1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Хахахахахаххахааа :D
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  2. rainbowmama

    rainbowmama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    @Sreka16 Најдобро без перница. На почетокот му ставав таква под мал агол, ми дојде со гнездото, ама не помогна нешто во врска со бљуцкањето и баталив. Мислам дека препорачуваат на рамно или до 6мес или до година.
    @ddevojce Xaaaaaxaxa!!
    Ni hao (你好) Здраво.
    Wo jia baobao wanshang shuide buhao (我家宝宝晚上睡得不好) Бебево навечер не ми спие убаво.
    :D
     
    На BirMelek, Dikinzi, Sreka16 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Мајки земав Јекодерм отворив и буквално како масло е...
    5 месеци го користиме досега не бил ваков беше со малку поцврста текстура баш како маст... :?:
    Рок има ама ми е шубе дали на некоја друга мама и се има случено истото :)
     
  4. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Spored site pedijatri bebe do 1 godina treba da spie bez pernicka... Jas si kupiv od struzanka ednavmn tenka kolku da ne e bez ic, pa ja peram i vo masina, koga ne e na nea i stavam edna tetra isto nisko. Avtie na koso se za bebe koe ima reflu:@mu se vraka mlekoto narodski kazano)
     
    На Sreka16 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Стави го во фрижидер, види дали ќе стане по цврсто, ако е топло знае да се пушти. :*
     
    На ddevojce и Adams им се допаѓа ова.
  6. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Стаса ли млекцето мила? Цицате ли?
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ме интересира за бебињата од почеток знам дека најубаво е да се дојат и така планирам. Кога се почнува со чајчиња и вода? Мислам дека на почеток не се дава вода, но кога се почнува со вода?
     
    На Ms allways right и Dikinzi им се допаѓа ова.
  8. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Секоја мајка е индивидуална душо, има мајки од сам старт даваат водичка (превриена или купечка) ,или чајче. Ако ти е само на доење, немаш потреба од давање ништо, барем до 5 ти месец . Јас, со првото, и давав чајче некое време на почетокот, и беше на доење, некогаш и на АД, еве со второво, за некој ден ќе прави 2 месеца, не сум и дала ни вода, ни чај. Планирам од 5 ти месец, кога ќе почнам со дохрана, твое е кога ќе одлучиш да дадеш. :*

    Која недела стаса? :hug:
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    :~:
    Ти благодарам :l:
    Веќе сум 30+3. Имам време, но сепак веќе не спијам на едно уво. Почнувам да се едуцирам поинтензивно и да спремам. Ситуацијата моментално е напната сегде и јас вака се релаксирам, мислејќи на бебето и на подготовките. :hug::hug::hug:
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.522
    Допаѓања:
    3.730
    Почнува денес повеќе да имам, синоќа кога помина педијатар и една бабица, баш тоа време ја доев и и реков да види дали добро е наместена ми вика да, ама викам немам уште млеко, вика дај да видам, ме стисна излегоа 2-3 капки само, вика кога ќе ја ставаш да цица, со едната рака ќе ја држиш, а со другата одозгора нанадоле по градата ќе правиш масирања да надојде млеко, да се отворат каналите побргу и сега така правам, па мислам дека утре веќе ќе надојде млекце и ќе имам да ја дојам барем еден оброк :)
    Ќе биде, вчера ја мереа 50 гр беше изгубила, денес исто ја измерија кога ја прегледуваа, 20 гр, 3.230 покажа, со родилна 3.300 кг и ми вика едната педијатарка дека е супер, да продолжам да ја дојам на саат дури, нон стоп, прво града па после ако ги јаде рачињата да и дадам малку ад, така и правам јас, не може од неколку капки да се најаде, бара со устето отвара да јаде, си го јаде кебенцето и што најде пред неа, правам 30 мл и испие 20 отприлика, преска 60 и направив околу 40 испи, ама прво на града беше. Ајде од утре се надевам да го исфрлиме скроз вештачкото и да си се доиме. Ќе не пуштат и дома утре и подобро ќе сме, по релаксирано, ќе си фатиме и ред, ќе надојде и млекце и ќе си се доиме по цел ден и ноќ ако треба, ич не ми смета, задоволство ми е да ја дојам :inlove::doh:
     
    На ddevojce, *malenavolena*87 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  11. Only1

    Only1 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.140
    Пол:
    Женски
    Мајки каде можам да најдам од оние гумени лигавчиња за хранење што се?
     
  12. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Jumbo 80 ден
     
    На Only1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    И да ти биде задоволство :inlove: Иначе кога ќе дојде млекото, не еден оброк, него по цел ден ќе биде на мајчино млеко. Јас згрешив со првото, мислсв немам немам млеко, па и додавав и АД, секогаш ја ставав на града за да цица, секое давање на АД сум плачела, и се одмолзував и се. Сеа со второво да ми е тој памет, па да си врзам една шамарница шо сум била будала и сум мислела дека немам млеко ехх, успеав до 6 месеца да ја дојам, тоа ми беше целта, после сама се одби шишето и беше по слатко, а сеа со второво не можам баш да уживам, оти го гледам другово го пазам, и пеам песнички :D Си реков со второво ако не бива, ако ми досаѓа другово ич не се мачам да ја дојам, првата мисла ми беше да се одмолзувам и да и давам од шише, арно ама пак се заљубив во доето :D До кога имам сила да ја дојам до тогаш, исто и со воа ми е целта да стасам до 6 месеца, па за натаму ќе видам како ќе биде. :*
     
    На Kallias2 и ddevojce им се допаѓа ова.
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.176
    Допаѓања:
    23.853
    Вода се препорачува кога ќе почнеш со дохрана. Чај можеш ако има грчеви, ама не многу, по 50мл максимум на ден. Не се секирај, ќе ти каже педијатарот се.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Земи побарај електрична пумпа и испумпај се од двете гради. Ќе видиш шо ќе излезе, и ќе знаеш дали имаш млеко и колку цица.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Нема да вади на пoчетoк мнoгу пoтребнo е време да надojде млекo. Чистo да не се разoчара. Мнoгу течнoсти и чаеви за лактациjа.
     
    На Sofi.ja, ddevojce и Kallias2 им се допаѓа ова.
  17. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Нема да се разочара,ќе стимулира уште. 30 мл секако од двете ќе извади.
     
    На Kallias2 и Larahappy им се допаѓа ова.
  18. Starlič

    Starlič Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2017
    Пораки:
    1.604
    Допаѓања:
    9.287
    Пол:
    Женски
    2,5 месеци сме, со денови рацете и се во уста. Ги гриза нервозно, притоа кинка и со нозете нервозно мрда, дури и плаче. И давам да јаде мислев дека е гладна ама не сака. Ќе никнува ли заб за брзо време?
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Не, или и е жешко или и се спие.
     
    На ddevojce и Starlič им се допаѓа ова.
  20. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на муабетот, сеа сум по слободна. И кај мене така прави, ги пика рацете во уста и ги цуца, одма ја ставам на града да цица и почнува да вришти,и знам дека не и се цица не е гладна, и давам цуцле си го фаќа и си заспива. Истото и кај мене го прави малата како кај тебе, затоа пробај ја да ја успиеш.