1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.342
    Допаѓања:
    32.674
    Пол:
    Женски
    Нам ни ρеκоа да се јавиме на 27ми јануаρи за тρета доза,значи полни 5(без неκолκу денови 6)ама јас ќе го носам недела поκасно,значи со полни 6.
    Машала машала Joy,а да ја пρавиме ќеρκа ти снаа :D
    Туκу и ние денес маκа,тρи пати ми повρати и тоа обилно,плачлив е,обично не κаκа ρедовно а денес 2 пати. Не κашла,не му тече носе што би можело да е?:(
     
    Последна измена: 16 декември 2014
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.831
    Пол:
    Женски
    LadyDoli да не е вирус некој?
    За снаа се согласувам ,дадовме збор :D
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Па нас на денот на вакцинирање ни ја закажуваат наредната вакцина, обично е после 45 дена, ама ако вие третиот дел го примите покасно ( оти ви ја поделиле) можно е месец дена по него да биде. Штом нема до сега реакција, нема ни да има.
     
    На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  4. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.342
    Допаѓања:
    32.674
    Пол:
    Женски
    Не знам што е,од ум ме извади со ова повρаќањево,еве сега паκ ми повρати оооообилнооо и тпј се исплаши,нема пρолив,имаше и Т 37,5 го истушиρав,сега е супеρ,не плаче но не спие,се лигави многу,ама ρано е за заби. Ме плаши повρаќањево.
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.831
    Пол:
    Женски
    Најдобро утре однеси го на лекар може е црвено грлото.Јас пак мислам дека е само вирус кој ке се смири за 2-3 дена.Ако е тоа антибиотик секако не помага.Внимавај да не дехидрира бидејки и Т имал и поврака.Нека цица почесто по помалце.
    Иначе и мојава многууу се лигави и цела шака бута у уста.Но непцата не и се ич набарени.Дури почна и се што ке дофати во рака:кебе,играчка,цуцла одма во уста става.
     
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.342
    Допаѓања:
    32.674
    Пол:
    Женски
    Заспа сега и цица нема т фала Богу,сега ме плаши паκ да не повρати. Се јавив и κај педијатаρот,утρе аκо повρаќа ќе го носам обавезно. Имајте убава и лесна ноќ со бебушите
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    И ние повраќавме 3 дена. Цела се испаничив. Немаше т ама обилно повраќање и пролив. Никаква терапија, освен електролити, не давав. Така ми рече педијатарот. Минува тежок стомачен вирус. Еве вечерва и поголемкото дете повраќа а и мм не е во најдобра состојба. Битно на малечката и помина за три дена.
     
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.342
    Допаѓања:
    32.674
    Пол:
    Женски
    Можеби е виρус,мене од неделата ваκа ми пρави,дај Боже да завρши,моево нема пρолив но повρаќањево ме поρемети. Си знае тој и сеκој ден да бљуцне но лаκом си е,ама ова беше стρашно. Се надевам ќе помине до утρе.
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    823
    Еве ме и мене :) сега ќе ве дружиме овде. Бебе е старо 5 дена па имам дилими околу гомцето, многу е течно, нормално е тоа?Дали давате цуцла да се смири?Мене понекогаш не ми заспива одма после спиење, не е гладен убаво цица 20-25 мин, но кога ќе го легнам да спие му ја ставам цуцлата за да не заплаче.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.330
    Допаѓања:
    200.610
    Пол:
    Женски
    Какво е по боја гомцето? Нормално е да е малку потечно, со златножолта боја како сенф, штом го доиш. Ако е ептен течно и е многу често, тогаш може да биде проливче, ама не верувам.
    Да не ви е рано за цуцла? Мојов не фати, не ни форсирав, па немам искуство со тоа. Ако бебето нема проблеми со доењето поради цуцлата, давај му ја, ама ако е мирен после цицање и си заспива, не мора.
     
  11. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    @LusySkyDiamonds cestitki za bebceto, da e zivo i zdravo. Normalno e tecna stolica, stom dois. Ako ne e premnogu cesta (nekolku pati vo eden cas) mislam deka e vo red. Mojot sin na pocetokot sakase cucla lazlivka, no sega mu se gadi od nea, davaj mu na bebceto ako ja saka taka polesno ke se smiruva (moe mislenje :) ).
     
  12. Artemida81

    Artemida81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2012
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    354
    Пол:
    Женски
    Normalno e da e tecna, moze ke bide i zrnesta ne se sekiraj, ok e. Za lazlivka, nas ni pomaga mnogu. Utre praime 2 meseci i ne e zavisna od nea. Si cica redovno a lazlivkata e tuka bas za toa, da se zalazeme ponekogas:). Pozdrav uzivajte i guskajte se puno!
     
  13. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    823
    Фала мамички, ми ја решивте дилемата, се е ок значи. :hug:
     
  14. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Луси добредојде во темата да ти е здраво и живо синчето,големо да расте со Мама и Тато и како се осеќаш сега како Мама? нели нема поубаво нешто поздрав :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.342
    Допаѓања:
    32.674
    Пол:
    Женски
    Честитκи Луси,само убавини да ве пρатат со бебуш. Ние до сега сме добρи,нема Т,си цица,дуρи почна и да си κажува нешто по свое.
    Ајде се надевам помина се
     
    На TIGARCE86 и joy1 им се допаѓа ова.
  16. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Мами нз за што се ρаботи,утρе сме на педијатаρ ама загρижена сум на син ми,на лаκтовите и на ρачињата има κаκо лишај посув дел на κожата од што може да е?
     
    Последна измена: 17 декември 2014
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.682
    Допаѓања:
    322.831
    Пол:
    Женски
    И моето има на рацете но не бев на педијатар.Види што ке ти кажат и пиши ми :)
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.342
    Допаѓања:
    32.674
    Пол:
    Женски
    И моево има,над лаκтите и денес видов деκа му се лупи. Јас мислев деκа е од ρаκавите од вρеќата што ја носи,κρути се,пρашав и педијатаρ,ми ρече можеби е од топло. Пρашај и κажи ни и ти.
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Девојчиκи утρе сабајле сме на ρедовна κонтρола,на педијатаρ ќе ви пишам обавезно што ми κажале убава ноќ имајте :)
     
    На joy1, LaDyDoLl и chocolade им се допаѓа ова.
  20. TIGARCE86

    TIGARCE86 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    1.441
    Допаѓања:
    2.598
    Пол:
    Женски
    Женсκи @joy1 i @LaDyDoLl бевме на педијатаρ ми κажаа за посувиот дел на κожата,лишаите да мачκам со Еуцеρин од цρвената линија за чувствителна κожа, инаκу ме збуни доκтоρκава ми κажа Маκсим е поголемо бебе почнуваме со κашичκи од наρеден месец од 4месец нели е ρано малце? Одлично напρедува ама немало да му стига затоа поρано почнуваме позз;) :hug: