1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Упат кој ми дава? Матичен педијатар?
     
  2. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Да
     
  3. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.155
    Генерацијо сакаат ли вашите бебиња на стомак? Ние едвај 2-3 мин и одма кенка, некако ич не сака на меше.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    За во кенгур до 3-4 месеци обавезно завртено на кај тебе да не го сецне вратчето.
    Не го форсирај колку сака толку. Исто и мојата не сакаше сега оди запри ја :)
     
    На NNA и paleska3 им се допаѓа ова.
  5. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Не остава никако,форсирам после бањање да го легнам да го мачкам и со тоа да го вежба главчето но 2 мин трае одма кемка,плаче ...
     
    На NNA и paleska3 им се допаѓа ова.
  6. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.155
    Не ја форсирам, за да го вежба вратчето пробувам ама неќе и одма ја земам.
    @Happyinlove , исти сме и ние. Ќе го дигне вратчето, ќе погледне 2-3 мин и одма кенка.
     
    На NNA и Happyinlove им се допаѓа ова.
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Вака пробајте:
    Земете перница од оние за на софа не се високи долгнавести и ставете ги со стомачето на неа. Пред нив телевизорот со цртани или вие клекнати доле да анимирате. Перницата треба да му дојде на граден кош. Ако немате ваква перница одлична е и онаа за доење перница. Ја ставате како Титаник нели.

    Ова беше совет од бабицата кога малава беше два месеца. Кога и да дојдеше она така ја ставаше бидејќи малава не сакаше исто на стомак.
    Убаво е да ги оставате уште од два три. Јас како вас не сака не сака и кај педијатарот на контрола сега прво што направи е проверка на моторика и рече нон стоп да биде сега на стомак. Најубаво било бебе да е цело време на стомак за да ја стегне мускулатурата која му треба и за седење и за станување.

    *Ова не значи дека мора и секое бебе е исто.
     
    На Bella*, Ladyyyy567*, paleska3 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Neznam veke so da praam so ova moeto bebe. Preku den si spie maka nema ako stane za cicanje arno ako ne nis..ili stava cica 5 10 min i pak e uspana na grada. Ama navecer neznam neam ni sili ni energija. Vo 2 stana sinoka do kaj 3 cica spie cica spie aj se uspa nekako vo 4 pak stana do 8 neznaev veke so da praam. Pak cica pa pluka pa ne saka pa se tegne, pej , nisaj, setaj niz soba ne bree ne biva.. pak ustq otvara da cica staj a ne saka... cucla pa nikako ja pluka od prv den.
    Grcevi ima da ama fala bogu gledam ne i se bas naj naj golemi. Posebmo sinoka pa nemase...ne se vitkase ne crveneese. Neznam navecer mi e problem golem. Ke puknam mislam
     
  9. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Фалаа фрии,навистина знаеш многу работи така да не ме блокирај доколку те бомбардирам со прашања:l:.
    А ние сме 3 деца,и сите три сме израснати со спиење на стомак. Така им кажувале па така сме биле и на 2 месеци желки прави ококоравени. Па која безбедност небезбедност има бебе на спие на стомак и крај:)и ни сме се плашеле со раце она моро како ли беше,а и помалце проблеми со грчевите. Сега многу ретко на стомак да им спијат.
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.167
    Допаѓања:
    10.770
    Пол:
    Женски
    Ако спие постојано преку ден, ќе има будни периоди ноќе. Буди ја преку ден, анимирај ја што повеќе, и полека ќе смени да спие ноќе место дење. Сите бебиња секако спијат поголемиот дел од 24 часа, наша работа е да ги научиме будните периоди да бидат преку ден. Ова се разбира е само ако се друго е во ред. Ако се грчеви во прашање, додека не поминат нема чаре. Некои деца имаат грчеви постојано, некои одреден период од денот. Можеби кај вас се погодило да бидат ноќе.
     
    На NNA, Ednostaven и BabyT* им се допаѓа ова.
  11. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Абе едно знаење шо, среќа пред вас сум три месеци па искача јас дека ве учам :^)
    Без ликови како тебе животот би бил навистина ужасно досаден само мудреци на секој ќош :l:

    Малце језивко е кога ќе отвориш очи и го видиш свртено на стомак ноќно време морам да признаам. Прво коса ти се дига неколку пати. Иначе цел живот спијам на стомак така да убедена сум дека е најдобра позиција за спиење.
    @srekice за да се повлече матката мораш на стомак да лежиш. Под стомак ставај перница. Мене бабицата ме тераше да се пењавам на софата како преклоп на стомак и со силно триење во таа регија за да биде се во ред. Сеа цицоњиве се како рид али ништо не е лесно у животот :)
     
    На Ringishpil_, paleska3, NNA и 3 други им се допаѓа ова.
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @FreeMind ок ми е матката,се повлекува,битно стомакот ми е рамен како пред бременост:D килажа иста 69 ко пред трудноќа .Е сега за спиење на стомак:rofl: нема шанси,цициња болат убиваат така:sweat: ништо страшно ,ќе помине.
    Еј ве читам со вежбиве,јас моево на гради го ставам и вежба вратче ,не сум ја ставила на стомак,вришто жал ми е и педијатарот рече одлично вежбате.Не и кажав што правам.

    А да ,да не ја изоставам свеки.У почеток кога ја бањаше јас ја облакам и ми вика "Вратот и го истегна"??? :?: Молам и викам!!!???
    И зема и го потегна главчето,ми вика вака се праи за да имале врат(facepalm)(facepalm)(facepalm) ќе си умрам значи :rofl: без врат ќе било детето иначе.Затоа тегнете тоа децата жени:D
     
    На Vaga~, Ringishpil_, Happyinlove и 6 други им се допаѓа ова.
  13. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Какво влечење сестро. Речи и вакви нека купе. Напомни и златни само да бидат. :D(facepalm)
     

    Прикачени фајлови:

    На Ringishpil_, Emma2, Happyinlove и 5 други им се допаѓа ова.
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Мочам:rofl::rofl: еј не речи два пати.Ќе живеам у страв дека ќе се избаци со вакво нешто сега:rofl:
    Морам луѓе да ја трпам,што да праам тоа е.И мм е крив не дека не,али ми вика она нек збори ти терај си по свое.Ама многу ми е тешко да се воздржувам,знам ја кај да ја пратам иначе.Но ете,од култура ќутам.

    Инаку кенгуров само низ куќа да ја шетам ми е,ми тежи во раце а и таа положба на гради почна да ми ја сака многу.
     
    На NNA, FreeMind, Happyinlove и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Nenna97

    Nenna97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2018
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    2.256
    Пол:
    Женски
    Боже мили, како може да и го потегне вратот на бебчето за да имала врат, демек ние што не потегнуваме нашите деца немаат врат.
    Не и дозволувај твоето бебе дали има еден месец, моево бебе беше многу мрзеливо, на 3 ипол месеци почна да си го држи вратот сама, не го држи баш цврсто, ама и за тоа има време.
     
    На FreeMind, NNA и srekice им се допаѓа ова.
  16. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Мајки за сите што поминуват низ скок со вадење заби да помините како нас. Само три дена со плачки и лиги, но се трпеше. Денес имаме запче :lol:
     
    На Vaga~, Emilimi, hello-kitty.90 и 9 други им се допаѓа ова.
  17. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    :clap::clap: Браво за бебушот.Сите лесно да ги извади:)
     
    На NNA и BabyT* им се допаѓа ова.
  18. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Еве јас да кажам за водата.. вчера бевме да не вакцинираат на два месеца. Бебка немаше каканно цела ноќ прв пат до сега и го прашав педијатарот од што така, ми рече да и давам по малку превриена вода, до сега не и давав ништо апсолутно. Бебе не е какако два дена еве веќе како треба, сабајле напиња не може да се искака, очигледно запек има. Вода пробав да и давам ајде по совет на педијатар, не ја сака. Значи навистина има педијатри што советуваат да се дава вода. И тоа со фамозната реченица " на жешково како тебе што ти треба вода, така и на бебето". Ама моево еве не ја сака. И сега ако може совет што да направам да и помогнам да се искака?
     
    На NNA, Ladyyyy567* и FreeMind им се допаѓа ова.
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Која е таа вакцина на два месеци.
     
  20. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.155
    Фала @FreeMind ќе пробам така некако, да ја занимавам, мора да пробуваме.

    Леле @srekice абе бисер до бисер од твојата. Кај и истекнуваат глупостиве не ми е јасно. Не ќути, кажи си, во спротивно ќе зема повеќе залет.

    @BabyT* со лесно да ги нареди сите запчиња, бели како бисерчиња.
     
    На NNA, FreeMind и BabyT* им се допаѓа ова.