1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи сите сме исто...денес конкретно ме фаќа лудило околу чистењето, перење, сушење, ручеци.....плус 48 саати не сум спиела ( сега за сега дење е ок ама нели заби се во прашање...) а утре понеделник, оффф.
    Btw мене лично многу ми смета кога некој ќе ми рече така си го научила детето....како ние да сакаме повеќе да се малтретираме, плус втори деца се , колку толку имаме искуство. Туку им се погодиле мирни деца. За првото може и со право ми викале, признавам, прво е, се припотресував повеќе.
    Ано вика @anina , ќе пораснат, ќе се смееме, а времето лета.
     
    На anina и joy1 им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.190
    Пол:
    Женски
    Anina фала ти.Се е поинаку кога ке слушнеш искуство и од друг и свакаш дека не си сам.Некогаш се обвинувам себе си дека незнам како да го организирам денот и незнам да ги воспитам децата т.с ред да им ставам.Дека ке помине се и тоа ми е јасно.Три и пол месеци летнаа како ништо.
    Секој ден е изненадување со децата незнаеш што те чека :)
     
    На slimy и anina им се допаѓа ова.
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    За обвинувањата, и мене ме обвинувале затоа што децава ги израснав в раце. Ич газот не ме боли, за тоа. Јас сум мајка и не дозволувам детето да плаче еден саат и да не го кревам под оправдување дека така ќе се навикне. И половината ме боли и рацете ме болат. 12 часа држам 9 кг во раце. Ама јас ги држам и никој збор да не зуцнал. Сепак ние сме само добри родители. А онии кои си ги оставаат децата да плачат по цел ден можат само да ни се фатат.
     
    На Momina solza, marchi-cool, bucale и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    И јас добивам коментари од тој тип дека многу лошо сум го научила, си играл и спиел на града, бил размазен, сакал се да биде по негово! 8 месечно бебе! :)
    На почетокот се преиспитував самата себе, прашувајќи се каде грешам? Јас никаде не грешам, тоа е само бебе и бебето не треба да се остави да зајде од плачење за да научи дека не треба така. Ќе правиме неколку месеци жртва ама ќе ги изгледаме како-така.
    Јас живеам во заедница и свекра ми во неколку наврати меѓу редови покажува незадоволство од мојот ангажман околу домашните обврски. Искрено, баш ми е гајле. Јас знам колку се трудам, работам низ дома и кога душата ми плаче за сон. Повеќе не можам. Мојот син е претемпераментен и бара големо внимание. Јас му стојам на располагање 24/7
    Не сум фарбана, ноктите ми се како географска карта, уморна сум а како за беља сон не ме фаќа кога тој ќе заспие. Некоја минутка на форумов ми е издувен вентил. Да и бидам роб на куќата не можам, детето не ми го дозволува тоа. Време за основните домашни обврски наоѓам: прашина, правосмукалка, садови и алишта. За генералки или исполнувања на туѓи очекувања секој ден да се бришело прашина и да се чистело купатило немам време, а и не живеам сама кој има време и желба нека повели.
     
    На Mag_twins, marchi-cool, bucale и 9 други им се допаѓа ова.
  5. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    @joy1 ne e samo kaj tebe nered, site taka ziveeeme.
    koj ima malo bebe doma znae kako e, jas sum mrtva umorna kje puknam vekje edna nedela e bolen nastinal kasla ne moze da go isfrli slajmot i povekje se nervira i place posle. ne cica cel den odbiva da cica samo navecer i toa mnogu kratko. odbiva da jade se samo do molenje. non stop place samo da se lulka so kjebence vo race dvajcata so mm puknavmo. ne gi osetam racete. doma katastrofa i koga pustam da perem alista samo ngovite alista po 4 pati dnevno treba da se presoblekuva ili od povrakjanje ili se poti, za nas koj gleda se primetuvam tri dena do ista bluza sedim.sekoj den koga ne e mm pobaram pomos od majka mi zasto mnogu e voznemiren ne znam dali od nastinkata dto nosot mu e zatnat ili sto vadi zabi pojma nemam ama se molim da ima kraj ovaa macenje zasto jas vekje nemam sila. sekoj den i go cistat nosot mu pravat aspiracija vo bolnica i tamu se nervira povekje celiot pat vriskame vo kola. jas koga citam i gledam nasekade navistina nema vekje mirni deca. i ne veruvam deka ima nekoja majka sto saka negovoto bebe da pravi taka ili da go nauci taka toa e taka sam.
    se trudam sto povekje da gi cuvam zivcite ama sekoj den se potesko mi e.

    pozdrav
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Кај мене е исто. Еве денес сум слободна па не знаев што попрво да фатам дали да чистам или пеглам, а инаку додека беше помал, хаос беше дома:$ .
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.190
    Пол:
    Женски
    И така ние пак си вриштевме и оваа вечер како навиени после 10 часот.Пред тоа гугаше шеташе играше и спиеше.Чукна 10 часот и драмата почна.Јас ова неможам да го сватам.Утре на педијатар ке одам.
     
  8. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    2.595
    Пол:
    Женски
    Мила Јоу да не се грчеви пак во прашање ?или за забче да не се спремате еве на моја другарка девојчето,на 4месеци извади прво забче се е можно
     
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    За џабе ќе одиш по лекари. Ако сметаш дека така ќе ти олесни тогаш оди ама мислам дека за џабе е. Ќерка ми до 9 месец, тоа го помина минимум 6-7 пати. И тоа по цела недела.. Потполно истото. Еве и вечерва ми го направи тоа. Од 10 очи и паѓаа за спиење а не сака да заспие и плаче.
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.190
    Пол:
    Женски
    Anina истото и маж ми го мисли дека џабе ке одам но се плашам да не ја боли нешто.Заби сепак не се .Но грчеви можеби се.Незнам не сум паметна.Не е плачење туку вриштење дури гласот го губи.
     
  11. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    @joy1 сепак можеби станува збор за несоница. Ако има некаква мака ќе плаче цел ден, нели. По некоја логика, така би требало да биде. Децата кога ги интересира се не сакаат да заспијат а плачат за спиење. Барем така било со моите.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Џој и мојов го имаше тој момент на вриштење до помодрување, прва помисла ми беше да не го боли нешто. Уствари детето вриштеше на крајот на денот пред заспивање затоа што е страшно уморен и страшно гладен без оглед на тоа кога спиел и кога цицал, мислиш во секунда огладнува и се уморува, а се го интересира.
    Пробај пред да почне плачењето да и дадеш да цица или дај и млекце со лажичка или цуцла колку да се залажува да не плаче, не оставај пауза од два-три саати меѓу цицањето пред заспивање, или па пробај да ја бањаш навечер околу 9 па на цице, малку нишкање и полесно ќе заспие.
    Мислам дека не се грчеви, тие околу третиот месец престануваат или барем се намалуваат.
     
    На anina, joy1 и Glasna им се допаѓа ова.
  13. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    Mamicki dali treba nokta da ja budam kerka mi za cicanje na tri saati?Preku den cica na dva tri saati no vecerta si spie po 5 6 saati.Inaku od denes go pocnuvame tretiot mesec :)
     
  14. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми не се буди цела ноќ. Од дента кога се роди, ни еднаш, детето не стана за цицање. 10 саати цврст сон. Ми велеа да ја будам, ама никогаш не сум ја разбудила. Фала Богу како топка е:D
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    I mojata koga se rodi spiese po tolku no pedijatarot reče da ja budam na dva saati za cicanje 5 6 časa bilo mnogu ako ne cica.A kako e tvojata so kilazata so tolku spienje :)
     
  16. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Првите два-три месеци напредуваше во границите на нормалата. Не нешто воодешувачки ама ете првиот месец 700 г, вториот 600г. Од 4тиот месец си почна многу да качува на килажа. Родена е 3100г а сега (на 9 месеци) има приближно 9кг.
    Кај нас беше проблемот што воопшто не беше активна. И да ја ставев да цица, преку ноќта, таа само ќе си играше го градата без да повлече капка млеко. Ако си спие бебето, значи сите коцки му се погодиле:D.
     
  17. bruno.com

    bruno.com Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2014
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    254
    Пол:
    Женски
    I mojata se rodi 3100 prviot mesec kaci 1300 a sega vtoriot vo sred sme na pedijatar pa ke vidime :)
     
  18. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Па вие сте биле екстра. Ние не качувавме толку. Едвај цицаше мојата. Цицни - заспи. Тоа го правеше во првите 3 месеци. Цицање со отворени очи - ретко.:D
     
  19. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки многу сум исплашена. Веќе 3-4 дена едвај се храниме. Прво мислев дека не сака да цица но сега гледам дека исто е и кога и давам АД млеко. Значи цица 1 минута, плаче 2 минути.. и се така. Млеко од шише 60 мл ги пие 40 минути. Со плачење па морам да ја шетам, да ја нишкам, пејам за да го испие млекото. Веќе и кичма и раце ме болат. Вака добра ми изгледа, грчеви мислам дека не се. Што да првам???:(
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.454
    Допаѓања:
    319.190
    Пол:
    Женски
    Да не ја боли увото ?Ја врти ли главата лево десно?
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.