1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Мајки по колку време ги оставате бебушите во релаксатор ?преку ден,мојов цел ден е во него сака да спие да лежи да гледа,ќе го земам во раце ќе се расшетаме по дома по 15 мин.кенка му се здосадува го ставам во релаксатор,мирен е пак дури гледам како дупка во релаксаторот пропаднала кај газето од што не се двои од него и во него сака да спие и толку е квалитетен,нз дали е добро за грбот рбетот толку да лежи во релаксатор...
     
  2. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.861
    Допаѓања:
    28.398
    Ама тој не кашла. Тој само крчи и понекогаш се дави, може и да потповрати. Тешко пие и чајче, имам едно на Хумана за грчеви што сум го зела пред неколку месеци и од тоа му ставам понекогаш кога има проблеми со мешето и со какањето, ама тој не сака да пие од цуцла. Само цице признава...тежок случај сме ние:wasntme:
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.416
    Пол:
    Женски
    Леле ти завидувам.3800 го платив мојот за џабе :( абее ич несака да седи а камоли да спие.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Многу е склетџија, затоа и размислував дали да го ставам во вреќата. За откривање не се открива па не му е ладно, ама многу прета и со раце и со нозе и кога е буден и во сон, мислам дека ќе завришти некое време ако го ставам во вреќичка :) Не знам, за ноќе ми е страв, вака дење го гледам и го подместувам, ама ноќе пошто не се буди за јадење по 6 саати (сам си го скока едниот ноќен оброк), некако страв ме фаќа :| Ќе морам јас да се будам да го проверувам, сега за сега не гледам некое друго решение за претково мој :D
     
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.682
    @green.eyes И мојата е склеџика многу, ама вреќата ми беше спас. Помалце облечена внатре, секогаш боса, и ем кожа и дише и не ја фаќа нерва, ем е покриена ненаметливо :) И да се нервира со вреќата, тоа би било многу кратко време, брзо ќе се навикне, посебно ако не го наоблекуваш премногу одоздола.
    Пробај, ништо не те кошта, јас уште од сега ја спремив вреќата за второто ^_^
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  6. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Може после 4.5 месеци кратко да ја ставаш под агол од 45 степени, ама тоа што самата го прави и е добра вежба, а за баш седење нашиот ортопед вика да, може и од раѓање ама ако можат сами:) значи пак не можат, сакаше да каже да не ставаме перници околу нив за со сила да седат, и кон 6 месец и после него веќе самите се способни за подседнување.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.484
    Допаѓања:
    34.558
    Пол:
    Женски
    Јас малава ја носам кај Темелковски. Уште кога бевме 2 месеци ни рекоа да ја ставаме во полуседечка позиција, меѓутоа да не форсираме. Детето само ќе си покаже кога е спремно. И навистина е така... на почетокот не сакаше многу да седи, се искривуваше (јас и така многу ретко ја ставав), ама откако направи 3 месеци почна убаво да си седи (под агол од 45)
    Сега кога бевме на 4 месеци ни рече дека можеме да почнеме да ја седнуваме, да биде потпрена со перцници, меѓутоа да не ја оставаме долго на почетокот и да не ја форсираме. Сега за сега, ја ставам од време на време да седи, ама некако не е којзнае колку заинтересирана. Поинтересно и е да лежи и да си ги истражува ноџињата :lol:
     
  8. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    И ние одиме кај Темелковски, поточно кај докторката ама ете различни совети сме добиле....поготово за потпирање со перници ми рече никако, дека така нема да се учи да држи рамнотежа. А баш сме на контрола за две недели.
     
  9. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Син ми има седум месеци седи без странично потпирање само на грбот се потпира,но денес лекарката ми рече дека на 7 месеци треба сам да седи без да се потпира со ништо
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Абе ајде, секое дете е различно, не значи дека сите мора по иста шема да одат. Јас две деца имам и двете скроз ама баш скроз сами седнале на осум месеци, значи без никакво потпирање. А ќерка ми на сите прегледи ( како потазе дете ја давам за пример) топ, развиени јадра на 2 месеци, на 4 седеше со дигната глава и поткрената сама по 15-20 минути, ортопедот презадоволен да не ги набројувам пофалбите.
    Ова го пишувам за да не мислите дека мора ова мора она на толку месеци.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.484
    Допаѓања:
    34.558
    Пол:
    Женски
    Баш ме зачуди Леона. Ко кај различен доктор да одиме :^)
    Се согласувам дека сите деца се различни и никако не треба да се форсираат.
     
    На zuto и leona83 им се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.484
    Допаѓања:
    34.558
    Пол:
    Женски
    Пак јас... :)

    Мајки, ме интересира вашето мислење за џампер? Се мислиме да и купиме на бебушка, ама немам никакво искуство, па не знам колку се користи? Знам дека е индивудиално, ама сепак... многу ќе ми значи некој што користи да сподели искуства:) Исто така, освен во Енцименци и Бебесупермаркет, каде на друго место може да се најде?
     
  13. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.893
    Баш пред саат време во Крш видов дека има, околу 2500 се :) Не знам колку се практични за користење, мм ме убедува дека би се нашле за до продавница или до пред зграда, да не се вади количка...
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @darcy Џампер а не кенгур:)
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  15. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.893
    Јас во филмот за кенгури бев пошто баш муабетот дома го правевме :$ Извини:)
     
    На leona83 и An-na им се допаѓа ова.
  16. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    моето сонце денеска наполни 6месеци, се префрламе во другата тема ама редовно ќе ве пратам ако има потреба од совет, имајте убав ден мамички со вашите душички
     
    На ddevojce, leona83, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Мами веќе 1 недела сме сменети во однос со полнење пелени претходно по 4 пати обавезно секој ден,после смени покасно од 21ч навечер за прв пат,сега гледам само по еднаш обилна кака ептен цела пелена е полна на сабајле,овие 3 4 дена е така само еднаш обилно бев на педијатар некни не ми текна ич да прашам има ли причина за грижа 2 месеци имаме убава вечер поздравче
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.416
    Пол:
    Женски
    Нормално е :) ист случај како нашиот.Сега во два дена еднсш кака :)
     
  19. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    температура 38 во газето минус пола степен, знаќи 37,5 степени, загрижувачка е, со оглед на то дека денес ни е трет ден од втората вакцина, примивме дупла, во двете ножиња по една и капки..???
     
  20. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    ne e zagrizuvacka @bebeto93 do 38 rektalnata temp e normalna taka mi rece mene doktorot. mojot sin sekogas koga kje go merim temp ne mu e pos 37.8 a ne e bolen nema nisto ednas go odnesov kaj doktorot i rece normalno e. nad 38 treba da se prati situacijata da se presoblekuva bebeto i ako e mozno banjaj go i ako ne se spusti posle nad 38.5 mu davam eferalgan (paracetamol) sirupce. kaj vas toa e reakcija od vakcinata kje pomine damo meri pocesto i prati ja situacijata.

    pozdrav
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.