1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Почни ти 2 3 дена течна храна, јас варам сливи пијам од водата, чајот за доилки исто,супи па успева бебе. Ја Дадов 1 30мл водичката од сливите ама не му помогна директно
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.602
    Допаѓања:
    1.429
    Пол:
    Женски
    Mojot e 3.5 meseci pa skoro poketo vreme spie na mese,sam se vrti dzabe go mestam. Prvo mi bese strav da ne go fati noseto ama vidov deka taka mu e ubavo si spie mirno i sam go vrti glavceto. Za raceto i mene mi e strav celo vreme pod nego ama pa ne place ne e voznemireno.
     
    На Thor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.896
    Допаѓања:
    12.259
    Пол:
    Женски
    Ништо не прави. Џабе ќе се мачиш и ти и бебето. Првото дете не ми беше какано најмногу 13 дена, а редовно не какаше по цела недела. Изедов сливи еден куп, само јас добив пролив а она грчеви, и пак не се искака. Сега второво дете почна да не кака секој ден, 3ипол месеца е и веќе денеска му е 5ти ден како не е какан. Нормално е да не какаат само на доење, не се создава измет бидејќи комплетно го разградуваат млекото.
    Кога ќе почне со цврста храна ќе се изрегулира, не се секирај.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Besbes24

    Besbes24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2022
    Пораки:
    1.602
    Допаѓања:
    1.429
    Пол:
    Женски
    Mozi ne e temata za tuka no Baby cam monitor predlozete mi app ama free da bide? Ako voopsto ima:sweat:
     
  5. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Мајки како да се справиме со жешково, дали да пуштаме клима? Бебче е 16 дена и минативе денови пуштавме клима на најслабо дување на 25 степени и таа седеше во истата просторија кај што дуваше климата. Страв ми е да не настине ако дува по цел ден, ама ако ја исклучиме одма се затоплува или па да ја чувам цел ден во друга просторија
     
  6. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.428
    Пол:
    Женски
    Ние сме 33 дена и пуштаме клима во дневна, син ми е во спална и вратите се отворени. Во спалната е средна температура не е ни преладно ми прежешко, а он си е расоблечен по боди на кратки ракавчиња и без чорапки..
     
  7. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Da ama taka ke treba i jas celo vreme vo spalna osven koga spie:shake:
     
  8. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Јас дур он спие пуштам клима во дневна и после кога ќе стане ја гасам и дур седи буден е таман темп а во меѓувреме дур е буден во спална палам клима и пред спиење ја гасам и така пали гаси пали гаси сметката за струја во облаци :rofl: ама некогаш и без клима во дневна седиме ако сме само јас и он а за спиење му ја ладам собата
    Цел ден е по боди и памперс или блуза на прерамки и памперс
    Ние сме поголемки за 10дена праиме 5м и за навечер спие по рамбовка и памперс
     
    На снежана2023, Fenix05 и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Денски клима ми е на слабо дување, горе, 27 28 степени и е таман (јужна страна дига 30+). Бебе е во ромперче или боди со шорцеви. Ноќе, клима во дневна а спие во спална и таман е. Бебе 5месеци, за сега не се случило да е ладно или да дава знаци дека му студи
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    А имам еден чуден проблем го бањаме секој ден од 2 месеца сега скоро 5 после бањање нели го мачкам со млеко за тело на бекутан. И дур го бањам некогаш го тријам со ракавичка и испаѓа нели како под гушката влакненца ама зошто кога го мачкам по тело како пак искачаат ? Нешто не правам добро или?
     
  11. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Нашето киваше од време на време додека работеше климата па може од неа..затоа се мислам што е паметно ама ќе прашаме и педијатар
     
  12. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Zdravo, nie ziveeme vo Srbija i pred 2 dena primivme Pentaxim 3ta doza, so toa sto eve 2 dena posle vakcinata kaka mnogu tecno po 4-5 pati dnevno, pie mnogu pomalku mlekce, mi odbiva, ne saka ni da jade kasicki... navecer si se budese po 2 pati do sega, si jadese i prodolzuvase... prethodnive 2 veceri ke ispie mlekce pomalku od voobicaeno pa ke se razbudi so placenje za saat vreme primer...

    Dali e normalno posle vakcinata ova ili da go nosam na doktor? ;(
     
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Се лажам или нашите се врсници во 5ти скок?
     
  14. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Da, da, nie sme 01.01... vie? :)
    mozno i skokot da ima vrska, bas da se preklopi so vakcinata? ne sum pametna veke :sweat:
     
  15. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Креми со заштитен фактор ? Што користите? да не остава флеки.
     
  16. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    05.01, почна пред 3дена, вие сте пред нас. Можно е,покенкави се од вакцината па уште 5ти скок..гушкајте се, играјте си ќе пројдат 4недели
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  17. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Uriage
     
    На Malesia и n0Limits им се допаѓа ова.
  18. Annniee

    Annniee Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    zdravo majki, ne znam dali e soodvetno tuka da pisuvam, ama mnogu sum nervozna
    imam ednomesechno bebe, doma ziveeme so svekor i svekrva na razlicni spratovi
    od prethodnata nedela svekrva mi bese nastinata, 3 dena ne doagase kaj nas kaj bebeto, potoa dojde na maz mi kazala deka e podobra
    dojde vo ponedelnikot ja primetiv deka e zaripnata deka mi zbori na nos, i sepak sedi do deteto, ama jas si go zemav nisto
    vcera dojde ja primetuvam deka nosot i tece, po nekoe vreme pocnyva da kasla i mi veli ahh od cigarite
    deneska povtorno doaga, i im imam zabraneto da go baknuvaat deteto, bebeto povieno znaci slobodna mu e samo glavata taa go bacuva, znaci vo glava vo lice go bacuva
    i i velam uste kaslas veli pa da od cigarite e poveke, a jas znam deka taa ne kasla od cigari iako e dolgogodisen pusac

    cel den sum nervozna samo crni misli mi odat vo glava da ne mu se sluci nesto na bebeto, kazav na maz mi toj samo mi veli ne ne e nastinena i pomina

    sto da napravam ne mozam se nerviram, sakam da si go zastitam bebeto
     
  19. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.332
    Допаѓања:
    4.652
    Пол:
    Женски
    Во право си што не сакаш настинати, со вируси да се врткаат околу бебето. Небитно дали е свекрва во прашање или било кој друг роднина.
    Дека во целост ќе го заштитиш тоа сигурно не. Моето на пример на пример еден месец настина од мене. Морав јас на лекарски прегледи, во чекањето таму си собрав и некој вирус сигурно. Пред повеќе од година беше ова ама сакам да ти кажам не можеш бебе да изолираш комплетно.
    Она што ми боди очи во твојот пост е што пишуваш бебето е повиено. Твое право како ќе го гледаш, но на оваа жештина може само да го прегрееш и повеќе проблеми да има од тоа.
    Дополнително наутро додека не е жешко слободно вади го надвор, на балкон, во двор, да е на свеж воздух, да не е дома цело време доколку веќе не го правиш тоа.
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annniee

    Annniee Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    jasno mi e deka ne mozam skroz da go zastitam, ama dotolku nesovesni luge da doagaat nastineni znaci ne mozam da veruvam
    bukvalno go nosi bebeto i kasla dodeka go nosi
    mnogu mi e strav da ne mi nastine
    cel den samo toa go mislam