1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    543
    Допаѓања:
    962
    Пол:
    Женски
    Сирупот се дава ако има 38.5 или повеќе. Не му давај ако има помалку од 38.5 може да му ја спуштиш температура и ќе треба да го грееш. Лепенки стави му во текот на денот и менувај го од 6-8 часа кога ќе се стопли
    Чепче до сега немам користено
     
    На Besbes24 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Ako e taa za tuberkoloza jas mu zemav sve i doma koga dojdovme mu staviv lepenki na mestoto i sledniot den mu dadov sirup i posto mi bese potopol od obicno drugiot den pak mu dadov i tolku kako smo se nadali dobro smo se udali:Dso lesno
     
    На Besbes24 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.665
    Допаѓања:
    1.475
    Пол:
    Женски
    Fala majka, rota treba i taa na 2 meseci sto se prima. Da se nadevame lesno ke pomineme.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    Мајки здраво… дали сте се соочиле со бебешки акни? Моево има по лице и глава и напред кај градите и стомакот.. дали исчезнуваат брзо сами од себе или треба нешто да му ставзм?
     
  5. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    33.397
    Пол:
    Женски
    Честа појава ,исчезнуваат по еден месец без третман.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    5.190
    Пол:
    Женски
    Може слика тука или во лична порака да направам споредба со моево?
     
  7. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Fala na info :D Ke si ja domackam jas na mene nema zasto da se frla, cisto me interesirase dali bi mozela da se iskoristi i za bebo :)
     
  8. anastan

    anastan Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Добро ви утро, јас сум новопечена па да си се пожалам, а воедно и да си прашам за некој со слично искуство. Бебето ми е старо 4 дена и веќе добив млеко и си го дојам. Проблемот е што малиот сака 24/7 да е на цицка. Само што ќе го оставам црка од плачење. Не можам ни до вц да одам. Еве не знам дали тоа е ок и како да се справам :(
     
  9. RedRat1312

    RedRat1312 Нов член

    Се зачлени на:
    6 мај 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Бебе е 7 недели тежи 4500 поради хемоглобин 102 докторката ни даде pico fer и pico c 2 пати на ден по 4 капки. Инаку е само на доење. Ги пиеме веќе 3 дена и каката и е чудна како темно жолтеникаво зелено, мислам на не е од капките или има некоја мака? Овде прочитав дека pico c не се давале на помали од 6 месеци. Мислење? Да ги прекинам? Да ја носам кај друг доктор или сепак е нормално?
     
  10. Anika55

    Anika55 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2022
    Пораки:
    3.207
    Допаѓања:
    54.970
    Пол:
    Женски
    Ако немаш доверба во докторката, однеси го на друго место.
    Инаку, каката може да биде зелена од суплементација со железо. Витамин Ц е потребен за апсорпција на железото. Идеално е да не се дава, ама понекогаш бенефитот е поголем од потенцијалната штета. Ова најдобро може да го процени доктор.
     
    На RedRat1312 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    До пред 4 дена вие сте биле едно, сега ти си му се што знае, доењето не е само храна, доењето му е прибежиште, топло место, кај што се осеќа сигурно. Нема да трае предолго тоа. Јас со второт бебе што цицаше по 40 мин си велев леле кога ќе успее ова бебе да цица пократко време, па еве сега си велам леле за нецели 5 мин е нацицана.

    Од препарати за железо, нормално е каката да смени боја, ние со бебето користевме на 2 мес сидерал капки, ги користевме 3 мес последователно иако железото и се нормализира после првото шишенце. Не ги прекинувај одма, ама консултирај друг доктор ако се двоумиш.
     
    На RedRat1312 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bannana

    Bannana Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Мислам дека некој прашуваше што да се користи за заштита од комарци. Еве ова од КАМ на чико, гледам е +2 месеци
     

    Прикачени фајлови:

    На Fenix05 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  13. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    I moeto u pocetokot bukvalno edna grada cicase 1h so spienje i ako nesto go stavav na mene na meshe si nanashe, a sega za 5min se nacicuva i se tegne celiot se trga mi fali da mi dreme na grada taka da go galam. Uzivaj dodeka saka so tebe sea e skoro 4m sve go interesira osven cicka radoznal e mnogu
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Јас навечер користам хахах
    Темно, 3сабајле ќе стане цица 3мин заспива и си го галам така 20мин уживам пред да го спуштам во креветче (па после се жалам дека сум ненаспана)
     
    На KikiKviki, Bannana и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  15. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Daa togash ne propustam pa nekogash i ne go vrakjam nazad si go legnuvam do mene ili na mene da iskoristam maksimalno posto brzo rastat:mm:
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. .baby.love.

    .baby.love. Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Majki -doilki jadete li domati I krastavici , Dali ste zabelezale bebeto da ima povveke grcevi od niv , vcera jadev sopska salata , sinokja I odsabale Maka macime so grcevi
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.630
    Допаѓања:
    2.725
    od krastavici da
    No shto znam
    Non stop gi imame
    I da jadam i da ne jadam
    Nz samo do koga kje traat do volku golem intenzitet
     
    На .baby.love. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.077
    Допаѓања:
    12.689
    Пол:
    Женски
    Грчеви имаше еден куп и онака, па си јадев секаков вид на салата. Не приметив повеќе да има заради тоа. Единствено одбегнував грав, грашок, а од свеж зеленчук јадев се. Грчевите си пројдоа кога дојде момент за тоа без разлика што јадев.
     
    На Mihaela123456 и .baby.love. им се допаѓа ова.
  19. Stela123

    Stela123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, утрово на бебенцето му испадна на едното окце на белиот дел, црвена точка, не ми делува дека е капилара пукната а може и да е, ставрно не знам. Дали да ја носам на лекар да ја видат, дали да почекам до утре. Имала ли некоја вакво нешто со бебето или некој што знае што би можело да биде?
     
  20. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Kade mozam da najdam vakov tip na vrekjicka ?
    I dali sega na skoro.4m ke saka vo nejze do sega samo vo onaa bez rakavi tenka mi spiel ama eve od sabajle koga ke staneme greban po lice mislis se borel nokeska a vcera mu secev noktite
     

    Прикачени фајлови: