1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @chocolade , не ти бљуцка без перница? :| Моето уште го држам на повисоко, му се враќа уште по малку од храната, па ми е страв да го спуштам пониско сеуште. :sweat: Додуше, некогаш мрда и во спиење, може затоа му се враќа :^) Инаку, малечка е уште за да се заигра со нешто и долго да и задржи внимание :) Тоа дури по месец дена најрано, вака сега само малку со некои тропки се заигруваат и толку. Моево единствено во baby gym стои подолго, му се свиѓа музиката ептен, и колку и да го оставам нема да бара да стане :D И почна да зјапа во телевизор уште од сега :^) Единствено тогаш мирува. :)
     
  2. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Штом седи во baby gym уживај. Малку таму малку тв и имаш време за нешто друго. Може како падната од марс кр делувам но што е тоа baby gym :|? Слика?
    Не користиме перница воопшто, прво затоа што мислам дека не е препорачливо сеуште, а второ ноќе си спиеме на стомак. Па богами и преку ден. Само кога не спие лежи на грб :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    И ние не κоρистиме пеρница сеуште имаме сκоρо 3месеци,κаκви пеρници κоρистите да му земам да почнам да го учам,бебешκи анатомсκи или дρуги? Чоκолатκе не се пρепоρачува κај помало бебе да спие на стомаκ навечеρ,поρади гушење. Тие се мали и сонот може да ги излаже да не се свρтат на стρана, имам гледано емисија на TLC за тоа κаκо бебе се угушило и патρонажната ми κажа спиење на стомаκ само под твој надзоρ навечеρ ниκаκо ,ти си знаеш сепаκ поздρавче :)
     
    Последна измена: 11 декември 2014
    На chocolade и joy1 им се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    И јас на стомак не ја ставам.Се плашам од гушење.Јас користам анатомска на чико.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.315
    Допаѓања:
    32.124
    Пол:
    Женски
    Исто,го ставам на стомаκ само неκолκу минути во теκот на денот,по пρепоρаκа на оρтопед,инаκу мојов е гооолем легач,по цел ден леже и поρади повρаќањето леже на повисоκа пеρница,додеκа паκ за спиење,спие на доρмео бејби.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    45.866
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше страв на почетокот да ја ставам да спие на стомак ама кога видов дека не може ни 10 мин. сон да сврзе кога ќе ја легнам на грб (бидејќи многу се штрекаше и одма се будеше) спасот ми беше само на стомак спиење. Па до сега фала Богу ништо ни се нема случено. Самата си го врти главчето лево-десно и мирно си спие и дење и ноќе :)
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    @An-na видов ваков џампер на FisherPrice во Mothercare во Ramstore. Цената му беше некаде околу 9000 денари. И јас сум во потрага по џампер, овој е малку соленичок, ама па најмногу ми се допадна.

    Сакав да прашам за кај Видоевски, колку се наплаќа преглед, дали треба да се закажува унапред?
     
  8. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    45.866
    Пол:
    Женски
    @Bajaderka 1400ден. е прегледот и да со закажување е.
     
    На Bajaderka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.484
    Допаѓања:
    34.558
    Пол:
    Женски
    Сега скоро го имаш гледано?
    Ние бевме таму, ама тогаш друго баравме и ич не заприметив дали го има.
    Ееее, супер ако го има :D
     
  10. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    Викендов бев, имаа два модели од кои еден беше на Фишер. Зимај го додека не сум ти го купила јас:lol:
     
  11. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.484
    Допаѓања:
    34.558
    Пол:
    Женски
    Ептен фала ти. Денес ќе одам да го земам. Јееееј!!!
     
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @chocolade , еве линк од baby gym. http://www.lamazetoys.co.uk/lamaze-pond-motion-gym-1205-p.asp Баш овој го имаме. Супер се покажа сега за сега, ем си лежи таму, ем од горе му висат играчките и му мрдаат, ем музика му свири. :) Е ако му се заарни музиката и ако бара да му ја пушташ нон стоп (како кај нас што е случај), ќе те побудали, ама нема врска :D Го имаме само една недела, ама засега се покажа како ептен добра и исплатлива инвестиција, многу сака да седи таму :) Освен тоа, почна да пружа рачиња да ги дофати играчките, ги крева ноџињата нагоре, им збори им гуга и им се смее на играчките :D

    Јас пак со прашање. Им се ствара ли многу секрет во носето на вашите бебиња? Син ми веќе месец дена го има, ама по малку. Матичната рече дека е нормално, ни даде спрејче да му прскаме пред јадење за да може да дише на нос додека јаде. Имаше до сега да кажам во нормална количина, малку му сметаше во јадењето, ама не беше ништо страшно. Леле сабајлево :o Ај што премногу му сметаше, ме уби од клоцање, кога почна да ги бљуцка......:sweat: Многу исфрли. Се прашувам само дали е тоа пак нормалниот секрет или нешто е настинат, зашто количината што ја исфрли беше многу поголема од обично. Не е топол, нема температура, има апетит.....Не знам што му се случува. :| Нормално ли е вака?
     
    На chocolade и TIGARCE86 им се допаѓа ова.
  13. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.327
    Допаѓања:
    28.215
    Пол:
    Женски
    Мамички ајде еден совет тазе сме во темава имаме 17 дена и сме само на доење,сега засега супер напредуваме понекогаш мислам дека немам доволно млеко и синко гладен е затоа плаче,ама кога бевме на болница ни рекоа дека супер напредуваме,сакав да ве прашам дали има нешто,дали смеам да му дадам против грчеви денес беше страшно,се утепа од плачење и од виткање ноџиња,цревата му кркорат и успева одвај да прдне еднаш до двапати.За гладен не е,барем така јас мислам по тоа што супер цицаме и напредуваме.Кажете ми што да му дадам да му помогнам бидејќи кога го боли него мене ме боли уште повеќе а незз како да му помогнам
     
  14. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Тинче имате гρчеви затоа плаче,нас ни помогна теρмофоρот го имаш во зегин 500ден е,се состои од гел κој се топли во вρела вода ќе внимаваш да не е многу жежоκ,се става вρз пелената од шиρоκиот повој,κапκи можеш саб симплеκс во Виола само ги има и чајче од Κомоρача,на Hipp тие ρаботи ни помогнаа нас Беκутан чајчето и Еспумисан κапκите доκтоρиве ги пρепоρачуваат тие не ни помогнаа, и туκа мајκите ми κажаа што κоρистат тоа не спаси κаде κаде е подобаρ, пробај исто со бели звуци нас ни помага тоа највеќе звук од фен,аспиратор правосмукалка позз
     
    Последна измена: 12 декември 2014
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Првин мн трпение.Кај нас ги имаше до три и пол месеци и тоа мн јаки беа.Јас давав чај од коморача.Но по некое време престанав бидејки ефект баш и немаше.После дадав еспумисан капки,па саб симплекс и на крај инфакол.
    Ке помине но знае да биде тежок период.И ти внимавај на храната.Избегавај млеко и млечни производи,кафе,газирано,грав.
     
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.195
    Пол:
    Женски
    @green.eyes дали е течен секрет или мрсулчиња кои подоцна стануваат и погусти? Јас чистам еднаш дневно со по капка физиолошки раствор во двете ноздри за да се разводнат мрсулчињата, па извлекувам со аспиратор.

    @tincemajmunce земи си термофор најубаво, и јас го имав тој од Зегин бидејќи е баш бебешки и малечок и нема да му тежи на мешето. Ни помагаа и Еспумисан капките, а Бекутан чајот или ким не ни делуваше, но среќа лесно поминавме со грчеви.
     
  17. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    @Kitten , течен секрет е, не му се згуснале до сега. Иако, од кога пишав па наваму, пак е се во ред, нема многу, дури немаше потреба ни со спрејчето да му прснам. :) Не знам што му стана сабајле, од кај само излезе таа количина :|
     
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.417
    Пол:
    Женски
    Мајки китевте ли елки и како реагираат малите?
    И ке им купувате ли нешто зс нова година? :)
     
  19. donna.17

    donna.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    1.718
    Допаѓања:
    5.011
    Пол:
    Женски
    Ние му купивме пред 2 недели камион, го имам пуштено во темата „Што последно купивте за бебушот„ но баш не го сака само онака да го преврти му е интересно и толку па изгледа ќе добие уште нешто, а за елката ќе почекам уште една недела па ќе ја китам
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Nie slednata nedela pravime2 meseci. Imame uzasno grcevi. Probavme colief, espumisan, no zasega sab simplex ni se najdobri.NO mnogu se gusti, pa jas so pipeta i gi davam. Drugo, toplime mese, setame po doma, se masirame. I fen pomaga, jas imav eden postar i go rasipavme :). Tocno, treba mnogu trpenie, se pominat, jas taka si mantram niz doma- i mnogu guskajte se!