Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.548
    Vadi ja na tarsa iako vrne, oblecete se i postojte malku.
     
  2. Chupe

    Chupe Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2011
    Пораки:
    656
    Допаѓања:
    421
    Значи од грчевиве дерман да се нема :( Толку жално плаче што душата ми ја пара, ама се тешам дека ке траат уште некоја недела:?: Инаку, како што прочитав погоре и ние се пробавме, а моментално користиме кспки infacol, од Бугарија ни ги донесоа ама нема некој ефект;( Вчера како што плачела, никогаш до сега не сум ја видела таква, со грч на лиценцето и липа, душиче. Ама сега читам дека можно е кафето да ствара грчеви, па ке престанам иако пиев две недели само по едно на ден. На храната внимавам да не јадам ништо ама баш ништо од тоа што ствара грчеви и пак нема врска. Кога ке ја фатат што сакаш прави џабе е. Се надевам само дека за брзо време ке поминат. Поздрав мами
     
  3. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Кафето и чоколадото сведете ги на минимум предизвикуваат и несоница кај бебушките.
     
    На Agrona, Chupe и joy1 им се допаѓа ова.
  4. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Некаде во соба за доење имам прочитано дека не треба да јадеме луто додека доиме. Ја знаете причината?
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Заради капсицинот кој се излачува преку млекото.
    Можеш да јадеш, но не да претеруваш!
     
    На Bajaderka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    zdravo,
    deneska koga go odnsov sin mi vo kontrola kaj pedijatar mu napravija i krvna slika i izleze deka e anemicen. isto i jas sum cel zivot slabokrva dosega go doev samo eve vekje tri dena pocnav mnogu malku da mu dadam od hip i baby first pap i dojtorkata mi rece vednas da pocnes da mu davas kasicka. prvo dve nedeli samo ovosje posle dve nedeli zelencuk i posle eden mesec mozes da gi mesas. inaku sin mi ovaa nedela kje polni 5 meseci. go odnesov na doktor zasto mnogu place pak pocna eve vekje dva dena i izleze deka grloto mu e crven i nosot zatnat utre treba da napravimr i vo mikrobiologija analizi pa kje resi doktorkata sto ponatamu terapija inaku sega samo paracetamol eferalgan sirupce.
    majki kazete mi sto pomaga za slabokrvta kaj bebeto so sto da pocna prvo so kupecki kasicki od hip ili da mu podgotvam domasni?
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.437
    Пол:
    Женски
    Slimy домашно секако пред купено.Но вие сте уште мали за се она што содржи железо и ја јакне крвта:месо,јајце,грашак,цвекло,аронија,спанак.
    Незнам дали можеш да почнеш со блитва и брокула здрави се мн.Ке те посоветува секако лекарот не се грижи :)
     
    На LoOnyD и slimy им се допаѓа ова.
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    da znam za tie ama seuste e rano za tie zatoa prasav dali imal nekoja majka iskustvo i so sto go podobrile krvnata slika.i jas mislam drka brokulata moze posle koga kje pocnam i taa ima zelezo. utre kje svratim pak i kje ae konsultiram za menito so koe ovosje i zelencuk da pocneme.
    sepak ti blagodaram mnogu joy
     
  9. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Викаш дека доите. Зарем не може ти да внесуваш цвекло и се што ја подобрува крвната слика, а истовремено и на бебчо да му се подобри? :?:
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    @slimy колку ви е хемоглобинот?
    Од 5 до 7 месеци треба да е од 10.1 до 12.9
    Во месото има најмногу железо, но за месо ви е мноооогу рано.
    Еве ти една сликичка да видиш кои се намирници содржат железо:
    [​IMG]
     
    На Agrona, slimy и joy1 им се допаѓа ова.
  11. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    @slimy Кај доени деца, многу често се анемични. Но тоа не е страшно, пробај ти да ја смениш исхраната. Мислам дека сте многу мали за да почнете со храна. Инаку просото е многу добро за анемија. Која вредност е хемоглобинот? Кај син ми беше исто на 4 месеци. Ми велеа да почнеме со храна но почекав со дохрана. Јас ја сменив мојата храна. Сега е ок.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Ако е толку анемично бебето, докторот ќе дал и лек- сируп ( легофер или што и да е) зошто повеќе од јасно е дека додека да почне да јаде се што содржи железо па и тоа да ја 'крене' крвната слика ќе помине доста време.
    Инаку др.од соба за доење многу пати има кажано дека ако мајката пие лек или конзумира храна богата со железо тоа нема влијание кај бебето во толкава мера за само на тоа да се ослонат за подобрување на крвта.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    mnogu vi blagodaram za sovetite,
    hemoglobinot e 6.90 a eritrocitite 3.85
    kje i dade i terapija rece obavezno doktorkata ama kje poceka da gleda da nema nekoja infekcija vo mikrobiologija zasto i leukocitite bea 9.8 malku pokaceni i ako treba da prima antibiotik mi objasni deka toa ne odi so terapija za anemija zatoa kje pocekame prvo tie rezultati. jas sto i da jadam sum anemicna cel zivot i jon stop pijam vitamini i sega pijam ogestan od bremenosta i b6 ama i jadam sve sto ima zelezo ama toa e. doktorkata rece deka nema potreba da pocekame mozeme vednas da pocneme so kasicki zastoa toa pomaga povekje od terapijata ako jade svezo ovosje i zelencuk.
     
  14. * Zence *

    * Zence * Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека храната нема врска, каква врска имаше храната кај нас иако бевме на АД од грцеви многу мака видовме и ние со капки чаеви топло стомаче и пак си ги имавме интезивно до кај 3 месец па после тоа се намалија еве веке 5 ипол месеци сме па мозам да казам дека и сега некогаш знае да зајде од плачење од мешето трпение се поминува :!:
     
  15. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Мајки да ве прашам. Се работи за сестра ми... Се породи во четвртокот и во саботата бебчето фати жолтица. Ја преместија на детско и еве од понеделникот е таму, секој ден му земаат крв, а билирубините никако да се намалат. Цело време е во инкубатор, вчера и инфузија му беа ставиле. Денес пак му земале крв и докторката и кажала дека не било можно бебето да покажува дека има толку жолтица. Сестра ми се нервира и плаче по цел ден, а и јас веќе не знам што да правам. Некои мајки да споделат искуство... ;(
     
  16. majaaaaaaa88

    majaaaaaaa88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    27
    Ima li nekoj iskustvo so vodenje na 5 mesecno bebe na zimovanje ? I kako pominavte?
     
  17. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Јас поминав низ таква ситуација, цела недела во болница, малата под ламба, инфузии нон стоп. Не примија со вредност 300. Само треба редовно хранење, така најбрзо се чисти жолтицата. Јас кога можев да ја извадам од креветче ја ставав на мене да цица, кога немаше можност за цицање, се одмолзував и и давав мое млекце. Ако се на доење, нека го дои малото што почесто, без разлика дали тоа покажува знаци на глад. Билирубинот треба да се симне на 200 за да ги испуштат од болница. Напорен период е, ама ќе помине. Нека издржи.
     
  18. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Моето бебе имаше жолтица, и беше два пати по 12 часа на фототерапија, но му се намали на 10 вредноста и сега фала богу се е во ред. Незнам зошто кај него сеуште не се намалува :( Се надевам дека се ќе биде во ред. :*
     
  19. Eleni.S

    Eleni.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Го става на градата но тоа нема сила да повлече и затоа се одмолзува и од шишенце си го пие млекцето, а кога не може да се одмолзи сестрите му даваат од тоа што е во прашок (не знам како го викате). Цело време е на сончање, го вадат само за цицање и пак го враќаат. И докторката се јавувала во лабораторија, бидејќи и нејзе и биле сомнителни резултатите, бидејќи бебчето не е толку жолто како што покажуваат резултатите дека има жолтица. Се нервирам, паничам. Сабајле пак ќе му земаат крв па ќе видеме. Терминот за пораѓај и беше од 20ти Октомври до 20ти Ноември, а таа се породи на 6ти Ноември. Бебчето се роди 3 килца и 200 грама и 49 цм должина. Докторката еднаш рече нешто како не било доносено бебето, рано се родило. И мислам дека сега го третираат како недоносено. Можно е затоа жолтичката толку многу да го држи?
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.437
    Пол:
    Женски
    Eleni prvo nemoze termin da bide od-do i toa cel mesec.Prv pat slusam na rodilka da se dade mesec dena kako termin.
    Vtoro da receme kraen termin bil 20.11 toa e rodeno na 6.11 znaci dve nedeli e rodeno porano toa ne e nedonoseno dete.Nedonoseno e pet nedeli pod termin i se ispod toa.
    Treto rodilna tezina ima 3200 solidno.Nie 2900 se rodivme edna nedela porano.
    Cetvrto sabota fatilo zoltica ..znaci 4dena ja ima i odma panika.Nie 14 dena ja imavme.Vnuk mi 60 dena ja imase i pak pomina.Kako toa da ne znae od sto ima zoltica.
    Petto:eleni smenite pedijatar t.c baraj vtoro mislenje stom ovaa ne e sigurna za sto se rab.Bez panika toa e fizioloska zoltica normalno e.Ke se sredi.Poveke nervoza pomalce mlleko kaj majkata.
     
    На zuto и WORRIED.BT им се допаѓа ова.