женски
    И јас го следам, ако сака ако бара уште му давам, ако не сака нормално дека не, сиг нема со сила да му пикам ;) кој знае што е правилно денес, сите различно кажуваат. Според мене правилно е како што самата мајка ќе одлучи, секоја мајка си го познава своето бебе и знае што сака.
     
    На paleska3, PeachGirl, Bella* и 2 други им се допаѓа ова.
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.641
    Допаѓања:
    95.673
    Пол:
    Женски
    Како бе самата мајка да одлучи? Па мајка не е нит доктор, нит нутриционист. За бебе се почнува со една две лажички насабајле со навршени 6м за да може ако јави реакција да има време да се реагира, не сто пати во ден, не 3 пати во ден, еднаш, за да му се стекне и навика. Откако ќе воведете вкусови ќе воведете и оброк, не сакало нејќело, оброк е, мора да се јаде. Јас не сум се родила со искуство само сум слушала доктор и мислам дека тој знае многу подобро од мене. Сзо вика со 6м се почнува со вкусови, за појадок и толку!
     
    На Coco31, PrettyG, babydust и 2 други им се допаѓа ова.
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.027
    Допаѓања:
    20.695
    Пол:
    Женски
    Јас повеќе се водам според инстинкт нормално и дека според совети од доктор, еве ќе ти објаснам.
    Моето бебе имаше 9300г на 4 месеци, докторката ми рече дека можи да почниме со вкусови, дека големо бебе, јас почекав уште 2 недели почнав на 4 и пол месеци со јаболче домашно не прскано, му давав по 2 дена не по 3, и сите намирници со ред како што треба, досега не ми јавил реакција, е сега со давањето количински, повеќе сака овошје и повеќе јади, од брокулата само 3л касна и неможев никако да му дадам плус со сила. Му давам кон 12ч 1 оброк и толку се друго е цицање и вода по малку пие др ништо ни чај ни сок. Досега има пробано јаболко, круша, банана, слива, морков, компир, тиквичка, брокула, ориз и вчера му дадов купечка каша од кајсија.
    Иначе сопругот бил од 2 недели со бисквити и чај од нане никогаш никаков проблем немал, здраво дете бил.
    Мене мајками живо јајце ми давала во млекото за да се здебелам уште од 6 недели, не знаела дека е забрането-алегрено имала 18год среќа ништо не ми било немам алергија на ништо. Не велам дека овие се добри примери и не поддржувам сакав до 6 месеци да бидиме на ексклузивно доење но ете неможев 10кг има на 5 месеци.
    Не сум од тие мајки што строго ги растат децата од книги, едноставно не сум во таква средина, не знам што е тоа киноа, батат во живот не сум пробала јас не му давам ни на моето бебе, нема ни од кај да купам во моето гратче :) е па сега осудувајте ме колку сакате, мое бебе, мои одлуки. Не сакам никој да навредам. Поздрав.
    Иначе продолжуваме со будење на 1 сат ноќе :(
     
    На 789_angela, Lady S, Spidy и 5 други им се допаѓа ова.