1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    9.418
    Пол:
    Женски
    Тоа ќе кажев и јас, исто мислиме :lol:
    А мојава госпоѓица кога се местиме за доење ми се бутка во града, се газам од смеење, ко прегладнета, мислиш 5 дена не цицала :rofl:
    Ние сме на крај на 5ти скок, уште толку учи нови работи, ме изненадува секој ден :inlove: :sun:
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.408
    Пол:
    Женски
    Девојки денес каката ни беше златна ама накај зелено оди. Што значи зелената, дека е гладен? Цица на два саати ама кратко 15мин, нон стоп ми заспива на града, само што ќе почне да цица и заспан е а и уште има жолтица, билирубин 180. Денеска посебно дали дека го возевме за на контрола цел ден е поспан. Обично од сабајле си е буден неколку саати и приквечер исто. Колку време е потребно да исчезне жолтицата? Не го сончаа во болница рекоа под 200 нема потреба, само почесто на града и сонце.
     
  3. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Не ми беше целта да те нападнам, извини! Сакав само да го споделам мислењето што очигледно го сфати погрешно. Не е никаков напад ниту нервоза :)
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    289
    Фала ви мајки. Сега за сега не се откажувам, ќе бидам упорна, прашањето беше за секој случај шта би било кад би било. Се надевам дека до циклусот е. :)

    @DaisyDream и @Fenix05 како поминавте со вторите вакцини?
     
    На Cherry blossom89, kozuf и Fenix05 им се допаѓа ова.
  5. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.340
    Допаѓања:
    4.570
    Пол:
    Женски
    Ние сме уште во критичен период. Во понеделник го вакциниравме, 2 дена по ред држи до 37.3, кенка ептен, плаче, не сака да е сам, цица на 1.5-2ч и ден и ноќ :nod: таман реков пројде скокот да здивнеме ете ти вакцини 10пати полошо
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.391
    Допаѓања:
    11.212
    Пол:
    Женски
    Двете деца ми имаа жолтица цел месец. Едно машко, едно женско. Едно предвреме родено, едно на термин. Едно крупно, едно ситно. Едно јадач, едно нејадач. Буквално во све се различни, ама жолтицава си ја носеа двајцата. Билирубин не им проверија на ниеден дека пожолтеа откако не пуштија од болница. Освен интензивно доење првите 2 недели, ништо посебно не сум правела, двајцата родени во зима, сонце немаше за да ги сончам. Нормално е само да јаде и спие бебе на почеток и без жолтица да е. Ако ти е мисла проверете билирубин пак, ама мое мислење е дека нема потреба да се замараш, 15 минути не е малце цицање. Мене ќерката ми цицаше по 3 минути, синот по 10-12мин.
     
  7. Strawberry99

    Strawberry99 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    majki zdravo. Imam 3 mesecno bebce ama kje treba da se pocne so rabota za skoro, se sobiraat finansii za edna pogome rabota i jas i partnerot mora da finansirame. Dali imal nekoj iskustvo so ostavanje bebce na 3 meseci da go cuva 4 saati tatko i si svekrva mi? Znam deka e mozebi glupavo prasanje ama dali kje me zaboravi? ili eventualno zameni so svekrva mi? vo mene tlee eden takov strav deka deteto kje gi izgubi toa custvo koja i e prava majka ili deka mozebi kje prekjine da me saka. ve molam za najdobronameren sovet.
     
  8. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.408
    Пол:
    Женски
    Во мисла ми е дека бевме вчера на прва контрола и иста килажа е како исписната, ни грам не ставил, педијатарот рече не е ништо страшно да продолжиме со доење дека ќе почне да си качува, против ад е а богaми и јас не сакам ад штом си имам млеко. Еве од ноќеска од 12 има цицано 7 пати по 15тина минути горе доле, ама тргни застани, ќе повлече неколку пати па пауза си прави. Дополнително ме загрижи што столицата од златна сега е како мешана златно зеленкаста. Се плашам да не е гладен па затоа да му е така каката.
     
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.340
    Допаѓања:
    4.570
    Пол:
    Женски
    На колку саати даваш?
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.391
    Допаѓања:
    11.212
    Пол:
    Женски
    Колку дена се поминати од испис? Ако имаш млеко не може да е гладен. Башка ќе плаче ако не е јаден, а не да спие.
     
  11. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    1.408
    Пол:
    Женски
    Кога сака колку сака ми кажаа во болница, сам си бара на саат ипол/два саати отприлика.
    По 8 дена од испис бевме на контрола.
     
  12. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.340
    Допаѓања:
    4.570
    Пол:
    Женски
    Ок ок тоа мислев да не не бара по 3 4ч затоа. Инаку 8дена е краток период не се секирај. До 14 денови мислам треба да врати родилна ама ќе следите. Штом имаш млеко голта не се секирај
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.391
    Допаѓања:
    11.212
    Пол:
    Женски
    Чим не бара нон стоп, не е гладен. На 2 саата е таман за новородено. Не се секирај, ќерка ми имаше качено само 40 грама на првата контрола, па еве ја порасна 5 години, и ден денес јаде како пиле и е поситна од другите деца.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    3.448
    Пол:
    Женски
    Ние цели 5 дена со субфебрилни тт од 37 2-37.4. Кенкав плачлив, нерасположен. Немаше гасови и проливи како со првата рота. А тт рече педијатарот од Преневар вакцината за пневмокок, подолго време траеле реакциите. Првите два дена ациди борици облоги, и ако не јаде или не спие, може парацетамол сируп ама помала доза од таа што е препорачана за негова килажа (така ми кажаа) за да се смири и да цица или да спие. За цицање добар беше фала богу, дури мислам повеќе дремеше на града од пред тоа.

    Извини и јас погрешно што разбрав тогаш :hug:

    Еве јас, со бебе тогаш 3м. Исто маж ми со свекрва ми го чуваа. Не се грижи, мајка никој не може да замени. Овој само ме зезна, не сака шише, па јас сработи и на пауза бегав дома да го надојам. Сега фала богу Avent Natural response го засака, додека не му светне дека си сака мајка. Ако сте на АД немаш гајле, ама ако доиш, осигурај се дека ќе пие од шише, почни да даваш да се навикне.
     
    На .baby.love., Nataliii, kozuf и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    698
    Пол:
    Женски
    @DaisyDream sto se sluci so toa sto go imase tvoeto bebe na nokteto kako gnojce i kaj mojava se pojavi nokteto nezz kako i se potsksilo samo i sega kako gnojce ima miev so alkohol ama nezz sto dr
     
  16. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    172
    Пробај и power pumping побарај низ темите, многу е ефикасно. Може се само неколку дена стрес, полош сон, помалку вода и сл. Не се откажувај
     
    На Nataliii и Fenix05 им се допаѓа ова.
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    3.448
    Пол:
    Женски
    Јас искрено баш ништо не направив. Чекав понеделник за педијатар. А тоа веќе пукнало и оток веќе немаше.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.340
    Допаѓања:
    4.570
    Пол:
    Женски
    Мајки, ве молам предлог добар очен лекар,дијагностичар не знам што ни треба, за бебо по приватниве, да не чекаме со упати на државно. На 2 месеци од прилика забележав дека му се подзатвори капачето на едното окце и ми викаа не е ништо, мал е, се чисти блабла ама еве 4++ нема подобрување. Кога ќе погледне преку главче тоа не му се отвара скроз и се грижам да не му наштети на видот да не се влоши или нешто да е не дај боже посериозно. Матичнава вика остај ќе следиме до 1год ама јас не сум мирна сакам да ми даде некок точна дијагноза што е. Па ако сте оделе кај некој да ми препорачате
     
  19. MomsdiaryDoris

    MomsdiaryDoris Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2024
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Немам искуство но имам слушнато позитивно мислење за Д-Р Викторија Филева од Систина
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Јас знам за Др. Филева од Систина, сега сме и ние на преглед кај нејзе. Само за нејзе знам што очен детски преглед од приватниве
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.