1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.852
    Допаѓања:
    4.462
    Пол:
    Женски
    Mene pa doktorkata vo Jane Sandanski mi kaza nad 37.8 da dadam, a po potreba i na poniska tt, ako gledam deka bebe odbiva da cica i e razdrazneto.
    Lepenki ne mi preporaca, zatoa sto bile hemija. Samo acidi borici oblogi.
    Ne veruvam deka ke sedi, i da sedi, greota e, golem e veke, so race zatvoreni, em zesko, em ne moze nisto da oseti da pipne. I mojov se grebe, od nervoza koga mu se spie ili zabi go macat, ama ne e strasno brzo proagjaat.
    Inace mozat da ti sosijat Sleep&dream na fb najdi gi, kakva sakas ke ti napravat
     
    На KikiKviki и Cherry blossom89 им се допаѓа ова.
  2. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.350
    Пол:
    Женски
    Не сум јадела до сега, скоро 6 месеци е. Асални домати нема, не им е сезона, а краставица лично мене ми е тешка за варење. Во план ми е да јадам кога ќе е сезона. Мојава имаше грчеви и тоа јаки до 2ипол месеци па избегнував грав, грашок, зелени работи. Сега ќе следам како ќе реагира. Ама поготово за краставицата не би ме чудело ако му ствара грчеви на бебето. Обично имаат грчеви првите месеци без разлика на исхрана ама ако веќе приметиш дека има од нешто, 2 3 пати се повторува, тогаш избегнувај ја таа храна.
     
    На .baby.love. му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Кас до сега неколку пати јадев тАратора или само салата краставичи не сум приметила грчеви
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Мислам е од бебе до бебе. Јас ја следев програмата на Драгана фитлајф и баш разговарав со неа зошто ручек имаше грашок и тоа со кромид внатре, на моево не му прави грчеви. Ниту цеден портокал и лимон
     
    На .baby.love. и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Mi se budi mnogu deka preta pa pribuvam nekoe resenie demek da najdam malku kasno ama sama sum si kriva
     
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Веќе во месеци каде може да се врти на стомак не се препорачува ништо што ги блокира рацете, мора да му се слободни за да може при вртење да ги извади горе и да дише слободно.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    И кај мене мн прета решение ефинствено што ми текна за сега е да ја држам за раче т.с. ја чепкам и се смирува :D вреќа никогаш не сум употребила ако имам мн и беа големи зимото а сега неку да се варе во нив дека се по дебелки
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    32
    Majki dali kosickata na bebinjata se obnovuva? Morvo imase luspi na glava i ja zemav da mu gi vadam i sea na mestoto izgleda kako da nema kosa pa me interesira dali ke mu porasne pak ili moze da istane taka?
     
  9. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    836
    Допаѓања:
    938
    Пол:
    Женски
    Ке му порасне со таа коса што се роди скоро цела и падна од кај 2ри месец и сега има нова, не е еднаква секаде но расте
     
    На Malo mace му/ѝ се допаѓа ова.
  10. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    Мајки сакам да порачам хранилка
    Во спецификација пишува до 15 кг и од 6-36 месеци
    Ние сме 5** и сме околу 9 кг
    Да не не бери за кратко
     
  11. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Kako pravite so molzeno mleko za nadvor koga odite? Primer sakam podolgo da go setam niz park ili zoloska i sakam da odime na ona spa i sea imam zamrznato kesicki mleko kako da pravam za da mu dadam od sise dur sme nadvor?
     
  12. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.350
    Пол:
    Женски
    Нови маки :sweat: игра на игрална, се врти сама на меше и има обиди за лазење, сака да се мрдне, не знае како и плачеее.. ги крева рацете нагоре и не знае што да направи, а лежи во место..ќе биде весело :drunk:
     
    На Bannana му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Spidy

    Spidy Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    5.077
    Допаѓања:
    12.689
    Пол:
    Женски
    Ако одам негде кај што ќе има кафич, ја земам ќесата замрзната, и таму барам врела вода за да го згреам млекото. Ако планирам да одам негде кај што нема топла вода, како парк, го вадам млекото од замрзнувач во обичен фрижидер од претходната вечер за да се одмрзне, и во термос си носам врела вода за да само малку го стоплам млекото за пиење. Ако треба да го носиш млекото со себе подолго време, тогаш ќе ја ставиш замрзнатата ќеса во изолирана торба, јас имам малечка за на плажа, за да не стои на надворешна температура со саати. Ако млекото треба да го дадам за помалку од саат, го греам од дома и во таква торбичка го чувам додека да го дадам на бебето. Нема да е толку топло како тазе згреано, ама доволно е топло за пиење.
     
    На KikiKviki и Evangeliaa22 им се допаѓа ова.
  14. sabiha123

    sabiha123 Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo pozdrav na site imame crveni bubulicki prvo pocna da mu iskacaat na liceto sega pocna i da se siri pod vratot izgledaat kako bubulicki polni so gnoj go mackam so eozin se susat ama pak iskacaat drugi novorodence e ima 34dena
     
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Ако се бебе акни црвено а во средина бело се нормални, бебе се чисти, внимавај да не му е претопло и да не го допирате со облека перена со јаки детергенти. Нема потреба ништо да мачкаш
     
  16. sabiha123

    sabiha123 Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Da crveni se i vnatre beli se ama cudno mi e toa sto mu se sirat pocnaa od glavata
     
  17. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Исто беше моето, почнаа на обравче, па нагоре стигнаа до глава, позади уши, доле накај градички но моето многу се поти о ден денес знае да се исфрли од топло
     
  18. sabiha123

    sabiha123 Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu ne go oblekuvam mnogu ne se poti fala na info imaj ubava vecer
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    2.942
    Пол:
    Женски
    Девојки, како новопечена мајка имам многу прашања па ќе ме читате често во темата:D колку пати во денот новороденче од една недела треба да кака? Само на доење сме, имам млеко и си цица кога ќе си побара, точно колку време и колку пати уште не сум стигнала да пратам, отприлика некаде на саат ипол, два. Додека бевме во болница беше на ад и мислам дека почесто какаше, сега дома еднаш на ден, денеска воопшто не се искака.

    Од кога може во релаксатор да пробам да го ставам?

    Преку ден спие во гнездо и убаво си спие цврсто, навечер го ставам во креветче но се буди одма некако мислам не осеќа топлина, некој совет како да го навикнам да си спие во креветчето или сеуште е рано?

    Едит: мирно спие кога е на стомаче врз мене или мм, ми кажаа од болница дека може на стомаче така ама со надзор, практикувавте и вие толку рано?
     
  20. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    За какањето нема правило, може и повеќе пати во денот, а може и меколку пати во неделата. Индивидуално е од бебе до бебе. Претежно од АД помалце кака, потешко. Барем моето исуство е такво.

    Во релаксатор ја ставив некаде после две три недели, чекав да биде малку поцврста.

    И мојата исто до 4 месеци скоро спиеше во гнездо преку ден. Навечер ја стававме заедно со се гнездо во креветче. До душа зимско дете е, па да и биде потопло така ја стававме. Пред некое време почнав да ја ставам дирекно во креветче, ставив ќебенце и на ќебенцето ја легнував за да и биде потопло. Пробувај варијанти, сигурно нешто ќе и биде погодено.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.