1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    Мачкам Frezyderm i Gengigel. Gengigel
    и јас сум го препорачувала, ама некако ми немаше фајде па ајде Фрезидерм земав. Реално нишо посебно не го смирија, можеби повеке јас со прстот што масирав, и ладни дека ги чувам во фризидер. Се смири мојов, еден период имаше мака, сега стагнираа забиве. Ако ептен има мака би помогнало нешто со Лидокаин (анестетик како во септолете пастилите за за грло што има), тоа е Дентинокс гел, во Зегин го има. И Парацетамол помала доза или пола доза малце да го смири по потреба.

    Исто изгледа и кај нас. Се појави 10тина дена после рота вакцина. Лесно поминавме, нормални столици имаше овојпат. Денес бевме на педијатар, веке 5ти ден како излезе, и мачкаме Миробакт, ама исто е, нема подобрување. Има неколку гнојни врвчиња, ама никако да се исушат, веројатно дека внатре во пелена спарено влажно цело време. Сега ни даде Ихтигал (црна маст) да мачкаме, па среда имаме закажано на Детска хириргија. И матичнава не знае што е тоа, мене од апсцеси кожа ми се крева кога ќе ми текне на компликации :drunk:. Дај боже да се повлечат побрзо (fingers)
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Околу 5 мес знам дека поминуваат од 4 на 3 дремки е сега како да регулирам на околу 2и15 2и30 и 2и45 да ја успивам тоа ок ми е ама она ме зафркава :D се успа у 9 стана 9и25 задремала у 11 ка ја донеси свекрвата од шетање ја ставив се размрда се успа кај 11и30 цел саат до 12и30 и во 2 се успа пак и спие веќе 1и20мин што за неа е невозможно повеќе од 30-40-50мин макс не спие никогаш. А наутро мн рано знае да ми се разбуди кај 4и после мн тешко презаспива. Пример вчера стана кај 4 викам супер ке ја успијам кај 7 таман околу 3 саати будна арно ама цуца се успа у 5 и за 20 мин стана и пак во 8 се успавме. 3 и се малку 4 и се многу и незнам како да правам некоја се снашла ли? :D а што убаво ми спиеше пред скокот, се ми поремети сега таман фанаме ред и оп сега од 4 на 3 дремки спање јок за мене
     
  3. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    И јас ред не мозам да фатам сега. Вчера трета дремка стана во 14.30. И никако не сакаше да дремне 4та, па заспа тек во 18.45. ww 4 саати нагоре :D
    Исто и мојов се буди рано последнава недела, 4ипол-5 наутро, ама кака и се расонува така. Претходно 6-6ипол стануваше наутро, а навечер легнуваше околу 19ч и имаше колку толку ред. Сега хаос. Вчера ете рано заспа, претходните денови во 20.30, 20:45.
    Со дремки кога 3, кога 4, кога ги тера долги, некад цел ден по пола саат само дреме. Гледам на време да го успијам (околу 2ч ми е буден) сега шанса нема да заспие...со маченје, не знам зашто толку тешко, а се гледа апла дека е за спиење. Со скокот не ми беше волку мачно успивањето.....
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    677
    Допаѓања:
    705
    Пол:
    Женски
    Па и тоа шо викаш тогаш кака и се расонува и сега дека со каша по дебело е нака и потешко му е , да знаев дека волку ќе спие ке дремнев и јас :D вечер со кокошките ќе си легнеме пред 7 така ми изгледа нема шанси уште еднаш да спие
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  5. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.449
    Акде кој е со новороденче или па помнете како ви беше со спиењето баш на почеток кога си дојдовте дома.. бебе е 4 дена ама заспие на града го легнам стане квикне .. 3 саати беше прее буден ... едно време собора ножички гасови има заквикне..викаж нело е рано за грчевк што знам.. и за спиењево чудно ...
     
  6. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Бебе малку какнал зеленкаста кака на доење сме загрижувачки?
    Последно му дадов чај од бекутан и јас јадев последно краставици ама нд мн
     
  7. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.615
    Допаѓања:
    3.549
    Пол:
    Женски
    .
    Na moeto isto samo so dojdovme prvata nokj (tret den), ne znaevme sto ne snaslo. Cela nokj placese, samo vo race, nie nespieni, on beter. Ni rekoa lazni grcevi bile toa, no nie Colief zemavme. I taka si prodolzija nekoj period.
    Posto porano pocnaa, porano zavrsija. Prvata nedela-dve najintenzivni, posle veke se namaluvaa, do kaj mesec-40 dena skroz gi snema. Inaku toj period na gradi kaj mene spiese najveke.
    Ako se grcevi ke znaes, toa bese vristenjee placenje sto edvaj se smiruva.

    Mozes vezbicki da pravis. Za termofor e malo, treba da zarasne papoceto. I ti vnimavaj na hrana stom dois, mada dodeka se razrabotat crevcata dzabe.
    Konsultiraj pedijatar za ponataka okolu probiotik i drugi kapki ako treba
    Mojov bas pred vakcina, imase zelena kaka 10tina dena. Napraviv krvna slika, se bese ok. Doktorkata rece stom e dobro deteto, nema gajle ako e zelena. Mu traese okolu 2 nedeli i posle pak se vrati zolta. Zasto, i jas ne znam. Vazno mali bese super.
     
    На prinstongirl2 и KikiKviki им се допаѓа ова.
  8. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    2.710
    Dali ovoj sorej moze za dve mesecno bebe?
    Mn koso iskustvo so fizeoloski, se zadavi, snema vozduh
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_5221.png
      IMG_5221.png
      Големина на фајлот:
      310,8 KB
      Прегледи:
      23
  9. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    И ова е во основа физиолошки раствор. Сите солени изотонични раствори на вода се физиолошки раствор, без разлика од која фирма се и дали е како вода или како спреј. Само нормално поскапо ќе го платиш во ова пакување.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    2.710
    vo apteka ni rekoja
    Ne za bebina
     
  11. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Баш на упатството за спрејов пишува дека е за употреба од најрана возраст. Јас сум ставала неколку пати на бебето, сум си прскала и јас, буквално најобична солена вода е, нема што да му штети.
    Ама за мене поефективно нешто од шприц со физиолошки нема. Толку многу сум го користела и толку добро чисти нос што постарото дете само си бара да и го исперам носот кога и е затнат. 5 години има и и го перам така со шприц од бебе. Сега помалово дете од раѓање го перев со шприц, почна да кашла на неполн месец, му го перев носот по 5 пати дневно и за кратко се исчисти.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Majki dali znaete mustela da ne e negde na popust obicno cesto ja pustaat a sega nemozam nigde da ja najdam
     
  13. marrisa

    marrisa Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2024
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Извинете ако пишувам во погрешна тема. Сакав да ве прашам дали користевте повивалник и дали е паметно да земам некој тврд како на линков: https://velleahome.mk/povivalnik-12 или можеби имате препорака за некој подобар :).

    Комодата е широка 89см а длабока 49 см. Го гледав и овој ама нема да го собере на комодата за жал: https://muppetkids.com/products/mieka-podlogha-za-priesobliekuvanjie?_pos=3&_psq=пресо&_ss=e&_v=1.0
     
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Корисен е, ама не се користи долго. Имам, ама веќе на 3мес не го користам. И со првото дете отприлика толку го користев. Се може и без него.
     
    На marrisa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Во зегин два производи се на акција
    https://zegin.com.mk/mk/mustela-nezhen-gel-za-kosa-i-telo-500-ml
    овај гел и еден благ детски шампон.
     
    На Emilija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Да за капење знаев, а за лосион дека се прави немав појма ама ќе испробам. Ќе ја правам како Клеопатра беба :clap:
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.424
    Допаѓања:
    1.285
    Пол:
    Женски
    Koristam od 1 nedela, nikoj niss ne mi rekol a mi go preporaca pedijatar od sistina.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    500
    Пол:
    Женски
    За оние што се на комбинирана исхрана… ве молам помош. По препорака на педијатарот давам мое молзено после секој подој (после секое цицање) меѓутоа има периоди каде што ме одбива скроз и сум приморана да давам шише целосно. Кажете ми како да го вратам? Млеко имам, имам приметено дека се трга и се закашлува- многу млаз му иде веројатно. Дали дека беше во скок… не можам ред да фатам… го дојдам, па го дохранувам со шише и после се молзам, нема крај
     
  19. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    299
    Пробај малку да се одмолзиш и така понуди му можеби така ќе прифати.
     
  20. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    500
    Пол:
    Женски
    Преку ден му давам само мое молзено, АД само еднаш или два пати по 45 мл