1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    За една недела прави два месеца, пие 90-120мл дека сега го воведовме и уште се нема стабилизирано ама и 90 си е супер за возраста, не би требало да и е малку. Ретко повраќа значи нема вишок, си ждрига.
    Цела вечер во сон ги дига нозете и се стега, а не прди, веќе не знам каде да терам де окото црвено, де мајчино скратив пијам апчиња, почна да не кака сега па и да не моча. Матичната за што и да ја прашам ми вика да не паничам, да не читам по форуми и да не се притресувам дека прво дете, јавно ќе ја пишам Ленче Ковачевска од Ѓорче е. Многу имаат позитивно мислење за неа ама не знам зошто вака е спрема нас. Од раѓање имаше коњуктивид, ни рече готово излечено е доста со капките, сега има црвенила по очите ме убедува до храната дека е исфрлив све еве сега е и на ад и пак и се појавува и толку неозбилно, ние ја молиме прати не на очен, прати не на кожно.
    Едвај чекам да и се стабилизираат цревата, што за грчеви што за какање. Па ова е ужас со саати детето да си го гледаш да дига нозе во сон како да има некој тик со нозете. И топло и масажи и ким и капки се е пробано.
    Ми почнаа бели влакна на 28години, многу е стресно само нешто се појавува здравствено за секиранции:sweat:
     
  2. Pocahontas.93

    Pocahontas.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2012
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    600
    Пие доволно млеко, ај да е на мајчино да се мислиш дали пие доволно ама вака знаеш колку испила. Уште сте така со пелените? Како напреднувате со килажата? Од кога е на АД?
    Знам како ти е, и јас така се осеќав на почетокот, а и сега на моменти. Ништо не е толку тажно како бебе кое се мачи со нешто.
     
  3. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    А да го однесиш на приватно, Систина или Ремедика?
     
  4. Lina-Detelina

    Lina-Detelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2020
    Пораки:
    1.218
    Допаѓања:
    1.110
    Пол:
    Женски
    Го прашав матичниот вика коњуктивит, ама што знам, нема гурелчиња.
    Не знам на што би изреагирала вака ананас вчера јадев и риба, што би можело да биде сомнително.
    Друго нема ништо а и отоков се намали. Не знам дали да одам негде.
     
  5. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    @gothchick skros e suva pelenata? O jas primetiv deka pomalku moca poslednava nedela. Ednas duri bese skros prazna od edno do drugo mleko (3,3ipol casa). Mene na vtoriot skrining mi kazaa deka ednoto bubreze e prosireno no vo ramki na referentnite vrednosti. Taka i se rodi. Pravevme kontrola na mesec i uste prosireno ama mi rece doktorkata da ne se sekiram sepak bilo vo ramki na normalata. Naredno na kontrola sme na 3 meseci, za edno 15 dena e toa ama sega mi e misla da ne i pravi problem toa.
    Nekoja so iskustvo vakvo? Dali se sredil bubregot do godinka..
     
  6. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    1.826
    Допаѓања:
    3.469
    Пол:
    Женски
    Од кога ги ставате бебињата да лежат под некој агол? Немам прашано ортопед и педијатар, тек за две недели сме на преглед. Засега бебе 10+ недели го ставам само на комплетно рамно, на кревет или во креветче, количката исто на рамно скроз. Единствено транспортерот и релаксаторот и се во друга положба односно таа е во друга положба кога е во нив.
     
  7. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    Рибата и тоа како може да биде алерген при доење кога бебето е многу мало. Јас првпат јадов кога бебе имаше околу 3 и пол месеци.
    Сега отокот му се намалува бидејќи ако е во прашање алергија, се намалува нивото на алерген во организмот и затоа реакцијата се намалува.
     
    На Lina-Detelina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    Нормално е ако напредува добро, и не мора да значи дека ќе се смени во скок ко ќе е.
    И првото дете и ова бебе баш тој период почнаа по цела ноќ да спијат, еве ја 7+ месеци уште си спие така. Од тогаш до сега само 2-3 ноќи се има будено за доење, ко го вадеше првото запче. Нека си спие и уживај. :)
     
    На Angi266 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    Па под агол од 45 степени во релаксатор добивме зелено светло од ортопед на 1 месец, а нормално си лежеше и во транспортер со додатокот за новороденче па после и тоа му го тргнавме за да му е поудобно бидејќи многу порасна машала.
    Сега на 4 месеци го однесовме на ортопед и бидејќи прави напори да седне, ортопедот ни даде зелено светло да го ставаме во хранилка под агол од 45, а и во количка на спортското седиште исто под агол од 45 за да вежба и да се труди да седнува. Потпирање бебе на кревет или на перници строго ни забрани затоа што така нема рамнотежа, а не е ни безбедно.
     
    На Miss_S му/ѝ се допаѓа ова.
  10. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Не е скрос ама така како подмочкана да е колку лимон големина во пелената и мириса, а до вчера полни мочки сум фрлала дури и протекувало и без јак мирис. Многу ми смени детево, цела грижи сум.
    Бејбилов Пре користам, да не треба на 1 да ја префрлам, тоа да е проблемот. А знам со пре и до 6 месеци терале.
    Ох и бубрезите ли да ги мислам сега, а вакцина прва ни следи нареднава недела:drunk:
    @Lina-Detelina не знам дали ме читаше иста мака со црвенило околу окото сме. Ајде од храна мислеа сите, сега сме на ад па пак и се јавува. А кога тестирав дома на млечно не и се појави. Ќе одиме и на очен неделава па се надевам ќе знае некој што и е. Мојава имаше коњуктивид од раѓање и земаа брис, исто црвено околу око без гурелки и вматре во окцето ништо и демек и поминало според матичната…
     
    На Lina-Detelina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Pipismel

    Pipismel Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    1.134
    Пол:
    Женски
    Моето откако го донесовме дома цело време е на подигнато на 45 степени така ми кажаа од болница.
     
    На Miss_S му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    Темава е најактивна, па затоа тука ќе прашам.

    Бебе од кога влезе во 4ти скок одбива да цица т.е цица само полу заспан, па давам АД кога не сака да цица. Е сега сакам повеќе да прима мајчино млеко па ми треба добра електрична пумпа. Имав позајмено Медела мини електрик на почеток и ми вршеше ептен работа, но сега како да ја изгуби силата и сакам да си купам нова.

    Која пумпа е подобра: новата Медела Соло, Медела Свинг Флекс или Авент Премиум?

    Секој совет е добредојден:D
     
  13. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.178
    Допаѓања:
    2.516
    Пол:
    Женски
    Јас Авентот ја земав и сум задоволна.
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.545
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    Јас пред 1м имав гнојна ангина и бебе не префати од мене, верувај не прифаќаат така лесно. Напротив, прима антитела од тебе од што и да си прележала сега. Можеби настанало и тоа, ама може и да не е ништо. 37.2 стварно не е некоја тт, не се паничи.
    Ако напредува убаво, сосема нормално. Мене ме "искараа" што моето на 2м преспива ноќ, од 10 до 6, ама што да му правам, на сила ли да го терам да цица.
    Прати на пелената да не има портокалово, тоа се кристали, не смее да има тоа и да мириса ко на ацетон, тоа е веќе за загрижување. Не знам зошто си прекинала да доиш, твоја работа, и зошто Бејбилав пре даваш, прематурче е малото? Може и да не му е доволно млекото, слабо да му е, не знам, пробај со единица.
    Од 2м добивме препорака, ама он речиси и да не лежи воопшто на рамно, спие под агол во креветче, така но е наместено, на гарнитура исто под агол е, во релаксатор исто, корпата има механизам да се крене под агол и таму е кренато, само на Бејби џим е на рамно.
    Авент, најдобра е моментално на пазарот.
     
    На Nela_21, gothchick и Iris-1234 им се допаѓа ова.
  15. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    Подобра е од Меделата?
     
  16. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Немаш потреба ни од АД, ни од молзење. На педијатар го мерат? Што вика вагата?
    И јас мислев дека не цица кога беше во тој скок, ене го, 12 кила, не искилави двајцата, само се масираме, без кичма останавме.
    Ќе почне да цица нормално некаде после 5ти месец полека. Којзнае што им се случува тој период, но испаѓа кај сите исто се случува.
    Веќе ако сакаш да се молзиш, за мене Медела е закон.
    Јас кога кажав на педијатарот дека не цица, а му носам бебе буре ми се изнасмеа.
    Цицаат, само не како што цицаа како новороденчиња.
    Сега 2 минути цица и толку. Празни и си продолжува со животот.
     
    На see.emily.play, oblace1, Nela_21 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    Сега треба да одиме на педијатар ама домашната вага покажува дека одлично напредува, има 4 месеци а е меѓу 7,5кг и 8кг е, а и по него се гледа.
    Проблемот е што дење не ни фаќа цица, никако не сака, освен ако успеам после дремка да му подметнам, навечер еднаш до два пати се буди ама кратко цица. Поради тоа што денски не фаќа речиси воопшто, морам да дадам АД и да молзам. Се надевам дека за брзо ќе се врати на старо бидејќи гледам по однесувањето дека излегува од скокот.
     
    На Ena0310 и Alexandrite им се допаѓа ова.
  18. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Исто беше и кај мене. Ако беше буден немаше шанси да цица. Само кога требаше да спие. И тоа морав да стојам. Не смеев да седнам. Скоро 3 месеци така ми правеше.
    Сега е друго бебе.
    Си цица на 2 саати, си седам додека дојам.
    Како сакаш, ама јас мислам дека си цицаат колку што требаат, само се шашави тој период. Повеќе шанси има со шише да го одвикнеш од цице.
     
    На le.soleil, Ena0310, Skyler и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    10.655
    Пол:
    Женски
    Јас мислам да не се секираш, повеќето бебиња така ги поминуваат скоковите. Штом си напредува и не се суви пелените значи цица. Поголеми се веќе на таа возраст, побрзо цицаат, не висат на цицка 24/7. Не си отварај работа со пумпи многу е досадно, коса ми се крева кога ќе ми текне каква мака беше тоа, а и да не се научи на шише. Ќе се врати во нормала за брзо.
     
    На Iris-1234 и Alexandrite им се допаѓа ова.
  20. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.798
    Допаѓања:
    11.656
    Пол:
    Женски
    Знам колкав е ризикот со шишето, макар што тој од почеток има навика за шише, кога се роди давав и молзено и АД додека напредне, а кога излегувам сама исто му носам шише. Знам дека е до скокот ама ќе видиме како ќе се заврши, иако како што кажав му се подобрува однесувањето што значи излегува од скок. Е сега дали ќе нè дотепа 5ти скок, ќе видиме:D
     
    На Skyler и Alexandrite им се допаѓа ова.