1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. *malenavolena*87

    *malenavolena*87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2019
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    3.500
    Пол:
    Женски
    И мојата не знае за доста, сега најново од кога почна да се превртува е дека ке легнам до неа се врти накај мене цица па ке се сврти назад на грб и пак накај мене и така до бескрај :)
     
    На Panovic му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Мојов не може да се натера да цица.. Сега во новиов скок се трга од цице, ме гледа и се смее. Исто гризе со непцата, бррр праи, све само да не јаде. А лажица кога ќе види се мава од земја мафта со раце со глава, зинат цел. Изгледа повеќе ќе биде по цврста храна, мајка му досадна му е веќе:rofl:
     
    На MimiG, Panovic, Bisera2020 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Како ја припремаш кашата?
     
  4. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    @dunika И јас сакам рецепт за бомбици :) споделете плис :))
     
    На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Овесната каша ти помага за лактација така?
     
  6. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женски, имате ли да споделите или да ме упатите каде да се информирам повеќе за вакцините кои следат сега (ги имаме примено само двете на болница) и која за што е? Дали сситенги примате, дали има некоја која е за одолговлекување (за да се прими кога ќе понарасти ради имунитет), која сметате дека е ризична или не сте ја ставиле? Не сум многу упатена во оваа област:sweat:
     
  7. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Еве ти го календарот:

    http://zlomsm.mk/kalendar-na-imunizaija-2019/

    А за другите прашања најдобро отвори ја темата за вакцини.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, неколку денови приметувам крцкање на коските на ножињата кај бебе скоро 3 месеци е. Дали е нормално или не? Не сме биле на ортопед со оглед на состојбата а и немало термини.. Некој со вакво искуство?
     
  9. Megi88

    Megi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Бебуш е 2 и пол месеци. Јазичето се му е надвор, го ставам на рамо, ми ја лиже облеката, кога не е во раце, си го крева неговото раче и пак успева да пикне или ракав или цело раче во уста. Дали вашите бебиња прават така на таа возраст ?
    Мајки дали некоја од вас осеќа градна болка од доењето ( делот меѓу градите над желудникот ? Обично кога дојам во лежечка положба ја осеќам ?
     
  10. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Мојава е баш таква. Ние правиме 2 месеци за некој ден.
    Нон стоп рачето и е во уста. Ја лиже мојата рака која ја носам, штом дофати пелена или било што пика во уста.
    Обично децата цицаат прсте а оваа цела рака.
     
  11. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Мајки, а дали сте заприметиле од колипрев капки да не може да се покака?
     
  12. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Да ние имавме првите 5 дена кога почнавме да ги користиме, по 1 саат се мачеше да се искака и прво какаше зелено па на крај жолто и не какаше редовно како пред капките. Сега веќе и се регулираше каката ама мислам дека капките не и помагаат, пред нив поубаво какаше и си прткаше, сега поцрвенува цела и некогаш се расплакува кога треба да си прдне. Душа мала се надевам до 3 месец ќе и пројде ова мачење
     
    На Vanj4e и lavinija28 им се допаѓа ова.
  13. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.145
    Допаѓања:
    21.970
    Пол:
    Женски
    Тој период почнуваат со ставање се во уста.
     
  14. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Пред да му давам и бекутан, и сега колипрев, и линекс пробиотик, мислам дека подобро какаше. Досега секоја пелена беше полна, последниве денови ми е почудно, а од сношти од 10 вечер до сабајлево до 8 немаше каки, и мн ме чуди. Ќе видам во тек на денов ,се чудам дали да прекинам со било кој капки...
     
    На Vanj4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Megi88

    Megi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Ваљда некој период им е штознам...подобро рачето отколку еден прст, барем јас така мислам , потешко се одвикнуваат...
     
  16. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Исто и јас мислам да не и давам никакви капки, кога почнав со д3+к1 и дха омеха и био гаиа по препорака од чаир после 8ми ден од раѓање и се поремети спиењето не ми спие по цел ден, некогаш е будна од 6 сабајле до 11 навечер и од што е преморена едвај ја успивам. На 1 месец ја однесов кај Марина Поп Лазарова она ми рече да почнам со Колипрев наводно имала грчеви, а до тогаш не плачеше само се вцрвуваше кога сакаше да прдне, од кога почнав да и ги давам капките се и се поремети. Можеби е најдобро да и ги прекинам тие, д3 знам дека мора заради коските и пробиотик ќе и давам мислам дека е доволно.
     
  17. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Мајки што правите за да се искака бебето? Ние сме стари 13 дена и вчера само еднаш сабајлето се искака и од тогаш цело време се мачи се напиња ни да прдне ни да се искака. Цела вечер и еве сабајлево пак мака си има. Ептен ми е мака да го гледам како се мачи цел се црвенее од што се напнува.
     
  18. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Еве неколку дена се мачи наодручек воопшто не заспива, а сношти цела ноќ стенка, се црвенее , кемка и не е покакан. Не знам дали да земам нешто чепче, ама си велам да почекам сепак ова е прв пат, довечер можи ќе појди. Само не знам како да му олеснам, му правам вежби со ножињата...
     
  19. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Кога гледам дека се мачи, соблекувам пелена и и ги кревам ноџињата и така држам, за минутка почнува да си кака. Мене со вежби не ми успеваше. Инаку даваш чајче и водичка? Ние сме само на АД утре правиме 40 дена незнам дали треба да и давам вода и чајче и по колку, сите различно ми кажуваат:?:
     
  20. kavadar4anka

    kavadar4anka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    4.387
    Пол:
    Женски
    Да се дава на бебиња што се исклучиво на АД. Ние кога бевме на контрола на 2 месеца во Ремедика др.Јадранка не советува обавезно 100мл вода и 100 мл чај дневно... ние сега сме 3ипол месеца малата кај мене никогаш нема скрос до крај испиено...
     
    На Babyiscomming му/ѝ се допаѓа ова.