1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мене ми кажаа D3 наутрo пред цицање и 10 мин да не цица...Леле сите различнo |(
     
  2. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Мами незнам каj да прашам па аjде тука тазе пoрoдени..
    Закажав преглед нo jас сеуште пoсле 49 дена какo се пoрoдив имам крварење кoе не е oбилнo туку какo да се дoцедува (капки)..
    Дали е нoрмалнo???
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Првиот преглед е затоа. Гледаат дали се е ок и уште колку ќе крвариш. И јас крвавев после 1 ипол, бев на преглед и ми кажаа дека уште многу малку има крв, така и беше.
     
    На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.952
    Допаѓања:
    18.060
    Во каката денес имаше нешто растегливо како шлаем? И бојата не беше баш жолта имаше некоја потемна нијанса..
    Вака си е весел, носето е добро, нема некои промени.. што може да е?
    И дали чистите уши?
    Приметив секрет,не знаев дали е од купката од бањање или од увцето,мм вика не чепкај да не го пикнеш внатре.
     
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Може и да се лиги, не значи дека е шлајм.
    Уши не се чистат со стапчиња, со крпче/пеленка ќе бришеш од надвор, што фатиш тоа. Другото ќе падне само.
     
  6. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    за каката и кај нас некогаш таква е, како шлајм да голтнало ама некогаш прозирнс некогаш зеленлава некогаш со различна боја на шлајмот од каката..... Денес па забележав како крвави ситни танки линии слични на дебелина од влакненца. Многу малку. не знам што би можело да биде.

    А за ушите како што кажа Теди греј. Не со оние чепкалки за уши. Јас со првото кога бев да му ги чистат ушите рече никако чистење со тоа.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  7. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.550
    Пол:
    Женски
    Баш вчера читав за ова, вика и да се лиги и да е шлајм, се случува и кај здрави деца, подобро да се искака отколку да се спушти на гради.

    А уши јас чистам, не можам да ја оставам така ко некое уличарче :rofl: Бришам со пеленка ама и потфаќам со бебешка чепкалка, но не пикам навнатре целосно туку само лесно нанадвор.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Koristel li nekoj kapki za nose kako sprej na becutan. Bebe mi e 5m zas nakasluva pedijatar rece mozno e da e od mrsolite.. ne i tecat..valjda vnatresno ima. I mi gi dade kapkite. Pa se mislam ai da gi zemam zas sprejce se dane i se nadrazne...vase iskustvo?
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Спреј е подобро од капки. Полесно влегува кај што треба, нема што да се надразни, не е толку силен млазот.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram
     
  11. ☁сон☁

    ☁сон☁ Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    404
    Пол:
    Женски
    Што е подобро да земам за бањање за бебка, мустела или веледа? До сега ја бањав со гелче на babylove, ама последниве два пати, многу се зацрвенува во главата после бањање. На телото нема ништо...
     
  12. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски


    Истиот проблем го имаме и ние. Бебо скоро ќе прави 5 месеци, наеднаш ми се нафрли на мешето и рачињата, педијатарот се мислеше алергија или атопик и на крај атопик е.. до сега се со мустела го бањав и мачкав земав и стелатрија, ќе му помина па за некое време пак се појавуваат.. бидејќи уште сме само на доење ми рече можно е и од мојата исхрана да е меѓутоа јас јаткасто ништо не јадам и не знам од што може да биде..или евентуално да е наследно од мене овој период имам егзема на дланките еве веќе 4/5 години... педијатарот ми ја даде адвентан и сируп авил мислам беше..и да сме земале биодерма
    Се мислам што да правам, дали да ја земам или да си продолжам со мустела..инаку и мој бебо го чеша и мислиш ќе го откорна увцето еве некој подолг период па и мене ме интересира што би можело да биде...
     
  13. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Koristev mustela i se isusi kozickata ka teloto. Spored moe iskustvo dokolku bebeto nema problem so kozata da so zemes nesto obicno.. medicinskite kako mustela ne se soodvetni dokolku nema problem kako so kazav.
    Jas sega koristam hipp em daleku poeftini em prezadovolna.
    Toa e moe iskustvo, sepak ti si znaes najdobro
     
    На ☁сон☁ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    И доколку конзумираш млечно може да се појавува дерматит, не само од јатки.
    Нас од се ни се враќа пак освен од Биодерма.
     
  15. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски

    Извини, дали во превод би значело дека бебо би бил алергичен на тоа или како? Кога би почнал со дохрана..збунка сум малку..до кога би го имал..кога би му се повлекло..??
     
  16. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Да, обично започнува од 2 месец,може да трае до 5тата година, а може и да остане трајна алергија (ретки случаи). Воведување на намирници треба внимателно со консултации од педијатар, особено за млечно, јатки, глутен.
    Може а и немора да значи дека е осетливо на млеко, ете малата кај мене е алергична на млечно и кикирики,има дечиња со дематит кои не покажале алергија на храна, најверојатно му пречат други фактори, вода, прашок, купка или некој материјал.
     
  17. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски

    Многу се мислев од кога да почнеме со вкусови, сега па ич не ми се почнува од пусти страв што се вика..ми спомна педијатарот дека веќе може да почнеме супер си напредува до сега (јаболче,морковче,компирче и сл за вкусови) но малку потешко би нашла домашно, но ќе се потрудам да најдам...
    Би ја сменила од утре мојата исхрана, не знам и прашочето дали да го сменам..со Бекутан му ги перев без омекнувач..
     
  18. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Зошто да не чистиме уши?
     
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    За дохраната сама ти ќе одлучиш кога да почниш. Секако ќе даваш по неколку лажички на почеток, доколку има нешто ќе покаже. Битно е секогаш нова намирница да пробуваш прво со малку.

    И јас перам со тој прашок, до сега сме немале проблем,пуштај ги само на дупло плакнење.
    Пиша дека користиш Мустела, повеќето од нас со неа започнавме, но премногу ја суши кожата, па префрливме на биодерма.

    Иста сум и јас овој период со егзем на рацете. Дефинитивно е наследно од нас.
     
  20. hub

    hub Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски

    За недела,две би почнала со вкусови, после да не ми биде касно..барем пет ипол да наполни, да не биде пребирлив како мама и тато :$

    Мислам дека не е до прашокот, уште од прв ден не ми е сменет, и уште му ги пеглам, омекнувач не планирам сега за сега..

    Да видам со исхраната најпрво, едино ако не е наследно дефинитивно.

    Едно време го бањав со хип, но многу му ја исуши кожичката и затоа земав мустела.
    Уште од првото бањање се виде подобрување. Му стана мека кожичката..не знам што му се деси наеднаш, преку ноќ

    Ќе видам уште некое време па ако нема подобрување ќе сменам на биодерма.


    Инаку само во Зегин ја има? Со цени тука некаде се?
     
    На BabyT* му/ѝ се допаѓа ова.