1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Mene vo pocetokot mi kakase na sekoj podoj pa duri i uste nedojaden on ke se iskakase nemam iskustvo za edna nedela bebus da kaka ednas vo denot.
    Vo relaksator go stavavme uste prvata nedela i posle toa prekinavme i eve sega go nejke (facepalm)
    Zosto ne ti spie navecer vo gnezdo?
    Nas na stomak ni spiese preku den navecer otkako napolni 1m i toa ke se razaspievme pa ke stanev na strek on na mm zaspal na meshe pa otishol so glavata udolu pa nemase gajle:rofl:
    Probaj gnezdoto staj go vo krevetceto edna drugarka taka i stoese
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Да ти е вечно бебчето, здраво и живо :inlove:
    Ние во ррлаксатор почнавме после месец ипол некаде само од причина што ми делуваше на изглед дека не и е комфорно, не поради друга причина.
    За каките веројатно е такво бебето и со таков метаболизам, секој човек е различен така и они, од еднаш на ден па нагоре е нормално и здраво, така да не се секирај. Може како ќе почне повеќе мл млеко да внесува, ќе почне и повеќе да кака :)

    За на меше на мене лежење, од старт почнав оти така си се галевме но не и за спирење, нема подобро за бебето да е на исправено и тврдо додека спие, посебно во негово креветче и секогаш да знае дека таму е место за спиење (можеш и така само за ноќното спиење со самото тоа ќе му направиш на бебе да знае што е ноќ што е ден, а преку ден за дневните фремки, на спална, на кревет..)
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Нормално дека се обновува, ќе порасне нова, потврда и поубава :D
     
  4. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Пробај со Мустела кремата за лице, нас тоа ни помогна
    https://zegin.com.mk/mk/mustela-khidratantna-krema-za-lice-40-ml
     
  5. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Здраво живо нека е!
    Еве јас имам пример од две доени бебиња, првото бебе се какаше повеќе пати дневно, додека второто се искака еднаш на болница и следно какање по 4 дена, јас бев испаничена, си велев не цица доволно итн. Споредбено првото бебе качи 1.2кг првиот месец, второво качи само 600гр првиот месец ама нели НЕ треба да ги споредуваме. Бев малку скепктик и ќе посегнував по АД ама еве и второто уште на 5 мес си ја дуплира килажата, само на доење.
    Релаксаторите се 0+ мислам може од одма, види пробај по малку, дали ќе сака.
    За спиењето на меше, кај тебе на гради осеќа топлина, твојата миризба и затоа е толку мирно, баш пред некој ден и пишував на друга членка, вие до пред една недела сте биле едно, нормално е тоа, ама за спиење ноќно најбезбедно е на грб на рамно душече во своето креветче.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sabiha123

    sabiha123 Нов член

    Се зачлени на:
    19 април 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Fala ke probam ke kupam pa ke kazam rezultat i mnogu mu e kozata kaj sto se bubulickite rapava kruta dali od niv ne znam go nosev na pedijatar ni dadoa da go mackame so eozin ama nema nekoj rezulalt ke probam so ova pedijatarot rece vruknici sepak fala
     
  7. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Како ти кажале така прави, само јас ти кажувам кај нас што помогна можеби не магично преку ноќ ама брзо се повлекоа, и да и нејзе и беше така кожичката, рапава, крута да речам
     
    На sabiha123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Dobro utro majki, kako ste..
    Dali nekoja od vas ima iskustvo so herpes na usta.
    Mene pri pad na imunitet mi se pojavuva godini unazad, e sea strav mi e da ne go prenesam na bebus.
    Otkako mi izleze staiv odma lepenka no kako da go zastitam bebeto, vcera normalno go bacuvav koga nemav nisto e sea neznam dali se prenesuva samo preku ranickata ili go imam i vo plunkata i dali postoi rizik da go zarazam . Ve molam za sovet
     
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Носи маска додека да зарасне раничката. Не е наивно да се пренесе херпес на новородено. Бакнување никако додека имаш активна рана. Кога немаш ранички веројатноста да му пренесеш е мала.
    Мајка ми една недела по пораѓај имала херпеси низ цела уста од стрес, со маска била додека да и поминат, така и препорачале на детска клиника.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Убаво ти пишаа членките, прво нахрани го, после ќе го пред облечеш. Колку повеќе плаче, ќе голта воздух, па нема да може да цица убаво, и само проблеми си правиш. Не му е ништо и да поседи со каки малку, ќе го соблечеш за пола час
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Мојата кака по неколку пати во ден, така е уште од болница, а еве еден месец е. Ако не се искака после неколку саати одма е нервозна се витка во мешето има грчеви. Брз метаболизам, ама нека тера така. Не и давам ништо од суплементи освен вит Д, на доење е. До сега немаме проблеми фала Богу со грчеви па не давам ниту капки за грчеви ниту пробиотици. Нека си тера природно додека нема мака.
    Кога почнавте да замрзнувате млеко и кои ќеси ги користите?
    Иначе за акните јас ја мачкам со хидратантното млеко на Мустела после банкање ја мачкам од глава до пети и косата и ја мачкам:D и поминуваат гледам.
    И беше запушен очниот канал на левото окце, солзеше собираше гурелки после спиење не и се отвараше окцето. Го чистев со газа и физиолошки раствор и со масажа на очниот канал за недела дена и се среди:inlove: Ова совет за тие што се соочуваат со ваков проблем да не користат одма антибиотски капки зошто си има решение и без тоа.
     
    На Bella.alleB, DaisyDream и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  12. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    3.560
    Пол:
    Женски
    Хелпппп|(
    Што се случува месецов не знам за една недела прави 4 месеци спиењето се претвори во краток хорор филм. Од дете што врзуваше 4-5 саати без да цица сега се буди на 60-80 минути,и не само за цицање просто да ја презаспиваш. И тоа го правам едно 8 пати во текот на ноќта или нудам цице или шшшшш-кам по цела ноќ. Ќе се пореметам:D
    Пратам и прозори на будност , пред ноќно спиење ја оставам 2,2.5 саати будна демек подолго,гледам во исто време да ја легнувам секоја вечер, рутини што ти ја знам веќе.
    Многу прета навечер со нозе ,се чеша врти глава лево десно многу немирно и е спиењево.
    Се случува ли ова кај некој друг, нормално ли е на што се должи? И дали има надеж дека ќе се врати на стара рутина?
    Стварно хелппппп:D:D
     
  13. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.640
    Пол:
    Женски
    4ти скок во развој / регресија во спиење 4ти месец
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Скок и регресија, ќе помине. :f: (надежна ненаспана мајка што вчера го слушаше бебето како си гуга на точно 45мин во црна темница цела ноќ :rofl::bandit:)
    Јавно се извинувам на комшиите што си останаа ненаспани зошто го игнорирав, па урлаше на цел глас АА АААА АААА да ме викне за да си играме:rofl:
     
    На Bella.alleB, Nataliii, Bannana и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Со лесно само мн трпение јас ставав месец на саат време среќа помина неможиш ниш да направиш самп да се помириш период е:D
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    3.560
    Пол:
    Женски
    За скоковите ја имам апликацијата wonder weeks,а за регресии каде читате? Да се информирам малце повеќе поспремна да бидам]:)
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Еве уште една мајка која се надева дека ќе помине, бидејќи бебето во 3 сабајле ми пееше песни, изгледа некоја серенада беше :D

    @Dennings dr.goodnight, а доста има и други профили само пребарај sleep regression :)
     
    На Dennings и Fenix05 им се допаѓа ова.
  18. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    @La-loca јас замрзнувам краток период. 1 месец. Негде од 2ипол месеци негови почнав ама не да речеш морално кога ќе ми текне чисто замрзнувам за кога ќе почне со каши и за да имам за непланирано одење негде. Ги користам овие кесички од Зегин ги земав
     

    Прикачени фајлови:

    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  19. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Значи рано ми е. Читам 6 месеци трае замрзнато млеко. Пред или после подој молзиш? Мојава е еден месец сеуште немаме ред со цицањето, некогаш на саат некогаш на три како она посакува така давам. Ама претпоставувам дека веќе на таа возраст ќе имаме некој ред па ќе можам да си дозволам да молзам.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Со второво бебе решив од одма да замрзнувам млеко, ги користев истите кеси што ти ги посочи КикиКвики, ама Лансинох се многу поубави, барем мене ми се.
    И сеа јас стигнав да имам млеко во замрзнувач што еве врви повеќе од 6 мес, а не го искористив, жал ми е да го фрлам, не ми се експериментира да го дадам ни во кашички нити така, па сега не знам што да му правам, а место немам во замрзнувачот, цела фиока имам зафатено со замрзнато мајчино :?:
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.