1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Затоа покасно малку накај три месеци ќе почнам. А во која аптека ги има ќесиве?
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Јас почнав речиси веднаш. Најлесно е да создадеш резерва додека си во нерегулирана лактација, барем за мене е така дека создавам вишак млеко. Сега на речиси 3 месеца, треба да рипнам подој за да можам да извадам доволно за едно јадење, или да молзам сред ноќ кога спие зошто веќе создавам само колку што се пие. Ама бидејќи имам доволно млеко замрзнато, сега само ротирам, најстарото ќе го дадам, па ново ќе наполнам, така да немам постаро од месец ипол.
    Ќеси со првото дете само авент користев. Сега земав и од кикабу и од мамајоо, океј ми се сите, разлика има во големина само.
    Што нема да се испие додека е само на мајчино, ќе ставам во каши кога ќе е поголем. Со ќерката го мешав со формула кога планирав да ја одбијам дека уште немаше ни година, да не и дојде нагла промената на млеко.
     
  3. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Даваш од замрзнатото со шише? Како прифаќа и града и шише? Не сум пробала до сега. Се мислам дека нема да сака од шише, ама лажливка па си сака.
     
  4. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    После подој мојов не ни знам кога цица и колку пошто само поспан ја исцицува скроз и пример некогаш го заситува едната града другата ја молзам и сеа ставам прво во фрижидер тој што лади само 1 ден го оставам и после го замрзнувам исто и молзам навечер кога ќе се успие подолго. Ти можеш да се молзиш сега во плус на млекото ќе ти биде. Ние дома и кај блиски од цицка а надвор или ако го чува некој шише. Шише и цуцли исти користиме на нип оние како бибс што се пошто е наликува на града. Да трае 6м освен ако немаш од оние големине фрижидери за месо што се таму 12м може пошто ретко се отвара. И јас му вадам од најстарото. Не од тие потазе што се. И не е голот секогаш максимум полна кесата и 60мл замрзнувам да не се форсираш кажувам. И немај гајле и да измолзиш а нејзе да и се цица дај и да цица млеко има градата секогаш само подолго ќе трае подојот додека го повлече млекото. Да и на 3м да почнеш не губиш ништо.
    Кесички има во зегин а и сиг било која аптека
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да воведеш и шише пробај дај и за да видиш дали ќе прифати
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.897
    Допаѓања:
    12.264
    Пол:
    Женски
    Цуцла од прв ден давам, истата форма како шишето, авент. Од шише првпат му дадов на една недела еднаш, после поредовно после 2-3 недели. Битно да е шишето со мал проток за да не го преферира место градата, иначе нема проблем. Пак ќе речам јас имам многу млеко, па нормално дека поише ќе сака да цица зошто му тече само, од шишето треба да шмукне за да истече млеко. Откако убаво фати да цица, после зголемив проток, сега веќе од 4ка пие. Ако на почеток слабо имаш млеко, попаметно е да не се дава шише зошто помал напор е да пие од него отколку да цица.
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  7. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на советите. Имам млеко на претек мислам,така да ќе ги применам вашите совети.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    2.453
    Пол:
    Женски
    Папочето падна денес, може пелената да ја лепам сега врз папоче?
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Нас ни рекоа откако ќе се исчисти скроз од крв да ја лепиме над
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Можеби глупо прашање, но на три месеци какви им се движењата на бебињата? Моето е доста активно бебе, такво беше и во стомакот многу мрдаше. Ме загрижува што некоординирано ги мрда рачињата. Не знам дали добро објаснувам, не ги прави истите движења со двете раце во исто време, пр една горе една доле. Нормално ли е или оправдано се грижам?
     
  11. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    На Bannana и Coldheart им се допаѓа ова.
  12. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Мами дали мора да се дава пробиотик секој ден до 12 недела кај царски родени деца? Се си мислам да не и прави запек пробиотикот па сакам неколку дена да не и давам дали ќе има разлика. Инаку 2 месеци и 10дена сме ама еднаш неделно кака, пробав неонанте, ваја, биогаја и сега зедов диастоп ама ништо не и помага, а бебе се грчи плаче дури пред една недела клизма и ставив:(
     
  13. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Nas ni kaza pedijatar do 1godina probiotikot. Na drugarka do 3 meseci i i gi prekinale. I dvete sme so carski. E sega kaj moevo imase mn pridobivki mislam, si kakase i uste si kaka po nekolku pati na den. Dijastop gi koristime od pocetok. E sega ne znam dali ste na doenje ili AD. Za na doenje mi rece maticnata deka normalno bilo i nedela cela da ne kaka. So Ad nemam iskustvo neka spodeli nekoj drug.
    Probaj so espumisan malku da i gi olesnis bolkite i poduenosta. Pravi i masazi na meseto i sledi dali i e tvrdo. Jas koga ke primeram deka i e potvrdo ja cepkam i masiram vo toj del kaj crevcata i dava rezultati.

    P.s ako mislis deka i pravi zapek konsultiraj se so pedijatarot prekini gi edna nedela cisto da vidis dali ima promena.
     
  14. Emilija28

    Emilija28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Majki dali avokadoto go varite pred da pravite kasa ili samo se blendira. Bebe e 5 m
     
  15. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.640
    Пол:
    Женски
    Не се вари авокадо.
     
  16. atz1995

    atz1995 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2023
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    1.567
    Пол:
    Женски
    Движењата се претање нози раци се истовремено се чудев како има енергија. Мојот многу клоцаше со нозите ЦЕЛО време
     
    На Coldheart му/ѝ се допаѓа ова.
  17. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    На доење сме. И давав инфакол за грчеви не и помагаа сега и давам колиеф ама нема разлика пак не кака по една недела
     
  18. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Многу е битна и твојата исхрана. Мора да внимаваш да не јадеш работи што ќе и прават гасови. Плус внесувај храна што протерува. Мноооогу течности да примаш две три литри вода во ден обавезно. Сама ќе приметиш што и прави гасови од тоа што јадеш ти. Мојава е еден месец и сега веќе знам точно која храна и смета и внимавам да не ја внесувам и супер си е.
     
    На malecko5 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Мајки давајте идеи за занимација на бебево на земја? Веќе досадно му е пијаното, му ги редам играчките а он легнал и ги гледа онака безвољно, со прст ја вртка топката и кенка "А нее" мора јас да сум до него да го анимирам да му држам тропалки да ги врти јаде пофаќа. Тоа воденото перниче му е фаворит еве од денес почна да си ги мрда играчките внатре ама не може на меше па да е цело време се заморува лиги му течат лом се прави. 4+ месеци
     
  20. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Јас купив балони и и врзав за рацете и нозете и интересно и дојде :D иако повеќето обиди беа да се стават во уста. Друго можиш да ги залепиш на нешто и да ги чепка со нозете. Друго што и да дадам завршува во уста.
     
    На Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.