1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Па јас само во машина и лажички и шишиња, се … :D а ако немам доволно за у машина во миментот , само на рака, па следна тура у машина :D
     
    На DaisyDream и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  2. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    И јас го делам истот мислење, порано не миеле со специјални сјаеви, па еве здрви живи сме :D јас лично гледам одма да го измијам шишето ако го перам на рака, да не стои така ако го(не го) допие, а ако е во машина секако тоа на висока температура го мие, а има и пареа.
     
    На DaisyDream и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  3. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Незнам дали јас сум заостаната со сваќања иако немам ни 30 или што е работава, да претходно немале фрош и такви глупости пример користеле тетра переле вриеле ни сега имаме памперс фала богу дека ке користеме се што може да ни помогне да ни биде полесно но мислам дека нема потреба да претеруваме и бебињата во стаклено звоно да ги чуваме зошто така е полошо за нив ке бидат меѓу др мн по подложни на секакви бактерии. Искрено мијам со сјај што мијам за нас ставам мн малку и плакнам по 3 пати со врела вода, вода и давам обична купечка или од бокал филтрирана не некоја специјална за деца, играчки се живо диво пика в уста и да сакам да ја допазам неможам наскоро ке почне и трошки ако има на земја да јаде. Муабетот ми е да др време е но мислам треба да искористиме се за да си олесниме а не да им наметниме и нам и на бебињата само непотребни работи и нервози цело време стерилизрај миј со ова она. Мн и од старите не се согласуваат со мене и со сопругот ама пр јас не сакам бебе в раци да го држам и да писка ако не е в раце, што ке научи ништо ем јас си комплицирам неможам да завршам ништо подома, така и со ова зошто да си стварам нервози и да пазам на се што не би требало ко реално на крај го пушташ в градинка каде далеку по мацано ни е од дома и најнакрај дете е нормално е дека најмацаното и она што не треба ке го најде да го пикне в уста. Се извинувам однапред знам дека мн нема да се сложат со мене ама јас така мислам и така терам до сега фала богу за понатму здравје кр видиме може ке променам некогаш мислење
     
    На Slonce91, MartinaMM, warrior и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Можно е да сте во скок фамозниот во 4ти месец тој беше до кај 19 недела
     
    Последна измена: 21 мај 2024
    На DaisyDream и KikiKviki им се допаѓа ова.
  5. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Сјај имало и тогаш и сега, а пелени какви што користиме денес ние немало, и затоа употребувале ‘крпи’, но затоа децата порано ги одвикнувале од ‘крпи’ да научат да мочаат ,а сега познавам деца кои на 4 години уште носат пелени, пошто ваљда им е полесно на родителите, што за мене не е во ред.
     
    На Maja1986., MartinaMM, DaisyDream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Majki ve molam za sovet, dodeka go banjav bebus racinjata mu bea nasapuneti ao mustela i dodeka se svrtam gi stavi vo usta so sapunica , dali moze da ima nekoj problem 5+ m e
     
  7. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    299
    Мајки давајте совети. Денес примивме 2ра доза вакцини, меѓутоа овие 2-3 дена ми е доста намалена количината на млекото, не знам зошто, дали зошто треба да ми дојде, едноставно преку ноќ се намали, имам замрзнато ќеси но ако се потрошат дали во овие ден два можам да воведам адаптирано? ;(
     
  8. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Nice. Da si procitam pogore znaci od prethodnite majki. Sirota jas
    Sega e momentot da ja platam app za skokovi :D(facepalm)
     
  9. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Neka ti e so lesno bev tamu znam kako e :D:D nemoras da ja plakas jas se vodam po dr goodnight i vo toj period koj sto e odbelezan togas mi se poklopuva
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.843
    Пол:
    Женски
    Не ја плаќај пишуваш на гоогле baby leaps ...таа и таа недела ти излегува и веб страна. Да ти кажам право, мајки што ме гледаа накриво што е скок регресија во сон поарно си поминаа, не се замараат толку и се во стилот на ај бе такво ти е детето плачко (што ужасно ме нервира ама не вреди да се објаснуваш со секој)
    Тежок период е зошто учи многу работи, плус регресија во сон се поклапа и главата му е турлитава. Денски играјте си, повеќе на земја, играчки,тропалки,пред огледало ѕее правете и сл. Еве ние доста лесно го пројдовме (не не тресеше цел месец ) ние потешко проаѓаме сега после ревакцинава него тогаш.

    @Nataliii мораш да пробаш дали ќе сака и јас тоа баш прееска се прашував дали ако снемам ќе сака ад и што ако не сака :x


    @Emilija28 мислам не може ништо да му биде природна колекција е
    Можеби само би покакал повеќе (или балончиња да ика:rofl:)
     
    На KikiKviki, DaisyDream, Nataliii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    Како знаеш дека ти е намалена количината на млеко? Јас не сум за адаптирано. Биди упорна, ќе влече бебе, ќе си имаш млеко.
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    @Fenix05 седи мирна, што убаво си доиш до сеа, нема зошто да снемаш :shake:
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    299
    @Fenix05 се надевам дека ќе сака, инаку не знам што ќе правам.

    @Cherry blossom89 не цица бебе, се измолзувам и по тоа знам дека е намалена количината ;(
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.843
    Пол:
    Женски
    Уф тоа ми е најголем кошмар, мали периодов само кенка, па се тегне, плаче на града се влече од неа и оп го тргам престанува се смее гуга ваљда го нервирам дека го ставам ко аларм да цица на 2ч а он не е гладен, не знам. Ама јас си уфилмувам редовно дека не слушам голтање, градиве веќе меки ко празни може лактација сум воспоставила не знам плус он многу малце си накачува килажа некако. И јас не сум ич за АД многу ми е убаво доењето плус му е лек за сè ама ќе видиме како ќе биде
     
  15. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Женски дали има некој искуство со др. Викторија Филева од Систина, детски очен доктор и како сте поминале?
     
  16. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.466
    Пол:
    Женски
    Еве ќе ти кажам мој пример...пред неколку дена кога почнавме со вкусови, викам ќе се измолзам за да и ставам во кашичката. Лелее додека потече, се напнав..не е ич како на почетокот, за секунда при молзење капеше млеко, а сега не беше така ама пак имам млеко, малава ја дојам на неполни 2 часа, некогаш и повеќе не плаче не кенка значи сита е. Како што читам и слушам искуства, во текот на месеците како што растат бебињава, имаме млеко колку што нив им е потребно, колку што они си влечат. Така да, по мое не е репер молзеното дека немаш доволно. Мислам да не се откажуваш, почесто на града и тоа си е круг, бебе ќе влече, тебе ќе ти надоаѓа млеко. Околу добивањето, читни по темите, мајки кажуваат(јас уште не сум добила) дека околу тие денови одбиваат да цицаат, можно е млекото да им се менува ама се средува откако ќе добијат. Не губи надеж пред време.

    @Fenix05 од 4ти скок, мн е сменета со цицањево. Сè од страна ја интересира, ме гребе, ме мава со нозе нема што не прави. Мое мислење, не го ставај на града баш во точно време, не секогаш се гладни во исто време. Не изигравам докторка, само мое мислење и искуство да си кажам. Малава ја следам, и те како дава знаци кога и се цица. Сега како поголема, знае на саат ипол, ама преку ден знае и да се заигра и да си бара и на 3 ипол. Јас ја следам неа и така терам.
    Градите и треба да ни се меки, моите се ко желе, тоа е така зошто убаво е воспоставена лактацијата. Ако се сеќаваш на почетокот се жалевме дека ни се тврди, ни тече млеко итн епа тоа бил период додека убаво си се разработат каналите.
    Денес го слушав Сајковски на тв, збореше за алергија ама доста збореше и за доење. Такви бенефити има доењето за едно мало бебе, да се чуди човек. За неколку дена малава ќе прави 6 месеци, си имав замисла и горда сум на себе дека си ја исполнив, до 6 месеци ексклузивно да ја дојам. Така да, и ти знам убаво си се снајде со доењето и не гледам зошто да се плашиш и да ти паѓа на памет ад. Секоја од нас си го знае бебето, така да ќе си осетиме кога и што му фали.
     
    На Nataliii, Fenix05 и DaisyDream им се допаѓа ова.
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Госпоѓо смирете се, што ве тригернав толку :D Ми вадиш една реченица од контекст, па прочитај го целото мислење. Пишав дека не миеле со Фрош, ама ги вриеле. Муабетот беше за машина за садови и тие детергенти.
    Миј си со Фрош и уживај. И јас имам сјај Фрош де, непотрошен па уште и нов купив, нека има.

    Не се грижи , не верувам дека е намалена. И ние исти сме, примивме втори вакцини. Баш мислам е воспоставена лактација, бебе редовно цица и празни гради, вишок не произведуваш, и затоа малце молзеш. Не го дој повеке часа и ке видиш млеко колку ќе се собере. Мојов се успа една вечер 7часа не се разбуди, жива вода маициве ми беа со млеко растечено. А на молзење и јас пред некој ден едвај 50мл измолзев, за разлика од првиот месец-два по 150мл од шала молзев. Ако сакаш да собереш млеко залихи, молзи редовно и со тоа ке зголемиш количина...ама не се разочарувај, ако бебе не плаче значи е сито и си имаш таман толку млекце колку што му треба.
    @Cherry blossom89
    Во исто време ист совет пишуваме, е ај :D

    Инаку менуваат, мали мој цицаше на 2 часа, па смени на 3, а после вакцинава виси на града 24/7, па како и се радува кога кр ја види, смешен ми е многу. Навистина после 4 скок се мали човечиња веќе :inlove:
     
    Последна измена: 21 мај 2024
    На Maja92@, kozuf, MartinaMM и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.318
    Допаѓања:
    24.371
    Пол:
    Женски
    Филева за деца е одлична. Јас сум презадоволна.
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. defocus

    defocus Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2023
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Не сака никако од шише ни чај ни сокчиња што пробувам да воведам. Совет и дали понатака ќе прифати?
     
  20. Frishky

    Frishky Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакав да прашам дали е можно да има глисти од 6месеци. Преска кога и извадив пелена беше све како црни црви. Не знам дал7 да ја носам во др или да чекам до утре. Барав по интернет но све ми дава дека од 2фод нагоре. Многу сум стресирана не знам што да направам.