1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мајки наместо ќебе зошто не пробате да ги ставате да спијат на стомак. Ние одкако почнавме да спиеме на стомак не се штрекаме и спиеме по мирно. Ќебето мислам дека би било ок кога би почнале уште од прв ден да се користи. Сега на полни2-3 месеци да се учат со стегнати раце не знам колку би било успешно:?:. Односно кај нас е неуспешно :)
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    45.866
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со @chocolade со се што напишала. Малата моја спие на стомак од три недели, така и грчевите побрзо ги надминавме, а и со штрекањето беше исто. А ќе ја ставам на грб одма ќе почне да се штрека и не може ни 5 мин. да спие и за тоа спиењето на стомак ни беше спасот :) А и за ќебињава, нема шанси да и ги врзеш така рацете, ќе се убие од мрдање и претање за да ги извади :)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @chocolade , @Rabbit , нема шанса да спие на стомак. Едвај по 5 минути дневно издржува кога го ставам да ги вежба мускулите на вратот. А за кебенцево, и јас исто размислувам, некако голем е за да може да се навикне на тоа да му ги соберам и рацете и нозете, мада вреди се да се проба......Често се обидувам додека спие да му го префрлам кебенцето преку рачињата зашто ладни му се нон стоп, нема шанси, одма почнува да го турка и ги вади надвор. Уште од првиот ден е ваков. Тоа е, се надевам дека со тек на време помалку ќе се штрекнува и нема да му смета во спиењето. :)
     
  4. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    312
    Мамички ние имаме 11 дена и веќе неколку дена не спиеме навечер. Преку ден е супер, си спие си цица и си глетка по малку, но штом го легнам во спална на креветче навечер е немирен, се витка, плаче и ми бара да цица на секој саат, а по пола саат цица и е најаден. Ова ни се случува цела вечер, само шетаме низ соба. Како се справувате вие?
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Ако се витка можно е да се грчеви во прашање.Тој период почнуваат и траат до трети месец.Затоплувај му го мешето .Или советувај се за капки против грчеви .
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Мамјки каде сте вечерва?Или сама сум на дежурство ? :(
     
  7. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    @joy1 вие уште не спиете?
     
  8. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Не ете си гуга.се смее.А јас се нервирам.Нудам доење,пуштам бели звуци,лулам и џабе е се.
     
  9. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Кажи ми светлото запалено ли ви е?
    Јас од првиот ден кога дојдов од болница се трудев да му воведам ред на спиење. Значи во 6:30-7 се бањаме , и потоа гасам светло. Ако сака да цица му давам ако не го оставам во оградицата, најкасно 9 спие.
     
    Последна измена: 11 декември 2014
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Не не.Имам дормео лампа и она е запалена(пригушено светло).Ни тв ни ништо др.
    Вака прави 3 вечери.Претходно убаво спиеше.
     
  11. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Јоу туκа сме и ние со вас дежуρаме од 23ч.се нишκаме пуштаме бели звуци, со цицето во уста сме се смееме,гугаме се пρавиме само не спиеме :(
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    На мене така кога ке ми правеше, го земав и го ставав на рамо и шетав со него низ соба. Му пеев, измислував песни за спиење, дури и луис армстронг пуштав. Пробај и ти.
     
    На anina и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  13. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Јас сум тука(facepalm). Не се грижи не си сама. :D Ова моево не е спиено од 8 сабајле, воопшто. Ако лажам да се онесвестам. Мајка ми вика е не е можно бебе да не спие. Ама не бре. И еве скоро 01.00, таа си трча со дубакот, телевизорот на цртани цел ден, музика, Бах, Моцарт, се живо а таа си се смее и вика само „не„.
    Аде мама да спиеш! Ајде нано, нано!
    Не!
    (facepalm)
    П.С. да кажам дека имаме 9 месеци бидејќи темава е за до 6. Да не си речете, оваа од што не спиела си умислува дека бебето зборува
     
    Последна измена: 11 декември 2014
    На joy1 и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Ние заспавмеее конечно.Јас сум кома и бегам у кревет :)
     
    На TIGARCE86 и anina им се допаѓа ова.
  15. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    1.448
    Пол:
    Женски
    tuka sme @joy1 i nie kako i sekogas dva casa da se lulka i da spie samo 20 minuti i posle kako da spiel cela nokj isve od novo da se povtori i koj ima sila vekje
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    @green.eyes и мојата нејке да лежи на стомак кога е будна. Пробај кога заспива да го ставиш, мислам дека сите бебиња сакаат да спијат на стомак. @joy1 и ние не спиевме до 1-2 по полноќ. Затоа сега пред спиење ја држам будна најмалку 2 часа. Потоа легнувам со нејзе на спална, гасам светло скроз(потоа палам лампа кога ке заспие). Потоа си цица и заспива. Е сега е проблем што ме осеќа одма кога станувам јас и се буди плаче, па затоа ови 4-5 ноќи и јас со нејзе си легнувам :) По 2-3 часа ја префрламе во свое креветче. Пробајте може ке успее и кај вас.
     
    На TIGARCE86, joy1 и green.eyes им се допаѓа ова.
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Она пред секое спиење е будна два часа .И на денските спиења сама си го намести тој ред.Два часа будна -45 спиење.И денски спие во една соба а ноке во друга за да разликува ден и нок.
    Но ете три вечери прави проблеми.Ми текна сега дека и ставив нова перница па може затоа се буди :)
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Може и е период, но може да е и од перницата. А твојата е поголема пробај да ја држиш 3 часа будна. Иначе ние спиеме без перница :)
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Денес ке и купам бебе проектор за да лежи и гледа на ѕид анимации.Проблемот е што со ништо не се заигрува :) и затоа мислам бргу и се и приспива.Сака да држи во рацете но и пага истото и се нервира мн.Вчера за прв пат почна на глас да се смее како возрасен човек да е :)
     
    На anina и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Хаха душичка мала. И мојата не се заигрува, одма и здосадува но јас сум упорна. И пејам, и тропкам со тропкалки. Едвај издржуваме 2 часа. Но ако не ја држам добро да се измори се буди за 15 мин:^)

    Мајки вие што имате проблеми со грчеви, видете го линкот подолу, поточно насловот “Зафат против грчеви“. Пробајте во таа положба да ги смирите бебињата. Нас многу ни помогна, веднаш се смирува дури заспива од што и е убавко така.:)

    http://tvoebebe.com/BEBE/kako-da-smirite-placlivo-bebe