1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Некои апликации да ми кажете што ги користите за бебе?
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Baby Daybook. Ја платив 3 долари со ќерката пред 5 год, ама и сега со синот пак ја користам. Презадоволна сум, буквално има за се да си водиш евиденција.
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  3. TammiB5

    TammiB5 Активен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    272
    Пол:
    Женски
    Baby на Philips. Ја користев pregnancy кога бев бремена, сега ја користам и за бебе
     
  4. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    401
    Пол:
    Женски
    Ние почнавме да имаме грчеви. Денес бев на педијатар и ми кажа да давам Coleif пред цицање и плус Espumisan. По пптреба да давам и бекутан чај од анасон.
    Некој совет како да ги пребродиме што правите како некој прв чекор што го смирува бебето
     
  5. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    3.562
    Пол:
    Женски
    Uf mnogu odednas i Colief i Espumisan.
    Jas samo Colief davav. Probaj samo so tie plus probiotik, ako ne ja biva ke vklucis i Espumisan.
    Ako e zazdraveno papoceto, termofor zemi. Kako pojas e, so semki od cresa, se vrzuva na stomaceto. Vo Tilla vo kapitol ima, a i mnogu drugi prodavnici ne znam sega koj tocno.
    Ti so ishrana ne vnesuvaj presno mleko, citrusni ovosja, grav, zelka, lekja, boranija, grasak, brokula, karfiol. Jas po internet spisoci barav i gledav. I odbegnuvaj mnogu zacineta hrana. Mozes da pies caj za doilki ti, sodrzi kim i anason pa preku mlekoto i bebe ke gi prima. Imas instant na Hipp, poprakticen za leto. A nekoj varat nekolku zrnca kim so voda, pa davaat na bebe.
    Jas davav cajce od Becutan isto, pomagase, go terase na prdenje mnogu i mu olesnuvase :lol: i vezbicki so nodzinjata, masaza na stomaceto.

    Suma sumarum, dodeka se naviknat crevcata grcevi se neizbezni...probaj nesto od ova ako olesni bar malce ke bide dobro
     
    На Sunrise!!! му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Еве ти пишале се што можеш да направиш, нормално е како мајка да сакаш да направиш се да му олесниш на бебето.
    Без лоша намера, се надевам нешто ќе му помогне и олесни на малото, ама ако ништо баш ништо не му помага, да знаеш дека и тоа е нормално. 2 месеца не знам колку капки, пробиотици, чаеви, што се не дадов, тој си се дереше секако. Секакво јадење пробав да исфрлам, мислам имаше период кај што живеев на сок од јаболко и макарони. Единствено видов малце раат од ставање топло на меше, и давав gripe water, ми дадоа едно тестерче од 5мл од Америка донесено, и тоа отиде за 2 дена, и пак по старо.
    И наеднаш на 2 месеца се прекина. Веќе ни капки давав, ни на јадење пазев. Едноставно дојде ред да пројдат грчевите. Сега какво среќно бебе е, ни мене не ми се верува.

    Колку и да е тешко сега, само сакав да кажам дека се проаѓа. Лесно е да се каже откако ќе помине, а тешко да се слушне кога си во среде хаосот, ама ете може на некој тоа ќе му биде утеха...
     
    На warrior, .baby.love., Evangeliaa22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам Huckleberry и сум многу задоволна :)
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    667
    Пол:
    Женски
    Не си стварај сама стравови и стресови, вируси има во секој период од годината, тоа да, ама сепак одиме кон потопло време, па настинките не се чести. Не можеме да ги чуваме во стаклено ѕвоно, а и некогаш од многу пазење, може полошо да направиме.
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Nie so se probavme no espumissan se pokazaa so najmnogu efekt, inace so se drugo bebe vristese od grcevi
     
  10. Strawberry99

    Strawberry99 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    majki zdravo, nekoj da spodeli iskustvo so simptomi na prvo zabce? i od koga zapocnale?
     
  11. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.265
    Допаѓања:
    5.724
    Пол:
    Женски
    Дали го будевте навечер бебето на почетокот за доење?
    Моето е месец ипол, нема жолтица, некогаш станува навечер секој саат ама некогаш спојува 5часа?

    Да нагласам и дека преку ден цица на секои 2 часа макс
    убаво и си напредува, од кога искочивме од болница има 1кг плус.
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.445
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Не го буди. Ако е гладно, ќе стане и ќе плаче. Чим качува килажа, јаде доволно. На месец ипол ако само сврзува толку часа, само може да се радуваш :)
     
    На *Amethyst* и Speechless им се допаѓа ова.
  13. Emilija28

    Emilija28 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2024
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    63
    Пол:
    Женски
    Baby love uzas pampers, sekoja 2ra pelena propustase i smrdese.
    Sleepy isto kako najlon.
    Pampers na pampers se najdobri i dali do sea 4 peleni mi imaat propusteno za 4 meseci i toa samo koga ke kaka
     
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    504
    Пол:
    Женски
    Памперс му ја спуруваше кожата и му пропушташе, сите бебиња се различни
     
  15. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    Jas od babylove prezadovolna niedna nema propusteno za razlika od teta violeta koi se predebeli i mi propustaa, sejij si razlicno iskustvo
     
  16. Strawberry99

    Strawberry99 Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2024
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    jas sum PREzadovolna od baby love cel asortiman sto go inaat pogotovo pelenite. navistina apsorbiraat. cela nokj moeto bebe izdrzuva so nea bez da protece
     
  17. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    1.600
    Пол:
    Женски
    Мајки на овие температури како да облекувам бебе од три недели за по дома а и за надвор ќе одиме деновиве на контрола?
     
    На Sunrise!!! и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  18. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    9.628
    Пол:
    Женски
    Мајки, дали крај на 4 спрема 5ти месец имаат скок?
    Многу стана плачив.
    И не знам дали грешам некаде:
    Порано сам си воведе ред: ке станеше кај 8 во 9:30 пак ке си легнеше и така два саати ке преспие. Ке стане лај 11 и нешто и веќе кај 13/14 часот оак ке заспие со тоа што спие и до 3ч, ке стане и после саат време два пак ке отспие еден час и веќе 20:30 легнува и до 5 сабајле спие кај што станува за јадење и после во 8 се буди.
    Но сега, наместо во 20:30 до 21:30 скоро ми седи буден. А сакам да си остане во 20:30 да заспива.
    Каде грешам?
     
  19. Phoeniix

    Phoeniix Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    The Wonder Week
    BabyCentre
    Bebbo
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MDMD

    MDMD Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2023
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со оток на вратот во делот под увото кај бебе од 2 месеци? Појавено е само на едната страна, иначе главата си ја врти на двете страни. Изгледа нешто слично ко на сликава. Што може да е?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_1185.jpeg
      IMG_1185.jpeg
      Големина на фајлот:
      643,5 KB
      Прегледи:
      35