1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.477
    Допаѓања:
    319.591
    Пол:
    Женски
    Ние спиеме по 20-25 мин па е будна околу еден саат па пак се успиваме и се така.
    Навечер легнува околу полнок и спие до 9 сабајле.
     
  2. forumka

    forumka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2013
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    31
    Потполно исто и кај нас :)
     
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Откако се средивме со млекото малечкава спие од 10 навечер до 9 наутро, без будење. Е синоќа и претходната вечер нешто ми потфрли ама еве вечерва спие мирно. И преку ден спие 3 пати по1 час. Колку ми е жал што два месеци не спиеше детето заради млекото. Не можам да си опростам
     
  4. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Dobro e sto si otkrila, sega ke si e miren bebus. Nareden pat ko ke odite na kontrola, plesni mu ja vistinata na.doktorot vo faca. Da si ja skine diplomata.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  5. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.332
    Без будење? Без будењееее? :o:o:o Ви завидувам, искрено, не сте свесни која среќа ја имате.
    Еве синоќа Леа заспија на полноќ па се будеше на секој саат или 45 минути. Не дека и се цица, само да смукне два-три пати и пак продолжува да спие. За еден саат ете ја пак се буди... досадничко бебуле на мама :lol: .
    Се бевме подобриле околу спиењето, дури и се пофалив овде на форумот...но за кратко беше,пак се вативме на стариот начин на спиење. Наместо да ги разретчуваме ноќните подои ние ги зачестуваме...
    А преку ден сме лудница, се заспиваме пола саат, спиеме 25минути. Има ли крај ова или вечно ненаспиена ќе сум ;( :worried:
     
  6. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми не се будеше ни кога се роди. 11 саати цврст сон и бебе од една недела. Комбинација - не знам што да правам. Докторите ме тераада ја будам ама јас не ја разбудив никогаш
     
    На leona83 и snegulkata им се допаѓа ова.
  7. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    И со матеј исто така немам проблем со ноќно јадење ниту станување.. Во почетокот спиеше од 10 до 6 или 7 зависи, потоа една недела само ми стануваше во 3 јадеше и прилегнуваше, ама додека сватив дека не било донајадено кутрото.. имаше период откако направивме 6 недели 2/3 дена стануваше во 4 за јадење и до 7/8 си пиеше. Сега еве оттогаш во 11 заспива до 6, ама до 11 сме успани и тројцата, заедно со тато хаха. во 6 јади, прилегнува па во 8 и кај 11 се расонуваме сите и во цееел ден 2 пати по пола саат преспива :)
    Периодот кога ми стануваше во 4 сато, мислев дека немаа крај те денови, а незнам како че ми беше по 2/3 пат да ми станува за јадење... јас се жалев, ама гледам дека матеј е спанко хаха
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    2.596
    Пол:
    Женски
    Јас сум среќна Мама синко мој преку ден спие 2 пати по 2 ипол 3 саати,навечер исто спие од полноќ од 00ч.до сабајле до 8 9,уште да немаме проблем со грчевите супер ќе сме
     
    На Artemida81, wtff, bebeto93 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    Мајки,Матеј од вчера има на лицето , покрај косата кај шо му е.. на челото, покрај ушите и една точк на носето, како црвени ситни топчиња......
     
  10. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.364
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    da bese samo preventivno dobro ama jas imav pretcustvo deka ne e samo toa. bevme vo bolnica nokjeska kaci temperatura placese mnogu nitu sakase da cica ni nisto. grloto mu e crveno i usite. mu dadoa antibiotik amoksiklav surupce i kapki za uvo i nos.cela nokj ne spise samo vo race place non stop samo sto kje zaspiese od kaslenjeto stanuvase. seuste ne pocna da go izvadi slajmot ama celiot zatnat e vo gradite koga dise.
     
  11. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Тоа е мајка. Ништо нема поголемо од твојот инстинкт. Се надевам дека за брзо ќе ви помине. Душиче мало.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    2.596
    Пол:
    Женски
    Да не си претерала со тополо машките не трпат многу жештини,си го облекла подебело и топло дома се нафрлал тоа се вруќанички-потенички,намали ја температурата и ќе му спаднат истото и ние го поминавме,пред 1 месец,и сега ако претерам со топло пак на главчето по малку му се прават и намалувам температура одма и ги снемува
     
  13. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.364
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    ti blagodaram @anina mnogu mal i prvpat vaka e nastinat i koga kje kasla posle povekje se nervira i pocnuva da vriska.
    jas nikogas ne se somnevam vo majcinski instikt sekogas pretcustvuvam sostojbata na deteto. prvo mu dadov paracetamol cepce ako ima bolka da se smiri ama posle i cepce imase zemeno no pak kaci temperatura.
    da se nadevame deka brzo kje pomine zasto mnogu mi e tesko taka da go gledam
     
  14. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Син ми така се нафрли кога имаше годинка ипол, од омекнувач. Па скоро две години после тоа не користев.
    Пробај да не имаш сменето прашок за перење или омекнувач. Педијатрите прво помислуваат на тоа
     
  15. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Да не се правам многу паметна ама сакам да ти помогнам на некој начин. Нашиот матичен педијатар, чепчињата ги дава само во случај на повраќање. Се што внесуваме треба да помине низ дигестивните органи како што е редот. Кога ставате чепче, наместо сирупче, тоа оди дирекно во црниот дроб без никаква преработка. Гледам дека сите употребувате чепчиња и затоа пишувам. Не знам колку е точно ама ако има и капка вистина, зошто да ризикуваме.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Е да, мајчинскиот инстикт не лаже, најдобро си го знаеш детето. Побрзо да оздрави.

    @anina може и од таа причина нашата др.постојано ми нагласуваше сируп, а ако го исповраќа сирупчето-чепче....а не ми текнало детално да препрашам.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.477
    Допаѓања:
    319.591
    Пол:
    Женски
    Slimy прашај дали можеш на градите да го мачкаш со мукоплант или викс ,ке му го олеснат дишењето.
    Ако можеш и инхалирај го многууу помага.Побргу да оздравите :*
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Друго во однос на температурата... Кога имаше син ми 2,5 годинки убаво го здрма вирус и тоа последователно два пати. Тоа му доаѓа како недоизлечено. Ни кашлица, ни грло, ни нос течење, мокрача уредна... Само температура 40. Првиот пат температурата паѓаше ама вториот пат не. Давав Бруфен и паѓаше за еден степен па пак се качуваше. Ме фати паника и во 11 го носам на детско одделение и докторот дежурен ми вика, мора да останете вечерва. Виде дека е вирусно ама на син ми главата му паѓаше од температурата. Видов дека спремаат ладни чаршафи за да го виткаат и инекција. Арно ама и се јавив на матичната и таа ми вика „Бегајте од таму, потпиши дека детето не го оставаш и излегувај. Најди дежурна аптека и купи ампула Аналгин. Повлечи еден милиграм и дај му го со лажиче и со малку шеќер„ Така и направив. За 5 минути температурата падна а детето се препоти и живна. После тоа ми обајни дека таа како доктор била многу против тоа спаѓање на температура со ладење со чаршафи, бидејќи доаѓало како шок на телото. И ова не знам колку е исправно ама мене ми се најде таа една ампула Аналгин. И тоа многу
     
    На leona83 и slimy им се допаѓа ова.
  19. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.364
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    vi blagodaram mnogu majki,
    i jas sekogas preferiram situpce ama povrakjase usta ne otvarase zatoa mu dadov cepce. i jas de mislev zatoa da go mackam malku so mentol vo gradite i da mu stavan edna topla tetra pelena za kaslenjeto i mene toa sekogas mi pomagase, ama ne znam dali moze za bebeto zadto mal e 5 meseci.
     
  20. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Aj nekoja majka ako imala slicno iskustvo neka spodeli. Bebeto mi e 3 meseci a veke podolgo vreme se maci so okoto,stavavme kapki isomar po preporaka na pedijatar, so sovet za masazi I odgovor deka se uste ne mu se otvoreni kanalite, no ne mu pomogna nisto, vecerva od spienje se razbudi so placenje duri zajduvase,prvpat taka da e voznemireno,placese 15min pa se smiri pa pak odnovo,se isplasiv I vednas go odnesov na lekar, po izvrseniot pregled ustanovija deka od okoto se inficiral nosot I uvoto bidejki bile kratki kanalite, mu dadoa terapija da prima 7 dena,doma uste dva pati imase strasno placenje I duri sega zaspa.Ako znae nekoj kolku vreme ke treba za da mu pomine, dali ke se maci uste mnogu, stvarno e zalno za gledanje. Sto da ocekuvam ovie denovi I dali ima nekoj domasen lek,zagreana sol mu stavam na usite ne znam drugo sto? Izvinete za dolgiot post I latinica od mob sum