1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.369
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    majki vi sto pominavte na ovaa faza porano dali se sluci istoto i kaj vas? sin mi vo posledno vreme ic ne e miren non stop kenka i saka samo vo race nitu spie ovie dva dena nema ni apetit ne gi saka nitu kasickitr i ne saka da cica. za 5 dena polnime 6 meseci znam deka ovaa e tezok peripd i deka ima skok vo razvoj eve vcera go odnesov vo doktor go pregledaa sve nema nisto vika vadi zabi i daj mu po pola bedoxin sabajle i navecer zatoa e voznemiren. vcera temperaturata mu bese 38.2 zatoa se zagrizuv i go odnesov i mi rece da mu dadam surupce eferalgan. eeneska temp nema ama pak ista pesna. non stop racete vo usta se ligavi mnogu ic cel den nema spieno e koj ima sili samo vo race da go drzi i da se setame vo soba inaku vednas pocnuva da place mnogu. gledam zabce seuste nema. Samo se prasuvam do koga vaka kje terame? kolku traese kaj vas ago ijata so prvoto zabce kolku vreme mu trebase za da izleze zasto jas puknav vekje mnogu sum iscrpena, umorna.

    pozdrav
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    И ние сме со истата агонија Слими...Ние за 2 дена сме 6 месеци и веќе интензивно ја мачат непцата: се лигави, цица ракави, ми ја стиска брадавицата, тешко заспива...Еден другар ми кажува дека може да биде периодично, демек три дена мака, па пет дена да биде раат, и сето тоа да трае 2-3 месеци :worried:
    Искрено се надевам побрзо да пробијат! Зашто ни дентинокс ни глодалки веќе не помагаат!
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Majki od koga pocnavte da gi stavate maleckite vo dzamper?
     
  4. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.369
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    e pa nie Zavrsivme vo dezurno deneska i rezultatot zdrav kako dren nema nisto mozebi malku grcevi i i dadov sab simplex kapki i paracetamol surupce za bolka. cel den nokj non stop sedime bez spienje ne znam do koga vaka samo se prasuvam i se molim da zavrsi ovaa agonija sto pobrzo :(
     
  5. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Точно една недела па се смируваше па после една недела излегуваше запче. Така било со двете мои деца
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Слими душо знам како ти е ние уште се мачиме со грчеви и многу сме нервозни,ама па нели е голем за грчеви нели се до 3 4 месеци јас се тешам дека за брзо 3 ќе правиме и си викам ќе заврши и нашава агонија ама којзнае секое дете своја приказна,ајде може заби се па затоа е нервозен со помин да е што и да е оздраве подобар е???беше настинат малце деца што да правиме,Мајки сме само трпение ќе пораснат и ќе се смееме на ваквите работи душо поздравче
     
    На slimy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми па до 7 месеци, не знаев дека родив уште едно дете. После 7, рокчиња и пораснаа. Како минува времето се попргава е. И јас си велев ќе се смеам кога ќе порасне ама да не испадне да плачам.:D
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.369
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    nie do 4,5 meseci intenzivno imavmo grcevi sve probavme nisto ne pomagase cela nokj vo race samo. sega i jas nislev deka taa prikazna e zavrsena a izgleda ne e taka kompirot mu napravi grcevi.samo sto zavrsivmo so antibiotikot pred edna nedela i rece nema vekje slajm cist e nitu grlo nitu usite.
    kje trpime mila znam majki sme ama veruvaj jas vekje sum gotova mrtva umorna sum nenaspana nemam vreme za jadenje za nisto, eve vecerva ja donesov i majka mi za pomos da mi pomaga ako slucajno pak place mnogu zasto jas vekje sum potrosena.
     
  9. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.828
    Пол:
    Женски
    Држете се девојки се ке помине.На пролет ем убаво време ем децата поголемки друго е се.Кај сите се тешки првите месеци.Но ден за ден времето минува неосетно.Во сабота правиме 4 месеци .Уште само толку и мама се врака на работа :(
     
    На leona83, chocolade, Glasna и 2 други им се допаѓа ова.
  10. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    31.471
    Пол:
    Женски
    Значи истиов очај кај сите :doh: Многу е нервозен приквечер и навечер. Ептен тешко заспива, а многу лесно се буди. Нервозен е, многу прета и со рачиња и со ноџиња, прстињата му се нон стоп во уста.....и како резултат постојано бљуцка, па мокар е, па мора да се пресоблече, па се нервира уште толку.......И така си се вртиме во круг. Не издржав пред малку, глодалка му држев во уста. Прво се чудеше, не знаеше што треба да прави :D После сфати, па почна да ја шмука, па си се чешка.....и на крај заспа со неа во уста, ме држеше за рака случајно да не му ја извадам од уста глодалката од што му дојде убаво :) Едвај се оттргнав без да го разбудам. Ме скина кичмата од што сум цело време наведната над него, едвај се исправив без да вриснам :sweat: Се си мислев дека подоцна ќе почнат проблемите со забите, ама ете :| Знам дека треба долго време за да излезе првото запче, ама ако е вака за секое.......Не ми е за мене, ќе издржам некако, ама срце ми се пара кога го гледам со закрвавени очиња, а не може да спие. Душа :|

    Ај од кога си се пожалив вака фино :D едно прашање до сите: се штрекнуваат ли многу вашите бебиња? Овој сам од себе се штрекнува, а не па од некој звук или нагло движење. Не плаче, не покажува дека нешто многу се исплашил, што е добро, ама додека заспива најмногу се штрекнува, и тоа е додатен проблем зошто не спие многу. Само кај нас е овој проблем? :worried:
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.828
    Пол:
    Женски
    Само да се јавам дека сум дежурна :^)
    Окапа со градата во уста и никако цврст сон да ја фати.100 пати се разбуди ете и сега си цица и штом ја спуштам во креветче крева паника.
     
    На N.Kety, TIGARCE86 и anina им се допаѓа ова.
  12. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.369
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    isto taka i nie sme dezurni jako i sekogas setame i ne sakame da spieme. e pa ova e najtesko kene mnogu mi se spie edvaj sedim a sin mi raspolozen za sedenje i vednas pocnuva da place ako ne go setame vo soba i ako ne mu zboruvam drzejki se za race.
    I mojot sin mnogu se streknuva @green.eyes otkako e roden i jas ne mislam deka e nesto strasno.
     
    На green.eyes, TIGARCE86 и anina им се допаѓа ова.
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.132
    Допаѓања:
    64.745
    Пол:
    Женски
    Сите мали бебиња се штрекнуваат, за спиење јас малата ја завиткувам со вакво кебенце, така е завиткана и не се штрекнува а со тоа не се буди сама од себе, кај мене делувало ово кај сите мои бебуши, не биле баш будали старите што ги виткале бебињата во фишек.
    Сите деца кај мене се склетчии ама ово кебе првите неколку месеци го поднесуваа без врева, само со него убаво се наспиваа.

    Да не те плашам гринејс ама назад ти се проблемите со кичмата, чекај кога ќе почне да патка.........тогаш ќе видиш што е болење кичма.:lol:
    Сега гледам дека синчето твое една недела постар од женскава моја, па тука сме со развојот и со проблемчињата.

    [​IMG]
     
    На Mama25, chocolade, green.eyes и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.179
    Bitter shto ja ima postirano slikava epten se za meraci,,malovo vo takvo go vitkam ushte od prviot den..i raat sum majchinja8) da ne se podrecham,mojava epten e duftadzika ,a ja ostavam probno bez vrekichkata da spie odma se rasonuva ,racete te vo usta,te vo ushi,te vo ochi i ochite shest banki otvoreni8-|...toplo vi gi preporachuvam ili eventualno ako ne mozete da gi najdete so obicno kebence ili pelena i ke ja voochite razlikata so i bez :)
     
    На green.eyes и bittersweet им се допаѓа ова.
  15. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.707
    Допаѓања:
    38.232
    Пол:
    Женски
    Imam dve takvi kebenca kako sto postirase @bittersweet . dobiv za kjerkami rozevo kjebence koga bese bebe ama i omale brzo ne go koristev ic i posle od pusti merak uste vo bolnica mu go stavav na mali :P Kako devojcence bese
    Pustitot i on golem se rodi i taka kratko vreme gi koristevme .

    Inaku site gi imame tie maki ama gledajki ja golemata si vikam vremeto koga se mali e kratko , brzo rastat .:worried:
    Jas uzivam i vo ovie maki :D
     
    На chocolade и anina им се допаѓа ова.
  16. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.179
    Abe Machence neli gi ima vo razlichni golemini kaj vas:)???Mazle kupi od site golemini duri za do devet meseci:angel:
     
  17. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    31.471
    Пол:
    Женски
    @bittersweet , не ми се познати овие ќебенца, сега ќе просурфам да видам кај можам да ги најдам овде. Не е голем за да го ставам во ова? :| Склет е уште од кога се роди. Навикнат си е вака на слобода, ќе му дојде ко шок, ама вреди да се проба во секој случај :) За кичмата знам, познато ми е како е кога пропаткуваат деца, помагав на сестра ми за двајцата :D , проблемот е што и на промена на време ме боли, и ако не легнам убаво ме боли.....т.е. цело време ме боли. Не знам дали има врска со епидуралната, ама немав воопшто проблеми со кичмата, и во 9-ти месец не ме болеше толку :|
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај нас. Штом осети дека станувам одма се буди и плаче. Затоа си легнувам и јас со нејзе. Па после мм кога легнува ја става во свое креветче. Морам да ја сменам оваа навика, криво ми е за мм. Не можеме да се видиме како што треба :wasntme:
     
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.507
    Допаѓања:
    34.644
    Пол:
    Женски
    Во Крш ги има. 1260 денари се.
     
    На green.eyes и Mama25 им се допаѓа ова.
  20. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.883
    Допаѓања:
    31.471
    Пол:
    Женски
    Фала, @An-na :) Ќе морам да нарачам од e-bay, иста цена се, немам сега кој да ми донесе од Скопје, заврши оваа тура за гости. :)