1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.449
    Нас не пуштија од болница... фома смр ама детево прокашлува и носо ми течи.. страв ми е да не префати бебе ..што можам да правам ? Читав имале бебињата имунитет на почеток
     
  2. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Jas so grip si dojdov posle poragjaj doma so 40tt i kaslanje...fala bogu ne fati bebe, ne nosev maska.
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Колку дремки имаат 4месечни бебиња во текот на денот? И колкав им е wake window от? Пошто денес станавме кај 8и40 легна кај 10 стана во 1 па во 3пак легна до 6(ние го будевме дека во 8ипол се бања да не му се фати дремката со бањањето да остане буден малку повеќе) претежно кога сме дома е вака. Многу спиење ми се виде?
     
  4. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Ww 1.5-2ч дремки 4до5
    А инаку веќе 4-6 месеци можело да почнеш со рутини да следиш а не ww
    Еве пример моево 7.30 8 макс е заспано за ноќно а денес дремка му фати до кај 7.10 ако следевме ww ќе требаше до 9 да седи,ама он сам си покажува знаци дека му е времето за во креветче, се средивме цицна и за 25мин веќе беше заспан.
     
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    А не е многу што спиеше по 2-3ч и го фатија цел ден 2 дремки. Он е буден 1ч и 15-20мин и кога ќе му се спие зева и трие очи(некогаш се буни ако не го успијам кенкав е а некад нема гајле еднаш нејќеше да спие 5ч беше буден) е сеа ме засекира дека читав тука нешо ако спие мн или жолтица или нешто слаба крв.
     
  6. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Kako gi oblekuvate bebinjata od 3 meseci za spienje? Konkretno za Sk i po stanovi?
     
  7. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.318
    Допаѓања:
    24.371
    Пол:
    Женски
    По тенко боди. Ја покривам,и фрла се сама. Не и ставам веќе вреќа ептен ми е склет и на мене.
     
  8. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Vreka nikogas ne koristev, pa samo po bodi i pidzamcinja e ama ne go pokrivam. Pa rekov samo po bodi i dolni da go ostavam ama pusti strav.
     
  9. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Nie go cistevme so poslab alkohol od apteka i baneocin i toa uste 2 nedeli otkako padna skroz .
    Za sirok povoj vi kazal nekoj ste pravele eho ili samo vi e preporacano?
    Jas ne stavav sirok povoj iako od majcin dom mi preporacaa demek na site preporacuvale a ehoto uredno.
    Ako e uredno eho nema potreba od sirok povoj i toa treba da odredi ortoped.
    Ortopedot kaj sto go nosam sega (privatna klinika) ubavo mi objasni deka sirok povoj e najgolemata glupost dosega izmislena
     
  10. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Бевме на ортопед и заборавив да прашам. имаме 4м од 3ипол се дига да седне буквално и во раце полу исправен он се крева цврст е вака рачиња кога му подавам легнат се дига се врти со мала помош дрндрн таа ни рече јадрата му се оформени супер како на тие на 5м што би им биле и баш ме праша колку год имам и ми рече дека на повеќето млади родители децата им се развивале побрзо (што би рекол мм ние се радуваме дека супер се развил а може они ни викаат дека брзо ни расте детето:rofl:) е сеа прашањето ми е смеам да го седнувам пошто сам си сака не го терам?
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Bebe nema potreba da go sednuvas ke si sedne sam koga ke bide cvrst i nema da gubi ramnoteza, prvo nakaj 4-5 m se pocnuva so agol od 45 stepeni , vo nieden slucaj ne treba da go sednes i da go potpiras so pernici za ramnoteza e sea ako sedi bas i ako ima ramnoteza ne go sprecuvaj vo toa sto znae sam i moze sam da napravi
     
    На Spidy, KikiKviki и Fenix05 им се допаѓа ова.
  12. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    И кај нас е исти случај на 3ипол бевме на ортопед и од пред некој ден пред да одиме ја приметив дека се крева и др ми рече тоа е добро во никој случај да не се спречува од 4 полни ми препорача под 45 агол да ја ставам, е сега ко седи на 45 кај меене во скут или на перничка сама подава рачиња и се подига за седнување, да седи со перници не ми е ставена мислам нема потреба ионака неколку пати во ден е исправена на перничка додека јаде
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.449
    Оф дај боже.. нештп и мене носо де затнан де тече нз а цица.. мало е 4 дена денес... ми е сѕрав ептен да не префсти...се молам да ди има имунитет од мене
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    @Fenix05 @DaisyDream и други мајки што сте околу 5 месеци :) дали им ставате од гелот за непцата? Јас сеуште не сум ставила…се мислам дали да земам
     
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Јас ставив еднаш зошто малово не дава, ми го лиже прстот :rofl:


    https://www.instagram.com/reel/C6XDRYCsN_D/?igsh=a3FzODJiZzd4OXZi

    Еве интересно инфо околу растење запчиња

    @prinstongirl2 јас го родив со 40 температура ми беше страв носев кн95 маска во болница па ме искараа сестрите, само ако е бактерија некоја во нос грло била за нив поопасна. Нека не го бацува детенцето некој ден, почесто на града и ќе помине
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски

    Истото ни се случи неколку денови после втора рота. Педијатарот ни препорача маст хлорамфеникол и го нарече перианална жлезда. Се намали од кремот но по неколку денови повторно се набабри па преглед направи детски хирург која што го нарече перианален абсцес и ни објасни дека се јавува кај помали бебиња после стомачен вирус или инфекција. Бидејќи периодот не сме имале никаков друг вирус единствено остана дека случајно или не се поклопи со примањето на втора доза рота. Самата вакцинација лесно ја поминавме па не ни падна на памет дека од неа можело потоа нешто вакво да настане но според тоа што ни го објасни детскиот хирургот најверојатно тој вирус е биден причина за појава на абсцесот. Во моментов ништо не мачкаме и речено ни е да следиме. Доколку повторно се зголеми да отидеме повторно на хирург. Инаку сега сме 5++ а ова ни се појави на 4+ една недела после примена рота
     
    Последна измена: 27 мај 2024
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Ako ne sakas da mu go davas da go pie ne go frlaj, mozes da go iskoristis za milk baths - stavaj mu vo kadickata na banjanje ili mozes da si napravis losion za telo za nego, ima na net eden kup recepti kako moze da se iskoristi staro majcino mlekce ☺️
     
    На MartinaMM му/ѝ се допаѓа ова.
  18. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Во врска со замрзнато млеко
    Кога го чува свекрва ми од замрзнатото му дава или ако измолзам ама од шише пола цица пола плука С величина цуцла и кога ќе дојдам си бара цицка. Како да го навикнам а да не се одбие од цицка? Педијадар рече од 5м можеме да почнеме со вкусови може недела две пред 5м да почнеме или да чекам полни 5?
     
  19. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    433
    Пол:
    Женски
    Ние за една недела ќе праиме 5 месеци, веќе јаде по пола тегла од тие од хип :D до сега само овошје има пробано… неколку дена и беше чудно, сега како да сака уште, не се буни, но не сум и дала повеќе од тоа
     
    На DaisyDream, Kikikikiri0405, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Nie za nedela dena pravime 5 meseci od denes veke 2ra nedela i davam pedijatarot rece posle polni 4 moze mada sekoj razlicno kazuva jas ednas zelencuk ednas ovosje i davam i normalno poveke ovosje saka :D
     
    На Ouranio.toxo и KikiKviki им се допаѓа ова.