1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    34.390
    Пол:
    Женски
    Ние некаде тој период почнавме да посегнуваме по предмети и ја купивме играчкава од Џамбо.
    На нас ептен ни заврши работа. Уште си игра со неа.

    [​IMG]
     
    На Artemida81, bambusce и joy1 им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.192
    Пол:
    Женски
    Slimy на вас се ви се собрало .Од што е затнат неможе да јаде а е гладен можеби па затоа е и млитав.Прво средите го носето и шлајмот за да се олесни дишењето.Значи прашај за мукоплант маст,чај од бел слез или инхалации.Било што од ова ке ви помогне за шлајмот.Апетитот ке се врати кога ке закрепне.
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Da ne znaes dali uste ja ja ima? Mislam ke ni zavrsi rabota odredeno vreme a I mi se cini ne zafakja mnogu prostor,za razlika od baby gym sto pola soba mi ja okupira
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.192
    Пол:
    Женски
    Ја има. И ние ја имаме и сеуште врши работа но помалку отколку на почетокот. Кога беше 3 месеци тогаш почна да фаќа па и беше интересно да ги брка и докачува, но сега веќе ги влече накај уста и почнува да се нервира зашто неможе да ги лапне :D
     
    На Mila987 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.427
    Допаѓања:
    34.390
    Пол:
    Женски
    Ја има 100%. Баш денес бев и ја видов. Околу 1200 денари е.
    И мојава почна да се нервира бидејќи не можеше да ги стави во уста играчките, ама пред една недела конечно и успеа. Живи радости бевме дома :rofl:
     
    На chocolade, Kitten, Mila987 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    нас нешто ни се случува..
    денеска бевме на гости скоро цеел ден кај една братучетка, кога си дојдовме, поспа малче пола саат. после тоа јас имав работа , свекрвами од 9 до 12 и пол пробувала да го успија, де че заспијал па че кренел раце че се подразбудел, продолжувал пак, ама цело време на шрек... јас незнам шо можи да биди...
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.192
    Пол:
    Женски
    Ние сме три и пол месеци и уште истото ни се случува неккогаш.Немаат уште развиено координациа со рацете па им бегаат и тоа ги плаши.Мојата додека зацврсти нежно и ги држам рачињата инаку знае од нив да скокне целата и да се исплаши.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    za nosot mu pravat aspiracija sekoj den go cistat nosot isto so kapki marisol hypertonic gi cistim dva pati na den jas doma ama mnogu voznemiren e. da sve se sobral kaj nas i doktorkata rece ova e najtezok period a plus zabi vadi sve sto kje najde kje stavi vo usta.deneska malku podobro nema temperatura ama kasla i toa celiot e zatnat i povekje posle se nervira.
    ti blagodaram za sovetite mila sve kje probam ama posle kje se konsultiram i so doktorkata.

    pozdrav
     
  9. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    да не те плашам мојот исто одтој период почна да не спие преку ден и еве сега сме 6м и уште не спие, се друго му е поинтересно освен спиењето. А му се спие му се плаче, главата му паѓа за спиење ама не, се друго е поинтересно. И јас пробав на секој можен начин ама ништо не ми помогна да го заспијам
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Фала на одговорот :) Некако нема ред, секој ден е различно, еве ноќеска повеќе спиеше, сега не спие, само 1 саат прееска....ќе видиме понатаму што ќе се случува.
     
  11. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Super,denovive moram da ja zemam,se nadevam ke mu se svigja povekje od 10 min,pa I ja da zdivnam malku
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  12. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    nie epten tesko zaspivame,bebeto se grci,celovo pomodruva koga dava napon, mislam deka tesko ispusta gasovi ja prasav patronaznata sestra veli nisto ne e,sepak se grizam ne mozam da go gledam kako se maci,sovet?
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.192
    Пол:
    Женски
    Да не имате грчеви?Даваш ли капки ?
     
  14. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    i jas mislam deka se grcevi,davam kapki,no pak isto ostanuva uste da probam so Hipp cajot
     
  15. happy-mama

    happy-mama Нов член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Пробај со Коли сирупче, нас ни помогна многу откако ќе се нацица 2мл и ќе се посмири. И топла пелена помага јас му ставам преку цел ден го смирува;) Се надевам дека ќе помине. И масажа на мешето секој ден добро ќе му дојде.
     
    На luciamk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Offf pak grizi... Mazot mi naednas pocna da povrakja bez prestan I stasavme do bolnica, rekoa deka se raboti za stomacen virus,a cel den bese so bebeto, go baknuvase,go gushkase, sega sum zagrizena sto ako go prefati bebeto, za golema zal e na adaptirano mleko, znam deka onie na majcino recisi I ne se izlozeni na virusi,sto ako go fati?Da ne treba da napravam nesto preventivno?
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Бидејќи биле заедно веќе ако фатило , фатило. Ај може па нема.
     
  18. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Мами, на малава ушињата многу и лачат секрет (не знам како да го наречам), гледам и се присобира ептен, ги чистам со бебешки стапчиња за уши. Како е кај вас? Искуства и совети?
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.192
    Пол:
    Женски
    Дојдов да се испукам овде.
    Цела недела ме гњави со денското спиење.Ја успивам 20-25 мин за да поспие 15 мин :О
    По цел ден сме во раце и се едно исто.Се тешев бар навечер раат заспиваше околу 11 се до вчера.Вриштеше до 12:30 по полнол и на крај заспа во кола
    Можеби пак беа грчеви пошто и мн прдеше.Се ближат празници треба да се среди исчисти а јас ништо од неа неможам.Уште кумата вчера ми вели лошо си ја научила.Моето бебе во едната рака ми спие а јас со другата усисивам.Ај сеа де...
    Капак на се струја немам од сабајле темница е дома .Фала што ме ислушавте сеа посмирена сум
     
  20. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    @joy1 Ќе и помине. И таа ќе си порасне. Не знае да каже што и е. Душиче мало. И нив не им е лесно. И ќерка ми е нонстоп в раце а има 9 месеци. Дојди дома да видиш што значи несредена куќа. Алишта на сите страни. Кујаната хаос. Како атомска бомба да паднала. Мене ми е многу од помош поголемкото дете. Тоа ја чува за да чистам. А и да не исчистам, да не не угрее Сонцето утре? Празниците ќе дојдат и ќе поминат а и децата ќе си пораснат, само нервозата да не те уништи тебе. На крај за едно 10 години на форумов ќе пишуваме прикаски за тоа детето мое вака, детето мое онака, а се ќе биде само блед спомен.
     
    На artemidis, bambusce, leona83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.