1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Invitro

    Invitro Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2023
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Ladno belo vino istrij na nepceta
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Invitro

    Invitro Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2023
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Mundisal mast od Grcija
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.077
    Допаѓања:
    12.689
    Пол:
    Женски
    Вино на бебе нема потреба да му се става. Постојат премногу гелови, течности, гранули, конкретно наменети за олеснување на иритација од заби, нема потреба од вакви (застарени) препораки.
    @SunnyGirl2 јас сум најзадоволна од глодалки со течност што се мрзне. На крајот од денот сепак нема што да направиш, мора забот да искочи. Во најлоша ситуација можеш парацетамол да дадеш, ама тоа не може секојдневно. Експериментирај со текстури, крпчиња глодалки, види што најубаво ќе му иде.
     
    На macka91, SunnyGirl2 и Maja1986. им се допаѓа ова.
  4. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    Не ми кажаа ништо, ама подучува од претходните вакцини, не ја бањам тој ден ни наредниот.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Bebusov mn go cesaat nepcata da mu zamrznam krpce da griza posto ligavceto mn go jade pravela nekoja majka taka?
     
  6. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.665
    Допаѓања:
    1.475
    Пол:
    Женски
    Pa mozno e bebe od 3 meseci da vadi zabi? Pa se okolu nego vo usta pika ligavcinja carcafi kebinja prstinjata negovi, pa sophie od kade ima sila tolku da" grize". Ili sepak nekoj period?
     
  7. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.852
    Допаѓања:
    4.462
    Пол:
    Женски
    Mozes. Na tiktok gledav, go brckaa vo mleko i go zamrznuvaa :)
    Moze. Od 3 meseci nagore, retko porano. Licno moja drugarka na 3ipol meseci izvadi zabi sinceto, kerkata na 4.
     
    На Besbes24 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  8. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.382
    Допаѓања:
    25.010
    Пол:
    Женски
    Можеш. Пробај и со глодалки што се со вода па ги ставаш во фрижидер.
    Ако е многу нервозно мачкај и гел. Јас од вчера почнав со мачкање,ептен нервоза со прстите е.

    Се е можно. Јас сум извадила на 4 месеци. Син ми немаше никакви знаци за заби до 7ми месец,тогаш и извади прв заб.
    А сега ќере од 4 месеци е со потечено непце и гризе се' живо.
     
    На Besbes24 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.306
    Допаѓања:
    8.099
    Пол:
    Женски
    Кое гелче ви помага?
     
  10. Dimssi

    Dimssi Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2024
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    За што користите тетра пелени? Пред породувањето сите ми велеа ќе ми требаат многу и ги зедов во изобилство. Освен за подлога за капење за ништо не ми служат. За што ги користите вие?
     
    На misli_si му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.306
    Допаѓања:
    8.099
    Пол:
    Женски
    Тетра се најискористени дома, за бљуцкаље,лиги, за лежење на кревет гарнитура, во количка имам како чаршавче, до скоро како перниче под главче, за во корито да не му е ладно, за покривање при доење надвор, кога цица на рака за да не се поти, на подлога доле..........
     
    На Sunrise!!!, bertold, Bannana и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.382
    Допаѓања:
    25.010
    Пол:
    Женски
    На Фризидерм гелот нас ни е погоден супер. И со првото сите заби со гелот ги извади.

    Во фрижидер го чувам и така ладен мачкам директ.
    Одма ја смирува.
     
    На MinnieM, KikiKviki, Kikikikiri0405 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.077
    Допаѓања:
    12.689
    Пол:
    Женски
    За се. Најосновно ги ставам под бебе кај и да го ставам, на рамо за да го ждригнам, да му избришам уста од лиги, да се избришам себе ако ме бљуцнал, да го покријам ако лежи гол да не се измоча наоколу, на бањање го покривам ако сакам да поседи во вода, после бањање под бањарката ставам да упие побрзо, летно време и за покривање место ќебенце, на количката да не го пече сонце. Јас имам преку 20 и на почетокот кога и ги пеглав дури и не ми стигаа, додека да исперам и испеглам се. Сега веќе не пеглам за бебе па мислам и со помалце ќе поминам, ама првите 2 месеца дефинитивно големи количини користев.
     
    На Dimssi и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  14. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    I jas taka im vikav sto ke mi se tolku mn dve mi se dosta i koga fati zort mi go povrati ednoto drugoto mi go pomoca da vidis kako trebale sega e pogolem ligavcinja stavame ama edno 10-12 gi imam na broj od kako podloga za presoblakanje,streicka,kako ligavka,za pokrivanje,za lezenje,kako jastuce,za bljuckanja i povrakjanja,za banjanje edna odozdola i edna kaj mesheto za sve se koristat nekad i za brisenje mocki od zemja mi sluzat ako ne stignam da zemam peskir i taka idat na vrienje tie:D
     
  15. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    496
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    Zedov 7-8, ne znam zosto mnogu si zela, za vo koritce, za sedenje, za gosti da ne gi ispovrati ili nesto drugo... za pokrivanje, za odozdola da ne ja poti kjebeto, za brisenje mesta kaj sto ne sum ja izbanjala dobro, ili sekoj den ushi, pazuvi, ili.. noze, lice, za na pedijatar ili vakcina, vo sushqrq gi susqm, ne gi peglam... epten za pred lugje :D na kraj krajot ako ne ti trebaat koristi vo kujna, samo belezi gi da ne gi mesas so tie za bebeto... a koga kje pocketed so vkusovi kje ti se najdat...
     
    На Dimssi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Majkicki imam prasanje... mi ostana recisi cela pavloviceva (rozevata na galafarm) so sisence AD kapki izmesani vnatre sto se mackav dodeka bev bremena, bezbedno li e da mu go mackam gazeto na bebo (3 nedeli sme) sega so nea ili ne e preporaclivo?
     
  17. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.586
    Допаѓања:
    1.130
    Од кога ги ставате бебушите на подлога на под? Имам подлога со горе што висат играчки и свират при притискање. Како да го стимулирам бебе да седи во релаксатор? 2 месеци сме ама плаче сака само во раце. или е мало за во релаксатор или бебе не сака?
     
  18. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.852
    Допаѓања:
    4.462
    Пол:
    Женски
    Мојов во релаксатор не сакаше да седи, и сеуште не сака. Едвај со цртани пуштени седи колку да јадам и до Wc да одам.

    А на подлогата го ставам па сигурно од 2 месеца некаде беше, ако не и порано. Ја обожава, многу им се радуваше на играчките што висат, до кај 3ипол месеци. Сега веќе ја батали, му здосади.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.350
    Пол:
    Женски
    Малава почна да си го фаќа едното увце, прв пат вечерва..беше пред заспивање..ама ме засекира дека прв пат вака прави и ја одма филмови..што може да значи тоа? :worried:
     
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.306
    Допаѓања:
    8.099
    Пол:
    Женски
    Си се успиваат така. Моево одамна си ги фаќа витка увцата па се бориме да не се клемпави. Но за секој случај провери да не и се собрало некаде жолтко па да ја чешкаат
     
    На Cherry blossom89 и DaisyDream им се допаѓа ова.