1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Па има малку бело на јазикот. Дали тоа значи дека има кандида? Не знаев дека боли кандидата :( Да само кога јаде плаче и нели грчеви кога има навечер. А тоа што не спиеше денес цел ден ??

    Wtff се надевам период е, вака е мн тешко. Мојава и во количка плачеше денес :|
     
  2. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Синоќа кога ја менував пелената со кака на син ми, имаше крв сосем малку како конче, или како мрсулче (се извинувам за описот, но незнам како поинаку да објаснам), само толку, немаше ни на газето. Од што може да е? Сега ќе и звонам и на патронажната сестра, но ако може мислење и од вас.
     
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Мајка на ќерка ми тоа и се случи ама беше два три дена стара и два пати по капка две. Случајно истиот ден дојде патронажната сестра и ми рече ако не продолжи не е страшно, ако продолжи одма на др. Кај нас немаше понатаму , а јас и ден денес не знам од што е. Во разговор со педијатар, разбрав дека кај девојчиња може од хормоните на мајката да се пресенесат на бебето па нешто како мензис се рачунало ама ако тече од дундето, пак капка две. А за машко кога прашав ме изигнорира во стилот поминало, има икс причини да не објаснувала.
    Не се плаши ако се случи еднаш два пати.
    Мислам дека некаде по темиве разговаравме, и кај др.се има случено. По мене може е пукнато капиларче или ако какал потврдо па се напнувал.
     
  4. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Мами веќе 1 недела како сме Бт. кај моите син ми скроз се смени по цел ден,навечер после 00ч.или 01ч почнуваат грчевите и плачеме до 4 сабајле заспива и се буди плачејќи,и едвај се смируваме нервозен е исто многу,борби водиме за да заспие некако за 1 недела 2 месеци ќе направи дали се работи за скок во развој што вака се промени,претходно си беше мирно бебенце глас немаше си спиеше и преку ден и навечер најкасно до 00ч беше заспан исто имаше грчеви, ама му почнуваа порано сега ми е скроз сменет може и до промената на климата е си велам јас. поздравче убав ден:sun:
     
  5. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    45.867
    Пол:
    Женски
    И кај мене кога дојде патронажната ми кажа ако забележам на панперсот крв да не се плашам нормално било тоа еднаш-двапати да се случи и да не се плашам, ама малата моја немаше ништо такво :)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Се може да е, грчеви, скок ама може и да е од промена на клима, место, враќајте се дома:)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Леонче утре се враќаме Ск.ова не се трпи веќе ред немаме,тука кога ќе биде поголем повеќе ќе поседиме кај Дедо поздравче срцка :inlove:
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Na malata i izleze kako herpes na ustata od strana neznam od sto moze da i bide se prasuvam da ne e od zabite sto i izlagaat ili sto pocna so hrana nezz
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.437
    Пол:
    Женски
    Каде да најдам килибарен гердан?
     
  10. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.126
    ^ И во Зегин ги имам видено.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.437
    Пол:
    Женски
    Ке побарам утре.Почнува фазата наречена заби па да се наоружам со се потребно :)
     
  12. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.126
    Јас од маката што ја видов со грчевите и што ништо не помогна, не се решив за ѓерданчето. Едноставно сум скептик зошто мислам дека се е до детето.

    За забчињата колку толку ја смирува мачкањето на Дентоникс. А глодалки не прифати, па кога ќе начека влажна марамица ја јаде и гризе нејзе, веројатно и олеснува.:lol:
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.437
    Пол:
    Женски
    :) мојата пак од мака цуцла фати.И се гади од нејзи ама ја гризе ли гризе .И ја ставам по малце во фрижидер и ја чешкам после со неа и мирна седи и вика аххх .Жалнички ми се мн во вакви периоди кога имаат проблем кој и самата незнаеш како да им го решиш.
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Joy не е ли мала твојата за запчиња? :o

    Мајки бебево веке 2 дена воопшто не спие денски. Односно спие по 10 мин, кога сме во кола или кога се храниме заспива на рака и штом ја спуштам се буди. До сега си спиеше скоро цел ден. Утре правиме 40 дена. Дали веќе "порасна" за да не спие денски:^) дали е нормално ова или не? Мајки со 3-4 месечни бебиња, дали вашите бебиња спијат??
     
    Последна измена: 16 ноември 2014
  15. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Скок во развој на 40 дена. Издржи ќе помине за некој ден или една недела. А и ќе намали со спиењето, по малку.
     
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека е тоа. Нека намали ама барем 2 пати да спие по 2-3 часа. Или многу барам:lol:
     
  17. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.126
    Два пати по 2-3 часа и плус ноќе нема кога да е будно. :)))

    Скок е како што кажа Леона, ќе ги има уште многу. :D
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    мојот до 2месеца беше бубачка само цица и спие. А од 2м па досега 6м јас се молам да заспие 2минути а не 2 пати по 2саата. Дај боже да е скок во развој, оти ако ти смени како мојот лошо е
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.437
    Пол:
    Женски
    Јас пукнав денес.Изгледа скок е и кај нас а не заби како што мислев.И не заспа денес и се и смета.Мн е кенкава.Два дена трае ова.Три месеци и два дена сме можно е нели?
     
  20. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.126
    6 недели, 3 месеци, 6,9 и 12 месеци се најизразените скокови. Тук ттам и по некој измеѓу имавме.:D