1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    денес и ние сме такви. Кај јас нервозна од друго па уште друго ова со бебчо ми е врв ама ќе стиснам заби да не осети да не стане и тоа уште понервозно. Денес три пати по 10 минути спиеше. Во нормални услови спие од кај 4 до кај 7 сатот. Газот ме заболе од седење ама немам намера на нозе да стојам дур цица или ми е враце.
    Денес претежно е на цицање градите папушка како празно најлонче се тресат и мене прво што ми падна на памет е млекото дека може " ме напушта" не обрнав внимание дека влегуваме во 5та недела а со тоа и неговата потреба наголемува. Таман долго време не сум дала АД млеко (знаат тие кои ме читаа претходно дела првите три недели додавав и АД млеко) денес реков морам за да видам дали ќе се засити и ќе одспие,дали кемкањето е од недоволно доење. И таман може во меѓувреме ќе надојде,ќе се наполни млеко а и бебчо може позаситен ќе поспие. Не сакам да се прњфлам на ад млеко и да престанам со доење од тоа најмногу се плашам. Штета што стресот и нервозите си го прават своето.
     
    На Мариаа., Presrekna и NNA им се допаѓа ова.
  2. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.595
    Пол:
    Женски
    Лелее луѓе ја ќе частам!!
    Конечно избањав бебе без врескање. :dance:
    Или е инцидентно, или и ја најдов финтата. Ќе следам деновиве па ќе рапортирам. (poolparty)

    Попладнево конечно успеав да ја ставам во креветче и да продолжи да спие час и половина. Седев на кревет и се мислев што со себе. Завршивме со маж се што требаше да се заврши со работа претходно, и не знаев што да праам. Толку се навикнав да не можам ништо да напраам на мир оти нон стоп ми е стикерче, па наеднаш да имам слободно време ми беше чудно. (facepalm)
     
    На Mia Fuentes, paleska3, NNA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Со какање напинање црвенеење и солзички и јас имам мака.Моето душиче е 5 недела и душа ми плаче кога се напиња ми иде јас да се покакам на негово место.Слатки маки.Некогаш кога не ми спие беба а паѓа за сон му пуштам аспиратор и топ за 2 секунди во сон и потоа го исклучувам и си продолжува да си спие.Душа мајкина.
     
    На Mia Fuentes, Lianna Anna, FreeMind и 5 други им се допаѓа ова.
  4. The Unicorn

    The Unicorn Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2018
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    6.151
    Пол:
    Женски
    Мајки, на бебе на препон му излегоа мали акни. Црвенило нема, само акни такви со бело внатре. Ставам крема со цинк. Некоја со слично искуство? 3 недели е старо бебе.
     
  5. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    И ние имавме. Сами се исчистија,наредниот ден ги снема.Прашав педијатар рече дека не е страшно ништо.
     
    На Martka, NNA и The Unicorn им се допаѓа ова.
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Од 3 мес слободно ставај го во кенгур да гледа напред и ќе видиш колку ќе е мирно бебе ;)
     
    На Makedonka007 и NNA им се допаѓа ова.
  7. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.322
    Допаѓања:
    7.979
    Пол:
    Женски
    Моето на брадата имаше, сами се повлекоа.
     
    На The Unicorn и NNA им се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Рано е од 3 месеци напред да гледа сеуште вратот нема да и стабилен и при лошо движење може голем проблем да се направи. Сите кенгури се токму така и дизајнирани за да “пропаѓа” бебе внатре до 4ти месец и да има поддршка на вратот за подоцна по 10 мин на ден полека полека го вртиш со лице напред.
     
    На Lianna Anna и BabyT* им се допаѓа ова.
  9. Maddison***

    Maddison*** Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Мајки, имам пелени од бебуш babylove 1 од 2-5 кг. едно пакетче од 28 парчиња, плуц 46 отворени, но се сместени во кесичка. Многу брзо ги израсна, а веќе ги имав отворено. Жал ми е да ги фрлам, па доколку некоја ги сака би ми било мило да и ги дадам.
     
    На NNA и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  10. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Леле жени јас се мрднав:| почнав психички да попуштам.Ме удри психа во глава дека неможам и незнам да се грижам за бебево:worried:

    @Happyinlove до кога ви траеше фазата на вриштење кај сите блиски:^)
    Моево сега почна на пуни 3месеци.
    Ме гледаат ко бабарога да сум,демек јас ја учам.А приметив несака во нова средина
     
    На Emma2, Happyinlove, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Бебе ми стана во 4 и еве уште не е заспано. Ниту една позиција не му одговара, освен на мене, меше на меше. За се спротивно паничи. Најаден, пресоблечен, подмирен и хистеричен. Ако го спуштам во креветче, очи џамлии и врескање мислиш кој знае што му се задесило.

    Очи ми се склопуваат за спиење, страв ми е да не заспијам со него вака. Па "вртам" по телефон со надеж дека ќе заспие цврсто за да го спуштам и дека ќе поспие барем половина час. Да поспијам бар толку со него. Еве, од 4 утринава, уште се надевам.

    Не знам на што сум се жалела претходно и дали воопшто. Ама ако сум се пожалила, срам да ми е, оти сега стварно не можам да мрднам. Почнува тешката фаза.
     
    На Bupalu, Happyinlove и Мариаа. им се допаѓа ова.
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Уклучи фен во ходник и шетај.Ние така заспиваме сега
     
    На Martka и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  13. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.456
    Допаѓања:
    19.572
    Пол:
    Женски
    Очигледно немам друга опција. Морам да спијам. Не фен и машина за алишта ќе вклучам ако треба. А него у транспортер ќе го сместам. :rofl: Вака заспиваше бебето на другарка ми. :D
     
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Мое заспива само во раце и да шеташ 2 саати.Умрев за спиење.
    Пробај вака да видиш баремнон да заспие да се смири
     
    На paleska3 и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  15. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.231
    Допаѓања:
    23.947
    Пол:
    Женски
    Ние со вклучен аспиратор почнавме да спиеме.
    Во раце спие цврсто,а го спуштам во креветче ја дига зградава во воздух.
    Почнувам да личам на зомби веќе:whew::drunk:
     
    На Martka, srekice и Makedonka007 им се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ти барем си спиела до 4 ами ние... На гради исто како вас спие а легне и очи се отвараат јас пола ноќ ја поминав така спиејќи полу седната со бебе враце.
    епа добредојде во клубот.
    Да не се грчеви во прашање? Не гледам друга причина.

    Инаку да прашам нешто,денес слушам цревцата на бебе почесто му кркорат а гладен сигурно не е,цело време на цицка плус и сега додадов ад.
     
  17. Makedonka007

    Makedonka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.467
    Фала Цаци, многу добра идеја. Само имав читано од кој месец е точно препорачливо со кенгур??? Можи од 3ти????
     
    На slavica999 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Тоа што му кркорат се грчеви - колики


    Мене ортопед ми препорача да од 3 мес го ставам да гледа нанапред во кенгур. Моето главата ја држеше без помош уште на недела дена

    За свој мир консултирај се до педијатар или ортопед, сепак секое бебе е различно
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Проблемот со кенгурот не е дали ја држи од порано главата туку кога се завртени нанапред, ќе се успиат и нема да забележите при што на симнување тротоар може наеднаш да му падне главата и да се повреди. Бидете внимателни, ми се има случено, фала богу не беше со повреда.
     
    На Makedonka007, NNA, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јас за ова слушав на Телма од еден ортопед,и језиво ми дојде.А моево не ни сака во кенгур
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.