1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Мојов е 7ипол кила на 3 месеца, само на цицање. Не е многу килажата, да не се замараш за тоа.
    На 45 степена јас го ставам во скут, јас легната со свиткани коленици, и он потпран на нив врз мене. Поише за играње него за седење. Од 4 месеца ќе го ставам во хранилка на 45 степена. За сега што поише на меше.
    И нормално е да плаче на меше, исто како тебе да ти речат да правиш склекови а никогаш не си правела. Само ставај почесто ќе се навикне.
     
    На TammiB5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    И јас и сопругот поминавме стомачен вирус кога бебе беше 3 месеци. Цело време беше со нас и активно цицаше немавме никаков проблем со него. Обично кога е стомачен вирус за ден два поминува
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mari_em

    Mari_em Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2023
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    2 месеци па следно на 5 месеци
     
  4. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    9.506
    Пол:
    Женски
    Дали имате приметено после вакцина повеќе да се раздразливи бебињата, да плачат, кенкаат? Ние си дежуравме цела ноќ, плаче кенка, само мене ме бара :drunk: првите вакцини ко на шала ги помина, ама сега како за трета вакцина, потешко..не знам дали од вакциниве е ваква или нешто друго и е!? Око не склопи детево, заспа 6 сабајле и ич не е расположена :(
     
  5. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    3.562
    Пол:
    Женски
    Au mislam use ne se opravi (vtori vakcini primeni na 13maj). Kenka i se vo race saka...zaspivanje so premoruvanje i placenje. Cetvrt skok demek zavrsi ama ne bese ni blisku do ova.
    Dali se poklopuva so mozebi zabi ili nesto slicno ne znam.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.428
    Допаѓања:
    4.953
    Пол:
    Женски
    @DaisyDream исто исто само кенка "а неееее" си игра и кенка (facepalm) а иде и 5ти скок
     
    На DaisyDream и Cherry blossom89 им се допаѓа ова.
  7. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Тоа сакав и јас да кажам, веќе ќе почне 5 скок…. А дојде време за спиење сирената е пуштена :D:sweat: и секој ден у 5 се будиме :sweat:
     
    На Kikikikiri0405, DaisyDream и Fenix05 им се допаѓа ова.
  8. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво, утре сме на вакцина (2 месеци е бебето, првите две вакцини ги прими на болница). Што да очекувам? Дали е можно кревање температура?
    Исто така, како ги следите скоковите? Од различни извори различно пишува, јас следам еден напис од betty.mk и досега се совпадна (вториот скок на 8. недела од предвидениот термин). Вториот скок беше неспиење преку ден една недела и еден ден кемкање, а почна да ја става раката во уста.
     
  9. Matea95

    Matea95 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2023
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво бебето е 2 месеца минатата недела ја прими третата вакцина,од тогаш наваму не јаде како што јадеше дали има поврзаност со вакцината или пак нешто друго
     
  10. Matea95

    Matea95 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2023
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Кај нас немаше воопшто температура,само неколку столици со зеленкаста боја и појак мирис
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    9.506
    Пол:
    Женски
    @Fenix05 ми падна мене чудно, ич не беше ваква после вакцини, секогаш и расположена и си играше и сама ама сеа..баш се зачудив дека вакцинава вака и влијае :drunk: она ме умре и со ова доењево, пречесто бара, си цуца ко цуцла, не смеам до тоалет, одма плачење :worried: 5ти скок помина, не го осети она, супер беше..а за спиењето, ич не ми се збори, болна тема ми е тоа, 6 месеци уште имам мака со неа, ноќите не ги спие..не сум битна јас, ама ходајучи зомби сум од премор, а каде е држење во раце, цицање итн итн :(
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    307
    После вакцините е полошо од 4ти скок. Кенка, плаче, тешко се успива, само в раце сака. Цел ред ни се поремети.
     
    На Cherry blossom89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.428
    Допаѓања:
    4.953
    Пол:
    Женски
    И мојов така правеше некое време на 1ч сакаше да заспие на града (facepalm) среќа некако го надмина тоа па барем ноќе дремнува колку толку, дај ќе ги споиме уште сега нека се дружат ден ноќ да одмориме ние две:D:D
     
    На Nataliii, Kikikikiri0405, Cherry blossom89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    3.562
    Пол:
    Женски
    Овој нервозен кога му се спие, коса си кубе и едното уво мислам ќе го откорне кај и да е :?::drunk:
    Не да се поремети се, што убаво си спиеше, сега пак во 5 почна да станува. Дење е крш додека заспие, пред некој ден на маж жи и свекрва ми драње до даска, не сакал да заспие, дека не бев дома. Исто строго во раце го успивам, ретко по грешка во количка ако заспие надвор, да се поклопат ѕвездите. Весел е после спиење едно пола час до час, па после пак кенка и додека се успиеме голгота.
    Иначе нозете си ги лапа сега. Дури и кога заспива си ги држи (facepalm)
     
    На Nataliii и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  15. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.497
    Допаѓања:
    9.506
    Пол:
    Женски
    Само ќеркава моја изгледа што и да се случи нема да сака помалку да цица. Саат ипол два, ете ја бара :drunk:

    Искрено не ми се пишува за тоа со спиењето. Со маж ми си имаме огромен проблем со неа. Мн пати плачам од немоќ што е вака...Бидете сите среќни што вашиве спијат па се будат, вака така ноќ ќе протерате. Јас последно памтам да легне во 20ч како новороденче. Пробано сè и џабе е, имам бебе што ноќе си игра дење спие. Ја се молам еднаш да заспие и во 00 па нека стане и во 6 7 ќе станам и јас, а мојава ќерка си легнува кога вашите стануваат, 3 сабајле, 5 сабајле итн. 6 месеци е вака, се помирив дека такво е бебето. Со маж бфф сме дома само здраво како си..ај да не должам, си покукав така малку..

    Е да ги споиме, ама пак твоето ќе заспие а мојата полна со енергија ќе игра на игрална во 5 сабајле :rofl: :drunk: :drunk:
     
    На Nataliii, Kikikikiri0405, Fenix05 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    4м научи да се стега и вриска така и си го надразни грлото кашла сега убава кашлица како да ја пребродиме? На цицање е
     
  17. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    1.449
    Само што ме земаа од болница истиот ден носо му се растече и прокашла.. одма антибиотил земавме и не му давав дасе приближува кокку толку.. еве до денес 8 ден како сме дома.. си викам нема да му пренесе.. имало е некој вирус со осип сега по градинката.. беше во средата да почасти другарчињата и толку нема да оди ни следна нед... дур е маж ми дома е после то нз а не ми се носи од страв
     
  18. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Majki dali e normalno bebe skoro 6 m da bljucka volku.
    Pie ad 150 ml na 4 saati , skoro 8 kg ima
     

    Прикачени фајлови:

  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Кога бебе ќе бљуцне, изгледа како многу, ама да го измериш сигурно не е повеќе од 10тина милилитри. Малиот ми е 3 месеца па волку бљуцка после цицање.
     
    На Mihaela123456 и Emilija28 им се допаѓа ова.
  20. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Isto mene me lazat deka ke se poprava cim bljuckal ne bilo opasno:rofl:
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.