1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Joy1 ti od Gv si? I jas sum od Gv ama mazena vo Skopje. Sab Simplex gi naracav od Prilep i imaa efekt. Ne nekoj koj znae kolku ama vo momentot pomagaa.
     
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.438
    Пол:
    Женски
    Да од гв сум :)
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.438
    Пол:
    Женски
    Мајки што ме очекува во третиот месец? :) сум заборавила.Ке почне ли во рачето да држи предмети?Во четврток полниме три месеци јухуу
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.015
    Пол:
    Женски
    Sab Simplex капките ги има во аптеките Виола. Маж ми ги купи пред 2 месеци од Лептокарија. На син ми му помогнаа.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    I nie maka macime so grcevi ovie tri cetiri dena. Kaj nas se od sabajle od 6, nekogas traat do 12, nekogas podolgo. Vcera duri vo 19h zaspa, I vo 2h se razbudi za jadenje. Davam kapki sab simplex, no nemaat golem efekt. :(
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.438
    Пол:
    Женски
    Денес другарка ми од америка ми рече да го ставам бебето во транспортерот за да се намалат грчевите.Тоа и е совет од педијатар од америка и кај нив успеало .Вели тоа е положба најприближно иста како положбата на фетусот во матката.Може да се проба на сета мака .
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Точно Јоу, и сестра ми ми го има кажано тоа за транспортерот. Може затоа и се мирни во кола, убавко им е на стомачето☺️ Исто и кога спијат на стомак, и тоа го смирува мешето.
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.438
    Пол:
    Женски
    Вибрациите што ги создава колата додека вози им ги ублажува грчевите :)
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Може треба да се возиме за време на грчеви, едно 5-6 часа:o еве ја мојава почна :(
     
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Како што читам наназад, во најголем број од случаите грчевите се појавуваат навечер :) Кај малиот мој се јавуваат покасно, некаде околу полноќ, траат до кај 4 саат сабајле. Синоќа се откорна од плачење, не можев во раце да го додржам од што се виткаше ;( Денес спие цел ден како ангел, заспива на сред јадење, оброците му се помали, пие едвај 100мл во најдобар случај :| Инаку, весел е кога е буден, не јавува некои знаци дека нешто не е во ред, само што е многу сонлив и помалку јаде. Има простор за загриженост? :sweat:
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Денес ми стигнаа sab simblex капките уште тоа ни остана да пробаме друго се пробавме ништо не помага,чај термофор еспумисан релаксатор чај за доилки со Коморача, женски тоа што го кажа Јоy вреди да се проба да ги ставаме во транспортер за време на грчевите може ќе помогне многу се жални душички ајде ќе помине и ова малку да пораснат само...
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.438
    Пол:
    Женски
    Приметив кафе кога пијам има грчеви така да еден период целосно ке го исфрлам.Две дена спиеше мирно вчера пиев кафе и пак ја фатиа грчеви но не мн страшни.Денес сакав да ја изнесам на кратко бар на тераса но ми делува мн ладно?Кај вас како е?Ке почекам до пладне да видам.
     
  13. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    joy и тука е свежо ама јас секој ден го изнесувам син ми по малку надвор за да го фати свеж воздух поубаво е и за нив отколку нонстоп што се во затворено и дишат сув воздух, бидејќи џабе се и навлажнувачи и се, природно си е најубаво
     
    На joy1 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  14. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Za setanje nadvor pedijatar, mi ima kazano deka moze da se iznesuvaat nadvor bebinjata koga temperaturata se dvuzi od 5-35 stepeni. No da ne duva veter.

    Izvinete lat. od mob. pisuvam
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.548
    Vadejte gi nadvor bebusite, neka gi fati malku sonce i svez vozduh, se doma zatvoreni ne e arno. Ne e uste ladno tolku za da se kriete doma. Sto koga ke.padnat pod minus temperaturite?
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Е па ме охрабривте да ја прошетам малата, макар 15 минути.
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.438
    Пол:
    Женски
    Јас ја извадив ама плачеше и се вративме :)
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Ние уште 10 дена кога имаве почнавме да искачаме прво по 5 мин, после 10 и тн. Еве сега ја спремам, денес прв пат ќе шетаме со количка. Малку да пешачам, може ќе намалам некое килце :?: јоу најади ја убаво, пробај така не би требало да плаче :)
     
  19. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    И ние од мали излегуваме барем 15 мин на чист воздух до продавница во двор,инаку со количката си шетаме повеќе време кога е поубаво времето кога не дува ветер,вчера бевме со колата низ бт.до Зегин до Веро,мама пазареше и Максим со Мама помагаше денес ми дува ветер во Бт.ако е подобро пак ќе излеземе,имам работа до wenice бутик за дечиња ако не утре обавезно само да не послужи времето мора да ги вадиме кога има услови чист воздух многу значи за поубав и помирен сон :)
     
  20. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Ako ne vrne a e malce oblacno vremeto na balkon malce ke zeme vozduh ke razgleduva i nazad doma.
    Letno vreme i po dva tri pati po 20/30 min vo park ili dvor se setame.
    Isto i mene pedijatrata mi kaza ubavo e da bidat nadvor im treba svez vozduh,ama sega ladno samo zirkame nadvor.
    Denovive sama gleda nakaj vrata i vika aaaaaaa aaaaa :D saka da ja setam ama vrne i nemozeme.