1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.679
    Допаѓања:
    1.549
    Може ли да настине бебе пд протопен памперс..дојде патрпнажнатавсестра и видов дека не убаво му го залепи. После цицаше заспа и ко стана протопено боденцето.. а спиеше долго време нз колку бил протопен.. беше и покриен убаво ..
     
  2. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Mojot sekoja vecer se kisnese od mocki dur sfatam deka mu e mal pampersot ne nastinal
     
  3. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.679
    Допаѓања:
    1.549
    1ка сѕавам ама мал му е ама ајде уште 2 3 имам да дотрошам и почнувам со 2ка... и кас викам ај топла е мочкаата не би требало.. апла сме новороденче зато малку има плашење
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Elle mene non stop mi propusta pampersot ne znam mal ili golem mu e ili ne go mestam ubavo. Za 2800 grama bebe koja golemina zemate? Jas imam pampers premium care 1ca.
     
  5. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Пробај ги на дм, исто не ни одговараа памперс на таа килажа
     
  6. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Koi se tie na dm da kazam na maz mi utre da zeme
     
  7. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Babylove
     
  8. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Мислев пред да го ставиш на града малку да одмолзиш па после да го ставиш, може само го нервира млазот.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Луѓе што е ова бре таман излеговме од 4ти скок, 9 дена после вакцина, бебево 3 дена е ХОРОР! Штом го спуштам на гарнитура, земја моментално вриснува да зајдува од плачење, ако го оставам сам секунда одма плаче, таман пред вакцината фативме малце ред да заспива без протест сега е невозможна мисија какво плачење е тоа језа да те фати. Го креваш во раце, оп моментално запира. Се заредија 3 4 денови гости од едни во други раце со саати зар можно е тоа да ми направи беља? (facepalm)
    И дали постепено ако не го кревам на плачењево туку да го заиграм легнат за некој ден ќе се врати во нормала? :x буквално ништо не можам да направам, прееска му пропуштила пелената додека исчистам сè да покиснам, се одра од плачење :@ од сега гостиве на земја до него, во раце забрана :swear:
     
    На DaisyDream, Nataliii и KikiKviki им се допаѓа ова.
  10. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.217
    Допаѓања:
    6.630
    Па немаат осет гостите, и кај нас истото е. Штом дојде некој одма в раце се зема бебето и се држи в раце се додека не му речам минимум 2 пати да го остават во игрална. Го држат тие ама јас поголем инает сум. Оти тие утре нема да бидат тука да го држат, туку мене ќе ми паѓа кичмата.
    Една роднина ми се запна таа да ја заспивала. Е ај. Кога видов како ја заспива(врти кругови низ соба) одма ја зедов. Јас со седење ја успивам, немој немој тоа да ми го сменат.:D
    Иначе забава сакаме нонстоп, да има некој да зборува како на лента..:yawn:
     
    На DaisyDream, Nataliii и Fenix05 им се допаѓа ова.
  11. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    Nie pocnavme so 1 ama 4kg moravme 2ka i za 2nedeli 3ka sega sme megju 4+ i 5 ne mozeme chare da najdeme
    Mene do sega ne mi nastinal od mal pogotovo navecer mu propustase i nekad znaese da se rasplace deka mokar sega samo sw budi i dur cicq go pipam primetuvam fala bogu nema mastinka:rofl:
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    1.430
    Пол:
    Женски
    Probiotik do koga davate?
     
  13. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Мајки кажете кој фактор за сонце да го земам… сакав да земам 50 на бекутан, а во аптека ми вика земи 25 демек тој природно се добивал бла бла… многу сме бели… исто нешто за инсекти да препорачате?
     
  14. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Јас се мислам меѓу уријаж и мустела. За комарци има на чико, една членка кажуваше дека ја прскала количката и не припарувале, 25 за мало бебе мислам е премалце колку е штетно сонцево
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    После вакцините истоо, сама никако во соба, во креветче не, на под не само в раце, а немавме гости овој период. Во скок кога беше и навечер полесно заспиваше и порано, сега додека се налегниме и 10 не фаќа.
     
  16. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    И јас би сакала да знам која крема за сонце и нешто против комарци можат да се користат и би биле добри за едно месечно бебе :) Што би препорачале?
     
  17. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Ова ми искочи денеска може ќе ти е од корист
     

    Прикачени фајлови:

    На MarcyNA и Emilija28 им се допаѓа ова.
  18. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Не ми одговорија во соодветна тема па да прашам тука, над 38 со 5 се даваше парацетамол? И колку што ми кажаа, од тежината пола доза да дадам, така?
     
  19. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    @Ouranio.toxo Mustelata ja zemav jas i sprej za komarci Chicco, mislam nad 2 meseci pisuvase, vo Kam maz mi minatata nedela go zema
    @MarcyNA za krema za faktor vikaat ne e preporaclivo pod 6 meseci, posto kožičkata im e preosetliva na tolku mali bebinja. Jas ne bi mačkala. Ako odite na plaža bi go oblekla vo UV odelce za kapenje i kapče so UV zastita , imas na Banz, i na senka vo vreme rano sabajle i docna popladne.

    Mila ti pisav vidi tamu na linkot, ako ne se snajdes pisi mi kolku kg e bebe ke ti presmetam ručno :D
     
    На MarcyNA и Cherry blossom89 им се допаѓа ова.
  20. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Фала мила :hug: ноќта крена до кај 38, вака весела е, бара да цица и тоа често, стандард на 2 саати, денес гледам нема, ама за не дај боже да знам за парацетамолот.
    П.С се снајдов со калкулаторот :lol:
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.