1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Ај вие поискусни.. 3 недели сме
    Цуцла преку дрн не му давам
    ...само вечер за спиање...дење на цице заспие или го занишкам на мене .. ама вечер легнам гп со цуцла демек сам да заспива... ама тешко оди и многу долго дали дека сам е оставен.... или заспие и се разбуди за некоја мин па го нишкам... на цице не бива не сска да заспие... нз дали грешам некаде или океу си е рутинава ?
     
  2. Kimora

    Kimora Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2014
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    1.035
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки, ве молам за совет, колку и каква облека е потребно за новороденче како и за првите неколку месеци?
     
  3. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Женски
    Бебе е 5,5 месеци и се врти од грб на стомак но обратно не. Последниве неколку дена се успива настрана или ако се успие на грб веднаш се врти а во текот на ноќта ако се сврти на грб плачејќи се враќа настрана (некогаш не успева па јас и помагам но ако пробам да ја свртам на грб се нервира) или на стомаче (претежно на стомаче спие) а знам дека не треба/не се препорачува до година да спијат на стомак. Јас ја враќам на грб или ја вртам кон мене но или плаче или останува така минута-две и потоа пак исто. Знае и по неколку часа да спие настрана но мене тоа спиење ми изгледа неудобно, рачето и е вжештено што си лежи на него. Имам и позиционер за безбедно спиење настрана но мислам дека повеќе ќе се нервира така на топлово и ќе ја поти. Што да направам? Дали вреќа ќе биде од корист или пак ќе може да се врти?
     
  4. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Се буди во 1-2 и после во 5, заспива околу 9. А за дремлите исто гледам на 2ч. ама деновиве слабо ни оди, се по 20 мин. Исто ќе заспие инче почне да се врти и се нервира, крева глава отвара очи…
     
  5. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    Се загрижив сега. На бебуш еден месец е до сега какаше жолто, а денес наполни два памперси со зелена кака. Совет од што може да е или да видам со педијатар одма
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    Stomaceto go boli
    Kaj nas bese isto
     
  7. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.076
    Допаѓања:
    887
    Пол:
    Женски
    Probaj povij go i pusti mu zvuci za novorodence od youtube. Kaj nas toa pomaga
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.216
    Допаѓања:
    6.622
    Значи како што и си мислев од 6 месеци ќе направиме транзиција од 4 на 3 дремки. Најубаво така.И потешко нека се успива сега со 4, тоа е, отколку да плаче за спиење со 3. Едноставно такво е бебето.
    Ноќеска едвај се успавме за ноќното спиење. А трие очи и се спие а неќе да се успие.
    Три дена уназад е така.
    Можно е да е 5ти скок,како што мислам. Ај некоја нека ја постира табелата со скокови ако ви е при рака. :)
     
    На Kikikikiri0405 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски

    Nasite se mislam isto, 01.01 se rodeni... jas mislev deka sme veke nedela-dve vo petti skok :D simnav aplikacija i spored nea uste 17 dena trae...
     
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Скок е моево од вчера влезе значи вие сте 5 6 дена пред нас средина на 22ра до средина на 26та недела е
     
  11. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240226_150627_Facebook.jpg
    Jas se ponadevav deka sne go pominale skokot deka spievme prilicno dobro sinoka pa ke vidime :D
     
  12. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Кај мене е така од 3.5 месеци, штом сама се врти нема што да правиш ако и ставиш позиционер мислам дека ќе се нервира и ќе се буди само. Мојата во вреќа спие и пак се врти од корист е само што не ја мислам дали е откриена :D
     
    На Thor му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Thor

    Thor Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2021
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Женски
    Многу ми е страв затоа што не е безбедно. Да се буди на секои два часа за доење би било супер ама ако не и дадам никако не плаче и си врзува по 8-10 часа сон а кога и давам на два часа не сака да цица, некогаш дури може и два пати по ред да одбие па да цица после 5 часа а дежурство не е опција повеќе :shake:
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  14. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    4ипол м
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  15. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Два три врчери по ред гпре доле 7 /8 саат плаче се витка стиска ножина.. му давам да цица се лути на града и се стиска се вцрвенува плаче... нишкам го по соби и мине само од себе ...можно ли е да се грчеви
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Штом плаче витка нозе се грчеви, а со млеко плус само му отежнуваш уште толку. Те читам мислам дека е веќе скоро 1месец малото, почни давај капки, нас ни помагаа еспумисан л многу, прави масажички на меше, со нозе вежбички, држи му топло,има појаси anticolic. Држи го на рака легнат со меше, или на тебе на меше. И најважно од сè внимавај на храната која ти ја внесуваш.
     
  17. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Со првото нез лесно минавме не ми се виткал така . Па сега ново наново ми е.. дадпв иначе еспумисан ... па дали само од себе мина дали од нив нз.. а како даваш кога ги фатат грчеви или претходно ?
     
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.177
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Јас давав кога ќе почнеше да се грчи ама моето немаше често, а инаку педијатар препорала 4х20капки во денот ама прават запек па внимавај
     
  19. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Еспумисан јас откако почнав тоа беше спас. И давав после подој 3 пати во денот. Преродување
     
    На prinstongirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Кажете ми 5дена не е какан на доење знам дека е до 10 дена. Му правам вежби ама само прди вака не ми личи да се мачи весел е ама ако не се покака до 10ти(деф нема да чекам 10 до кај 7би идела најмн) што да превземам освен чепче? Изедов една лажица чај од дрим демек преку млеко да го протера. Друг совет? Тоа со сливите функционално е?