1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има видено в раце му е поубаво и сега така сака исто сне и ние за велигден тој период дека почесто беа сите дома свекрвата цело време ја држеше в раце и од тогаш кога и да ја ставам на подлога в кревет вриште мислиш некој ја коле скраја да е, сега сите ги карам најминално што може да ја држат плус на подлога и да почне да кенка давам нова играчка, балон, лажичка што јаде, кесе и 300др глупости само да е умна да не е в раце оти за мене тоа веќе е разгалување од пелени и во никој случај не сакам така. Им велам таман почнав да ја одвикнувам да се успива со нишкаше на кое се нафатив пошто маж ми цело време ми викаше ајде мала е како така сама на кревет да се успива и треба мн време и др работи, викам сега во никој случај нема да дозволам в раци да ја носам така да се навикне. Инаку каај мене уште знае да кенка ама ко ке виде дека не ја кревам се смирува пак ја држат в раце али не како пред тоа
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    Кај оние кај што имаат 3 дремки втората ви е најдолга така ли? Ние сега сне со 3 ама ми се буди на 40мин и мн е кенкава , пред некој ден ја презаспав за 3тата и ко стана ко ново бебе беше
     
  3. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.428
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Da nie seuste sme so 3 poketo, ednas kaj 10 do 11 posle od 1 do kaj 3 4, pak kaj 6 do kaj 7 najkasno. Banjanje pa vkrevet maks do 9. Nekogas menuva vcera od 1 i 30 do 6 spiese.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    26
    Мајки дали е нормално бебе месец ипол навечер спи по 4 саати некогаш 5 и после е будно два саати пс пак дремнува еден саат а преку ден не спие, дремнува 20 мин и се буди и воопшто цел ден не спие убаво ?
     
  5. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.527
    Допаѓања:
    1.449
    Вие што имате дечина поголеми... кога ви почнаа да одат на градинка.. ние сме до утрр една недела.. денес појдр да почастил другарчињата ама нема да го носам и следна нед маж ми ќе е дома ќе го чува.. е после то нз .. а не ми се носи од страв ...како е кај вас... сскам искуства
     
  6. anastan

    anastan Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, бебето ми е старо 20 дена, забележав дека меѓу градите има како мало топче или пак тоа му е градниот кош, еве не знам. Имаме преглед дури пп недела време на доктор. Па би сакала да ве замолам за ваши искуства и дали ви е познато тоа?
     
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Хм, моето има во средина под градите како на средина меѓу ребрата баш и јас го заприметив па ќе прашам на контрола за секој случај ама мислам е некое коскиче
     
  8. anastan

    anastan Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2024
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Да, баш така. Те молам пиши ми што ќе ти кажат
     
  9. Lover234

    Lover234 Нов член

    Се зачлени на:
    29 мај 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво.Се работи за 2ипол годишно дете со конјуктивитис ,цел ден се мачиме очите лом солзи,гурелки ,дури неможе да ги отвори залепени му се , и многу крвави.Ставам капки torbex и измивам со камилица ,ве молам за некој совет.
     
  10. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    459
    Допаѓања:
    1.591
    Пол:
    Женски
    Баш прашав вчера, ковче од градниот кош е
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    1.105
    Немој со камилица, земи стерилна газа и на неа стави физиолошки раствор и чисти му ги очињата повеќе пати во денот и тобрекс капки по 3 пати на ден по 2 капки во двете очиња 5-7 дена.
     
  12. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    И моето имаше, му се познаваше повеќе бидејќи тогаш беше слабичко, и баш прашав бидејќи и јас испаничив ми рекоа нормално ковче од градниот кош. Сега веќе не се познава.
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    500
    Допаѓања:
    740
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека сака да ждригне, пробај исправи го нека ждригне, па продолжи со доење. Секако дека при крајот на подој ќе тече помалку млеко, исцицано е
     
  14. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Добро утро мајки!

    Потребни ми се неколку совети од вас...

    Педијатарот ни кажа дека може да се започне со седење 45 степени агол а бебе е 3 месеци. Сте започнале и вие тој период или е премногу рано?
    Второ, бебе качува преголема килажа, се роди со 3100 моментално е 6300 а има само 3 месеци. Дали да превземеме нешто што качува толку или е нормално? Јесте е буцко, ама мене ми е сладок пие комбинирано на мајчино млеко и АД е на секои 2 часа.

    И како трето, ги совладува сите milestones. До сега гледа чисто, се смее, гуга, си вика, си пушта звуци и посегнува да фаќа играчки. Единствено што ни е голема препрека е времето поминато на меше. Јас до сега го ставав на перница во вид на месечинка мала што е и така немаше никаков проблем да ја држи главата. Педијатарот ни кажа дека така не треба, не ги вежба мускулите и да му ја тргнам перницата. Тоа е од вчера и денес плачење цело време додека е на меше и не сака да ја крева главата. Исто ни кажа дека е пасивен и мрзливо бебе. Како можам да му помогнам? Повеќе од 2-3 мин не сака да седи или ако седи лежи со главата како да спие. Касниме со тој развој, но дали е премногу касно или има надеж? Плус му тежи главата дека му е голема.

    И како четврто, за здраво бебе а волку мало, нормално е да има посета на лекар на секои 3 месеци а у меѓувреме да не го гледа?
    Секој совет би ми бил добредојден :l:
     
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    По мене е рано да го седнуваш на 45°. Нас педијатарот ни рече никаде не брзаме на следна контрола ќе се договориме (на 5месеци) и по консултација со физиотерапевт ми кажа нема зошто на сила ти да го ставаш детето во седечка положба, само ќе почне да седнува ти само вежбај сè што треба.

    За хранење зошто даваш и ад ако толку многу напредува? А и ако е на комбинирано може не е гладен на 2ч, ад е напукано со јх,масти, протеини тоа држи повеќе, ако не плаче давај на 2.5-3ч барем.

    За држење главче, не касните, плаче зошто не му е комфордна таа позиција, ги активира сите мускули што му се уште слаби. Помагај му со играчки, да му свети свири нешто пред него, ти држи го со 1 рака на газето за стабилност или со твоите раце држи му ги неговите за да се држи на подлактици (правилно да е поставено) не форсирај 1 во ден 1ч туку цепкај по 10-15мин.
    https://www.instagram.com/babyfitness.hr?igsh=MWN3ZGZubjEzZmdveA==
    Заследи ја има доста корисни работи.
    И не знам каде лежи на меше но пробувај почесто да е на земја.
     
    На DaisyDream и TammiB5 им се допаѓа ова.
  16. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    270
    Пол:
    Женски
    Фала ти на одговорот :hug:

    и јас сметам дека е премногу рано пред три дена направи 3 месеци.

    Ад му давам бидејќи не цица, имавме голем проблем со цицањето па на крај излезе да се измолзувам па да му давам. На почетокот молзев 220/180мл па можев да складирам, сега вадам по 40/60 па морам после мајчино да му дадам АД.

    Фала ти за профилот сега ќе разгледам
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.428
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Moeto e 3 i pol meseci, na 3 tocno tezese 7045 ama e podolgicko pa ne se poznava, na ad e. Sovet od site pedijatri mi bese bebe ne ostavaj gladno znaci se duri ne bljucka i ne povraka mleko vo red e. Na stomak klavaj pa stimuliraj so igracki i so zboruvanje najdi nesto sto mu e interesno pa zanimavaj go. I moeto guga i se smee na glas od 2 meseci i pol, veke se vrti na desna str celiot. Ima nekoi bebinja mislam se malku ponapredni. Navever go stavam da spie vo svoe krevetce pa sabajle e naopaku svrten samiot( kaj glavata nozete mu se) ili pa deka ni e do spalna krevetceto idi duri kaj mene hahaha.
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Мајки колку време од симптоми на стомачен вирус треба да го пазам бебево? Мм е од сабајле со повраќање болки во желудник и стомак, фала богу не спиеше во иста соба го нема видено од вчера бебо, ама не знам колку денови да го оставам мм во изолација? :D
     
  19. ANITA.sk123

    ANITA.sk123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    26
    Мајки кога прв пат се носи бебе новороденче на ортопед?
     
  20. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    666
    Пол:
    Женски
    Јас би оставила дома дете барем месец два, иако ништо не мора да значи, можи и да пуштиш дете и ништо дома да не донеси, ако е за така татко, баби дедовци одат на раб и сл и тие можат да донесат вируси.
    Ама, едно големо ама, иако го оставив дома поголемо дете 2 месеци, зимата ја поминавме ужасно, фативме рсв вирус со две хоспитализации во рок од еден месец, кога бебе беше 2.5 мес така да ништо не е меродавно. Не знам дали беше од градинка, дали од тато од работа, нејсе, помина.