1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Кашлаат ли вашите новороденчиња? Ние направивме 25 дена и понекогаш во текот на денот кашла. Не знам дали е нормално, дали ќе го фаќа прелада, дали повеќе да го облекувам.
     
  2. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    681
    Пол:
    Женски
    Мојот кашла кога лежи, кога му се враќа млекце, може од тоа да е
     
    На Sunrise!!! му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Wanna.be.mum

    Wanna.be.mum Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Neznaat uste asalno da goltaat pa od plunka ili mlekce zapstanato kaslaat.
     
    На Sunrise!!! му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.687
    Допаѓања:
    1.550
    И ние сме скоро две нед и кива, и исто приметив прокашла кога е легнат...и викам готово дртетво ќе настине.. де жешко де нз како да го облечам малечко ми е за голо да е нз и ја веќе...
     
  5. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    420
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Од каде имате земено седиште за во кола од кое сте задоволни? Да напоменам, премногу ми е битно да се врти
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    420
    Допаѓања:
    696
    Пол:
    Женски
    Немој да се секираш сосема е нормално, ако не е со шлајм кашлање или долго кашлање тогаш интервенирај одма. Кратко кашлање а после ако има интеракција е од плунката бидејќи се многу мали и знаат да се задават:потклашнат. Моето ете го ем знае на моменти ако е многу возбуден воздух да голтне и плунка да му залетне. А па ако го исправам се лигави ги пушта плунките :D
     
    На Sunrise!!! му/ѝ се допаѓа ова.
  7. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    До кога давате пробиотик? Од клиника на картонот ми пишуваше дека царски до 12 недела. Денес правиме 12 недели па не знам дали да продолжам да и давам или да прекинам?
     
  8. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.198
    Допаѓања:
    7.712
    Пол:
    Женски
    Јас давав до 1 месец, после давав повремено ама ептен запек правеше па му прекинав, сега е 5месеци
     
  9. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Исто со царски рез е родена, давав до третиот месец секој ден но иако сменив повеќе ниеден не и одговараше потполно.
    Ми рекоа дека може до година или по потреба секако но не продолжив да давам, бебе е 5 месеци
     
  10. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Исто и сменив неколку и пак не кака 7 дена сега ќе и прекинам да видам како ќе биде.
     
  11. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    825
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Nie so carski isto preporacano do godina uste i davam nema nikakvi problemi od nego bas i pedijatar ni napomena da davame redovno deka plus e i so atopicna koza inaku davam bebitol neonate nezz dali igrae uloga sto pijam kim pa zatoa nema zapek inaku sne 5 meseci
     
  12. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.710
    Допаѓања:
    5.577
    Пол:
    Женски
    Немам памет, ве молам споделете ако имал некој искиство, бевме вчера со син ми на гости кај бебче мн мало, се беше во ред, вечерта син ми почма да кашла многу, и е сега болен, ми е страв да не пренесовме нешто на бебчето, ја комтактирав и мајката и доктори и се живо, не знам што да правам, се грижам премногу да не му е нешто на бебето. :sweat:
     
  13. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Jas so korona bev kaj drugarka, i malata, togas 1 godina. Vecerta bev, nokjta tt krenav, sabajleto imav pozitiven kovid test. Fala bogu ne se zarazija.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.566
    Допаѓања:
    1.125
    Ги користевме неонанте ама ништо пак проблем со запек имаше.
     
  15. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.710
    Допаѓања:
    5.577
    Пол:
    Женски
    Ама ова поим немам дали е вирус бактериja, или нешто друго...
    Затоа и ми е страв.
     
  16. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    803
    Пол:
    Женски
    Јас од тие причини го прекинав, (претпоставувам знаеш дека е нормално ако е на доење да не кака 7-10 дена) но не се подобри па правев масажи на меше, вежби со ножињата, почнав да пијам чај од ким, млеко без лактоза и јогурт, почесто супи па малку подобро беше (не можам со сигурност да тврдам дека ова помогна, ова е само мислење) а сега откако почна со кашички веќе кака еднаш дневно секако а некогаш и 2-3 пати
     
    На malecko5 и Mihaela123456 им се допаѓа ова.
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.346
    Пол:
    Женски
    Nema nesto drugo. Gabicna infekcija sigurno ne e. Ili e virus ili bakterija. Nema sto da napravis. Daj boze da se dobri. Jas zatoa ne primav gosti so tolku malo bebe, ama sekoj za sebe. Inace na pocetokot ima imunitet, i jas od bolnica so grip dojdov, tri dena staro bese bebevo moe, ne se razbole on.
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Coldheart

    Coldheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Мајки нормално ли е бебето да намали со јадење на жешково. 3 ипол месеци ептен ми намали со маки пие по 80-90 мл, а пиеше 150. Дали е можно од скок во развој. Прашав педијатар ми рече нормално било на жешкото да намалат, но до толку намалено не знам
     
  19. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.710
    Допаѓања:
    5.577
    Пол:
    Женски
    Леле немам памет, како да знаеме дека е добро, да не го маткаме по доктори да не фати нешто плус, не знам многу е мало и ми е страв. Премногу.
     
  20. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Бебето до 3м има антитела од мајката, не е без имунитет, плус сигурно син ти не го држел и не го фаќал... уште има многу мали каналчиња и многу е тешко да вдише вирус, но... Превентива само за неколку дена да го слушне педијатар ако евентуално порано не покаже симптоми, тогаш порано. Сега џабе и да го носите, рано е да покаже дали е болно
     
    На DaisyDream и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.