1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Колку издржува без да плаче
    Само секако со некој до него
     
    На Puffy2019 и RAK91 им се допаѓа ова.
  2. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Зд
    Здрава жива голема да расте :)
    Понекогаш во родилиштата педијатрите се преголеми паничари, од чиста предострожност а и за наше добро. Мојата имаше низок шекер и ја ставија на инфузија, потоа се се нормализира (веројатно од стрес пошто минаа 30часа од пукање воденик до порагај)
    Ке биде се во ред
     
    На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Kaj mene pominaa 18 sati isto so pukanje na vodenikot. No i i dale dva sprica mleko mozebi da ne bila i prejadena
     
    На *malenavolena*87 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Joki99

    Joki99 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2020
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Sto se e potrebano za vajganje na izvod za bebe? I kade se vajga vo skopje?
     
  5. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Може и ради млекото премногу да и било
     
    На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    На Joki99 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Xanty

    Xanty Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2019
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    661
    Пол:
    Женски
    Здраво моето бебе има 6 месеци од како се роди си спиеше по цела ноќ од 22:00 - 10:00 со 2 - 3 будења за цицање. Е сега веќе неколку ноќи цело време се буди со плачење и сака да спие само во раце кога ќе го спуштам веднаш се буди. А преку ден си спие нормално,играчките цело време му се во уста а кога нема играчки тогаш рацете и премногу се лигави. Дали можеби се мачи од забите?
     
    На Dikinzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Со сите што живеам, дали другарки или пријатели,имаат повеќето постари дечиња од моите. Исто така следам и многу групи на ФБ, каде што ако не секоја ден, тогаш преку една ден го читам овој проблем ако може да се нарече така. Дали бебињата вадат заби, сакаат нежност, или било што ..тоа никој не знае. Мојата прва ќерка, стануваше некаде околу 5 ти месец навечер, без причина да си игра, седевме до касно, на другарка моја малата , и на кумашинката моја малиот, исто така душата им ја извади, почнувајќи некаде околу 5-6 ти месец, па се до 11 медеци, каде што стануваа на пола саат , саат време , сакаа да цицаат, не дека беа гладни, него цицаат малце, заспиваат, и после не можат да ѓи остават во креветче. Неспиени беа кој знае колку време, а преку ден спиеја. Проблемот си помина сам од себе, не знам што да ти кажам, очекувам и мене второво да ми го направи истото, и стварно не знам која мерка да ја превземам. Пробува шишиња да им дадат, да ѓи остават да плачат, ништо не бидна, сами од себе се смирија преку ноќ. Едино што можам да ти кажам е да стиснеш заби, и да издржиш, тоа е тоа..:*
     
    На Xanty му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Не очекувам нешто посебно да постигнам со прашањево ама ај.. Бебе е неподнослив последниве неколку дена. Навечер не спие, а преку ден само во раце сака. А и таму е кенкав. Рацене до грклан ги бута, го фаќа лигавчето и тоа го пика во уста. Цуцла му ставам ја вади со рацете, само мафта со нив. Сега учи да ги користи и се џапа без везе. Цел е излигавен. Па едно косиште што има огромно сега му паѓа кој знае колку влакна има изедено, не можам да стигнам да му ги извадам. Со лигите му се лепат, абе милина. Ваљда нема заби да вади, мал е 3 месеци и 1 недела. Не знам што може да е, рано е за скок во развој..
     
    На bela.m, SanelaS и *malenavolena*87 им се допаѓа ова.
  10. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Не знам што да ти кажам :D Со среќа :rofl::rofl::rofl:
     
    На bela.m и Cherry333 им се допаѓа ова.
  11. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    Како си ми изнасмеала алал да ти е :) и да со срека, мојава вчера штуцаше викам дај ке и дадам малце да цицне она не госпогицата :) ми ја лиже цицката ме гледа и се смее :)
     
    На Anna-Karenin, bela.m и Cherry333 им се допаѓа ова.
  12. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Хахаххахаа, и мене така ми прави :D А се дешава и да ми ја плука, и ме погледнува остро :D Ко да ми вика не ми се јаде ма,шо ми буташ :rofl::rofl:
     
    На *malenavolena*87, Cherry333 и Jana06 им се допаѓа ова.
  13. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    А тоа дека у сред цицање запира и ме гледа и се смее или гледа околу се му е поинтересно па го лажам додека спие да се најаде салам.. Абе душички се, сакаат внимание највеќе од се. Некогаш ми е жал што не знае да каже што го мачи, ама ќе си пораснат полека :inlove:
     
    На KuklickaSk, Dikinzi, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    Здраво мајки бебушот ми е 10 дена и како да му се менува, регенерира кожата, како да отпаѓа еден слој (на мешето, стапалцата). Дали е тоа нормално и дали треба да му правам пилинг со масло и вата за чистење шминка на пример.
     
  15. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.442
    Допаѓања:
    10.319
    Пол:
    Женски
    И кај моето е така. На почетокот повеќе сега се среди. 26 дена има. Јас на почеток не ставав ништо, од пред некој ден го мачкам по капење со Јекодерм. Само по себе си паѓа. Од водата шо биле во стомак, се чисти.
     
    На Puffy2019, Kallias2 и Enci200 им се допаѓа ова.
  16. Kallias2

    Kallias2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    3.718
    Исто е и кај нас, 13 дена е малецката моја, се лупи скроз на ножињата, рачињата, мешето, свивките. Јас ја мачкам со кокосово масло после капење и миење газе, ама тоа е природен процес, мачкала не мачкала ќе си се лупи и само ќе си се среди како и бубуличките на лицето што ќе се појават сега, на месец, два, како беше сум заборавила :?: како гнојнички ќе се, мислам кај сите бебчиња се појавуват и се чистат од хормоните, исто така не мора да се мачкат со ништо, сами по себе ќе поминат.
     
    На Puffy2019, Dikinzi и Enci200 им се допаѓа ова.
  17. Enci200

    Enci200 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2018
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    823
    На elenaklasik и Kallias2 им се допаѓа ова.
  18. Dikinzi

    Dikinzi Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2019
    Пораки:
    2.572
    Допаѓања:
    6.136
    Пол:
    Женски
    Моите и двете цели се лупеа, како крлушки :D Како кога ќе се исунчаш па се лупиш :D Првото го бањав и мачкав со бекутан, второво со хипп.
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    Во 3 месец има голем скок во развој. Плус почнуваат да го осознаваат светот кој е голем и страшен за нив. Цицањето не е веќе интересно, па се вртат на сите страни. Ние баш тежок 3 месец имавме. Цицаше со одење низ куќа у раце или ж
    му ставав маица врз глава. Ќе му помине.
     
    На Jana06, Cherry333 и Dikinzi им се допаѓа ова.
  20. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.442
    Допаѓања:
    10.319
    Пол:
    Женски
    Кога се пуштаат бебињата со рачињата да дофатат предмет?