1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Заборавив да кажам дека комбинираме ад и мајчино.
    На педијатар имам спомнато и се ми вика битно е да мочка, а со тоа немаме проблем. Ваљда ок сме , сакав искуства да видам
     
    На Goca92 и Kolache na mama им се допаѓа ова.
  2. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    49
    Posledniov mesec mn.slabo napreduvame. Eve 2te posledni nedeli samo po 90 gr.
    Samo na doenje sme i imavme mn teski periodi so cicanjeto ama ajde se izdrzuvam samo da cica. Ne mozam nekako da se resam za AD. Imam dovolno mleko,sega si cica ubavo,polni peleni i kakanje ok a nema napreduvanje. Ne mozam da utvrdam od sto,bi ve zamolila za nekoj sovet .
     
  3. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Зголеми малку протеини во твојата исхрана. Тоа што ги "поправа" бебињата се протеините од мајчиното млеко. И давај ензим обавезно бидејќи ако твојата исхрана е во ред, тогаш апсорпцијата на протеини кај бебето е намалена можеби поради оштетени цревни реси. Тоа е кај бебињата, влегува млеко, треба да се разградат сложените шеќери на прости, се користи глукозата и протеините од млекото, останатото се исфрла.
     
    На azelea, Cakicka и Bicka77 им се допаѓа ова.
  4. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Од кога може бебе да се става во кенгур?
     
    На sweet-17 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    2 месеци со лицето према тебе, 3 према надвор. Јас така знам, ако грешам нека ме корегира некој
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    @Leksikon Според ортопедот каде што го носам, не треба да се носи во кенгур толку мало бидејќи не му е стабилна главата, а може незгодно да стапнеш одејќи.

    Мене некако секогаш ми било страв да го носам така, не знам зошто. Пораат се осеќам со количка, иако сигурно кенгур е практична работа во одредени ситуации како бебе да ставиш во него и да слезеш со количка по скали за да го шеташ и сл.
    И така да виси ми е чудно, ќе се секирам да не го набива нешто, да не му е неудобно итн. Вака со количка сум ептен раат.
     
    Последна измена: 16 април 2021
    На BabyD0ll, Skorpija25, Leksikon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски
    Јас кенгур само земав и тоа најефтин, за во случаи кога бебе знае да вреска на сред возење во количка и бара да го земам, ставам кенгур за да дојдам до дома, исклучиво таа му е намената (facepalm):rofl:
    И стои во корпа од количка толку
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    49
    Dali ima nacin da se utvrdi dali ima nedostatok na enzim?
     
  9. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Лично зедов ергономски и доста скап кенгур и воопшто не жалам за парите. Го искористив ептен. Пред да купам се информирам доста. Во марама може од раѓање да се носи, додека во кенгур од 2-3 месеца. Најдобро е да се носи со лице срема тебе, со седло кое пружи потпора од колено до колено и колкот на бебето да прави положба на М буквата. Напред свртено не препорачуваат ортопедите се додека бебе само не седне. Лично јас не сум го носела напред свртено, некако мислам дека нема да му е удобно, па плус и машко бебе така да не е стегнато. Сској производител на еегономски кенгури нуди разни положби и начини на носење. Како и да одлучиш нема да згрешиш со кенгур. Колку само сум џогирала со него :D сум шетала на места недостапни за количка, а пак за пазарување и маркети ехее :D8)
     
    На dromka, Lovebug01, Skorpija25 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Да и јас сакам затоа да земам, искористена работа е ептен знам. Затоа и се распрашувам што како, моето е 1 месец, да можеше од одма ќе го ставав сега, ама ќе почекаме уште месец дена. Ако можеш прати некои модели на кенгури, од твое искуство.
     
  11. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Не сум користела, ама кога прашав ми рекоа може. А знам и другарка го утепа со малото, баш како што имаат во коментар спомнато ергономски...така да планирам да го позајмам за да видам како, па ако ми одговара ќе купам и јас. Инаку има места каде што е практично да го носиш во кенгур како што кажа и ти, а и од количка качи-симни ми е смачено :sweat:
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Па има , ама искрено сега да го шеташ за таа работа ич не ти советувам! Како и да е буквално секое дете до 4 ти месец има недостаток...кое помалку, кое повеќе. Штета нема да направиш, само корист.
     
    На Cakicka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cakicka

    Cakicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    49
    Mozes li da mi preporacas kakov da zemam
     
  14. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Исто и јас сум на мисла да ги сменам ,да пробам со други,земав на Линекс па ќе видиме како ќе се покажат.
     
    На rainbow_bb му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Leksikon

    Leksikon Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    491
    Јас може не сум во право, ама имам впечаток дека брзо се заситува организмот од еден пробиотик и треба да се сменуваат. Дури имам пробано и без, разлика апсолутно кај нас нема никаква...
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweet-17

    sweet-17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Овие се сите ергономски. Лично го имам последниот, а другите два ги имам сретнато кај блиски. Е сега незнам каде живееш и дали ќе ти бидат достапни.
    Сите се прилагодливи од мало па до поголемо дете.
     

    Прикачени фајлови:

    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Јас го имам ова од integrababy, навистина не се воопшто евтини, ама вреди секој денар. Од новородено, до 3 години се користи. Има и во мк сега, видов некоја онлајн продавница, ама какви се поим немам. @thelittle17 Ако не ти се даваат многу пари, можеш слинг да си земеш, гледав во Ело има евтини.
     

    Прикачени фајлови:

    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TweetyBird

    TweetyBird Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    113
    Пол:
    Женски
    Мајки, совет кажете што може да се направи за да се спречи икање? Беба после јадење знае да ика и тоа многу долго.. Сум пробала да и дадам да цица малце за да се смири, но не отвора уста..Хелп???
     
  19. ...Arthemisia...

    ...Arthemisia... Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    804
    Пол:
    Женски
    Јас ја оставам да си изика, дека ако и дадев да цицне ќе голтнеше воздух па за 5 минути пак икање. На полеток можда по 5-6 пати во денот икаше, и многу ми беше жал, ама се навикнав. На бебињата не им пречи толку икањето колку на родителите :)
     
    На dromka, Nane26, Leksikon и 3 други им се допаѓа ова.
  20. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    Нормално е на скоро два месеци уште да кака 5-6 пати на ден? Нормално изгледа каката.

    И друго - зглобовите малку му крцкаат :| се осеќа благ клик ори движење некогаш.
    Ехо на колкчиња имаме наредна недела, што да очекувам во ваков случај? Веројатно му треба повеќе вит д?

    Забележав дека ако го легнам за пресоблекување или спиење веднаш по доење обавезно почнува да ика. Сега го држам подолго исправен пред легнување, бар 10 мин, па поретко е икањето.
     
    Последна измена: 17 април 2021
    На TweetyBird му/ѝ се допаѓа ова.