1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не е страшно, реакција од вакцината. И наредните две вакцини така ќе ги примате, и може ич да нема реакција а може и бетер. Над 38.5 се дава сирупче. Поздрав
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    не е страшна температурата, прати го почесто, полесно облечено, облоги од ациди борици на местата каде што е боцнат и ако ти качи над 38.5 тогаш дај му сирупче
     
    На bebeto93 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Понеделник на матеј че му земаат брисеви од грлото и носето, чисто онака да провериме зошто кашла а е чист на грло, а носето му е така не многу затнато откако е роден...
    Дали отприлика знаете колку чини тоа, во микробиологија че му земаат....... :)
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.481
    Допаѓања:
    319.647
    Пол:
    Женски
    Нам околу стотина ден ни земаат.Кашла ако ви е сув воздухот дома или ако лачи поголемо количество плунка.Јас да сум не би проверувала чисто онака со оглед на тоа дека на микро има мн болни пациенти и го изложуваш на поголем ризик.Но те разбирам се грижиш :)
     
  5. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Оди во авицена или адриалаб, 400 мкд е. Не оди на клиника, еден куп болни има.
     
    На chache87 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. happy-mama

    happy-mama Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички! Моето синче има 4 месеци,цело време изметот му е зелен. Педијатарот рече да му го топлам мешето,прво ни препиша prolife 4 ампули,не ни помогнаа потоа пиеше smecta,и пак ништо. Незнам што да превземам,навечер се буди и кенка ги крева ноџината,се грчи. Ќе го надојам и после пола час пак исто. Понекогаш плачи и кога го дојам:| Ако може совет! Поздрав!!
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Мајка во соба за доење повеќе пати е поставено прашањето а др.јулија има дадено одговор. Има повеќе причини за тоа, ама во главно ако бебето добро напредува и е весело не било страшно.
     
    На happy-mama му/ѝ се допаѓа ова.
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.481
    Допаѓања:
    319.647
    Пол:
    Женски
    Мајки мене ме занима со што ги забавувате бебушите додека се мали?
    Ние сме три месеци и 10 дена и освен со една музичка ѕвезда со ништо др не игра.Ми се чини на моменти дека и е досадно.Во релаксатор несака.Што да и купам?Дали бејби џим за на земја е добра идеја?
     
  9. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @joy1 на таа возраст бебето тогаш ми беше мирно, кај ќе оставиш таму си лежеше.....ех колку убаво беше. Потоа од 4 месеци сакаше да станува, не сакаше да лежи но доста си играше со таа играчката за на земја, како ја кажа. Плус беше лето па нон стоп бевме надвор, од енци менци имав купено играчки нешто како книги ама комб.од платно и пластика и платното шушкаше ( внатре имаше некој друг материјал). Бејби тв нон стоп пуштено....
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.389
    @leona сателитска тв имате? Јас ја обожавам Baby Tv ама за жал ја немаме, па гледаме Tiny Pop. Baby Tv само на интернет :(
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Имам и бум и на 'близу' сме. И на двете ги има.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.481
    Допаѓања:
    319.647
    Пол:
    Женски
    И ние имаме бејби тв но не и е интересно ни тоа.Можеби допрва ке и стане.Јас на јутјуб и пуштам клипови со бебиња и ги гледа :)
    Ке разгледам на енци менци страната да видам што би можеле да најдеме за нејзина возраст.Ке добијам воспаление на мускулите од држење во раце.
     
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.389
    Нас на таа возраст не ни требаа играчки, Едноставно не го интересираа, само надвор бевме и се беше ок. Ама ни се погоди топло. Сега ако не излеземе барем еднаш во денот збеснува. Исто сакаше (и уште сака) да му пуштам видеа од него на компјутерот. Само таа опција е за кратко. Пробај со музичка вртелешка за на креветче ако немаш. Не ми текнува некој друг совет...:?:
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Колку ви спијат бебињата? Кога се фаќа ред за спиење? Мојава 2-3 дена ни дење ни ноќе не спиеше. Си седеа со татко и до 2.30 навечер.:^) И покрај тоа станува во 5 и си се гледаме до 7(мене ми се плаче од што ми се спие она сака да игра). Потоа ќе заспие до 8 негде. После цел ден е ќенкава и будна. Спие кога цица само. На релаксатор не сака да седи. Како што вика Joy на раце цело време, да и се збори и пее. Односно треба да ја занимавам мон стоп:(
     
  15. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Mojata spie po 45 min, eve momentalno spie eden cas, kaj i da e ke stane. Navecer legnuva vo 22:30, a spie do 11. se budi za cicanje 2-3 pati. Nekogas znae na srednok da stane da cica i da se rasoni i da pocne da guka da si igra, ama odma mama.u.akcija i niskanje, peenje cicka obavezno i zaspiva. Oti ako se rasoni ni otide vecerta.
     
  16. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.365
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    majki, mojot sin vekje od vcera pocna da kasla a temperatura nema pokaceno jade i cica kako porano. jas bev nastinata edna nedela i seuste kaslam da ne se zarazi od mene?slajm nema izvadeno ama kasla kako da ima?sto moze da mu pomaga da pocekam do utre da go odnesam kaj svojot doktor na kontrola?inaku preventivno sabajle mu dadov edno cepce eferalgan da nema bolka.i nosot e zatnat so fizioloski kapki gi cistiv dva pati.
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Леле @slimy какво чепче превентивно? Немој да даваш така, немал ни темпер.ни ништо. Може кашла од сув воздух, може од тебе ама на своја рака на толку мало бебе па и превентивно??? Само ако доктор ти каже.
    Топла купка и само цицање и вади ги мрсолите .
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.481
    Допаѓања:
    319.647
    Пол:
    Женски
    Уф мојата три недели кашла но е чиста на грло и гради но не давам ништо .Дури и вакцина кога прима превентивно не давам ништо.
     
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Блазеси ти. Јас не знам како да ја успијам. Еве цицаше пред 15 мин, заспа на града. Ка спуштив на кревет и се разбуди за 10 мин. Сега си игра со рачето|(. Се тешам дека е период и ќе фати ред да спие порано барем до 23 часот. :| Јас сум многу против нишкање, ама сите други околу мене штом ка земат ја нишкаат.
     
  20. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Imavme i nie period na nespienje. Ke zaspie pa ke ja stavam u krevetce i za pet min se budi. Denta spiese po 10-15 min. E na zolvami bebusot mu bese denonokieto smeneto. Denta spiese cel den, samo za mleko se budese, a nokta buden. Cela vecer. Duri vo 7 sabajle zaspivase. Pa koga spiese bebeto i zolvami spiese. Edvaj izdrzuvase, ama si dojde u normala.
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.