1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    @koritsaki вака обично со коски болење и тресење ме фаќа јако по 2 дена некои си 2 пати годишно, освен дур бев трудна.. по некое чудо никогаш поздрава не сум била. :D
    За 3 дена 3 месеци полни. :) Не фаќа играчки, ама веќе има обиди. Забораив да допишам и дека многу се лигави периодов.. јас мислев почнуваат да се лигават кога почнуваат да им никнуваат заби. :?:

    Иначе сигурно памтиш јас едно време нон стоп пишував овде за зелените каки, живци кинев, може некои 3 недели имаше, ама еве веќе и се среди. Педијатарката ми рече ако не напредувала и ако не полнела пелени ќе се загрижела, ама без тоа немало простор за грижи и еве помина само од себе. Така да не се грижи околу тоа. :)

    Ќе ти пишам порака, сакам да те прашам нешто надвор од темава да не одам офф топик тука.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Дел од твојот совет го прочитав на интернет негде уште на почеток и од сам старт дома е светло преку ден, телевизор работи, не шепкаме уопште, маж ми дури се дере на телефон за работа кога збори таков е грлат, а ноќе темница, тивко. Ај може така и се погодило да е раздразлива неколку дена... Зашто не е проблем откако ќе се утврдне, после врзува 3-4 часа. Синоќа пример заспа конечно во два и спиеше до 6.30 сабајле. Мислам дека деф решението е да ја уморуваме навечер некако ама ни сама не знам како кога е толку мала, уште не можеш никакви активности со неа. На стомаче кога ја ставам после две минути урла плаче. Во раце задремува. Во релаксатор исто...
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.325
    Допаѓања:
    7.991
    Пол:
    Женски
    Дечки бебињата до 3-4 месец не се свесни кога е ден а кога ноќ, после 4 месец почнуваат да разликуваат и сами си го местат ритамот. Мислам дека секое тренирање пред оваа возраст е случајност само кај поединци
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.199
    Допаѓања:
    10.843
    Пол:
    Женски
    Како што има правила, има и исклучоци од правилото. Ама дека е случајност, не е.
    Може се да направиме правилно, и пак бебето сред ноќ да си гуга весело, или да си спие ноќе без проблем од старт. Ама убавите навики се прават од првиот ден. Ако сакаш да имаш 2 годишно дете што си легнува во 9, а не во 2 сабајле, тоа треба да се навикнува од вториот ден. И ако сабајле не го оставиш да спие до 11, нормално дека нема да му се спие до ниедно време навечер.
    Муабетот дека им се посреќило на некои, е убава утеха за мајките кои имаат бебиња со колики, или бебиња што се често болни, или се општо понервозни. Ама статистички, поверојатно е дека бебето ќе ја прифати рутината што јас ќе му ја наметнам, отколку дека само од себе ќе си стави рутина.
    Јас редот со спиењето го ставав од првиот ден кога дојдовме од болница. Тренинг на спиење со распоред за цицање почнав на 5 недели. На 15 недели бебе спиеше цела ноќ. Тоа не е случајност. Тоа се 3 месеца напорна работа.
     
    На S.J.Parker, Lianna Anna, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
  5. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    денес полниме 13 недели исти сме. Спиење последниов месец да не речам 3 пати по 20мин. За раце и прсти во уста јас мислам скренав. Лигав е што да ви кажувам а гладен не е одбива цицка. Се сомневам на заби,првото дете на 3ипол месеци извади заби. Кај нас проблем е што последниве дена мислам дека послабо цица 5-7 пати е сега дал е нормално тоа не знам. А во килажа сме 6800 ама и плачко ми стана
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.992
    Допаѓања:
    166.694
    Пол:
    Женски
    Заби на 3ипол? Зарем е можно? Не ми ставај такви бубачки во глава, не сум спремна уште, модлите во запче форма уште не ми се стигнати од Кина пред 2 месеца нарачани. :rofl:
     
    На Lianna Anna, Presrekna, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.035
    Пол:
    Женски
    :D:D
    Могуче.:D
    На мм му искочиле на 3и нешто месеци. И сега нашиве беблаци се нон стоп со раце у уста нели,иди убеди ја свеки дека нема да почнат да му растат заби кај и да е :^)
    Минатиот пат со глодалка ми дојде дома,да не се мачело детето:D
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  8. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    здраво мамички,имам едно прашање до вас поискусните. бевме на ортопед кај темелковски ,во извештајот ми пишале дека има потреба од д3 400и.е. ,во аптека ми викаат нема такво нешто вигантол бил 2000и.е а пливит д3 4000и.е. Што да правам ,што би требало да значи? Можно ли е да заборавиле една нула или ?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Заборавиле една нула... малку се 400и.е, треба 4000.
     
  10. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    1.212
    Пол:
    Женски
    какви користите вие?
     
  11. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Во скок сме. Ние денес 12 недела
    Screenshot_2019-11-08-17-08-04-490_com.android.browser.png
    Од мирно бебе стана ѕвере денес. Само на цицka виси и спие 3х20 мин.
    А до вчера неколку пати по 2 часа.
    @Мариаа. И мојата со рака ја трга цуцлата и става раце и прсти во устата.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    За големиот Пливит земав, за малото Бебитол. Сега Молерс им давам.
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да вистина од 2ипол месеци се лигавеше му избија на 3 ипол на 4 месеци веќе двата долни кецови беа излезени. И јас се чудев.
    ние од денес 13 та па се надевам ќе ни заврши скокот оти се мрднав.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Darija*

    Darija* Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2019
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Е се скоро исто и моето, за 5 дена е 2 месеци, овие денови прди зелено како какнато, ама кога кака повеќе кога е полна пелената е жолта каката, иначе преку ден ми се успива многу, а навечер до 12ипол не спие и се буди на 2 3 часа. И деновиве како послабо да ми цица. Мислам дека сме во скокот во 8ма недела иначе не знам како да го објаснам ова
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Magic13

    Magic13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Кое АД млеко најлесно го прифаќаат бебињата?
    Досега бевме на комбинирано цицање и хип комбиотик. Еве веќе 2 дена не го пие, само што ќе го намириса вришти. Не е до цуцлата сигурно, бидејќи чај пие.
    Немам доволно млеко и цел ден е гладна, а млекото не го пие.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Пробај новалак.
    Ние прво аптамил зедовме, па новалак, а сега држам хип комбиотиккомбиотик но имам дадено неколку пати
    2 недели сме на мајчино
     
    На Magic13 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Да ве прашам со каков термометар мерите температура кај бебе? Со Оној со живин столб е невозможно
     
  18. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.240
    Допаѓања:
    24.035
    Пол:
    Женски
    Дигитален безконтактен на чело.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мами дали е можно линекс бејби да и прават запек? Бебе два дена се црвенееше,се мачи да се искака (мислев грчеви). Денес не и дадов, друго дете имаме дома, смирена и цел ден спие...
    Се надевам вечер нема да ми врати...4 недели сме :lol:
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ќе побарам во аптека, отприлика што цена се?