1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.896
    Допаѓања:
    12.259
    Пол:
    Женски
    Сега веќе му кашлала, ако ти е страв треба да реагираш пред да дојде до тоа.
    Мене ми е второ дете, па првото дете го кашлаше секој ден, ја учевме да става рака кога кашла и кива, ама дете е, некогаш и заборава. Малиот се затна во носот на неполн месец, го перев со физиолошки една недела и му помина. И да ти настине не е крај на свет, јас не можам второто да го заштитам од првото што иде во градинка, едноставно си прифатив дека не можам толку да го заштитам, неизбежно е дека сестра му ќе му донесе нешто.
    И свекрва ти ако сама нема осет да си го пази внучето, особено ако и маж ти не се замара, следен пат грабни и го од раце за да сфати дека нема да ја толерираш. Ако не си спремна да се скараш со неа на темава, џабе збориме.
    Јас не знам како уште постојат вакви луѓе на денешно време, мене и роднини и пријатели од далеку ми најавувале ако биле настинати, со деца болни или ако биле на некоја терапија. Културно е тоа кога некој има мало бебе.
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  2. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Ke si kazes ti si majka i jas taka vo ppcetokot kjutev ama mm si stavase granici so negovite makar maska neka stava
     
  3. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Не беше какан 5 6 дена и вчера се искака и цела ноќ кенкаше во спиење и креваше ноџињата грчеви ли? И од што му се појавија? Дека му олеснило или? Не му ставив чепче јас имав изедено завчера едно мало лажиче дрим чај и после испив вода зар од чајот?
     
  4. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.428
    Пол:
    Женски
    Витамини, пробиотик кај чувате на овие температури во фрижидер или на собна температура? Пишува до 25 степени ама се дешава деновиве температурата дома да е над 25:sweat:
     
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Еве веќе неколку дена се врти цел на спиење ама само на едната страна поточно лева. Пробав еднаш на другата страна се налути почна да кенка сакаше да плаче. Ми е страв главчето да не му се спплеска дека све на таа страна спие за 9дена 5м праи.
    И кога играме кога го вртам лево десно меше едно друго или сам да се сврти знае само на лево а на десно дали еднаш ќе се сврти и толку и пробував еднаш да го свртам на лево без проблем на десно ми се опира нејќе се враќа назад
     
  6. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Kratki dremki dobredojdovte nazad...

    konecno pocna bebce da ima dremki i okolu 50 min, saat i pol, sega povtorno se vrativme na 30 min i toa e se...

    ne znam kade gresime, ww ispraten, temna soba, i pak dremkite po 30 min...

    ima nekoja majka na koja i uspealo da prodolzi dremki?
    bebe 5m
     
  7. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Слаба му е таа страна, вежбајте на земја да ја совлада. Топче му ставаш ниско на меше меѓу ноџиња да ги активира стомачните (крева нозе) го вртиш ти на слабата страна ( од таа страна нареди играчки кои му се омилени). Со твојата внатрешна страна од ногата држи му го грпчето како потпрен на ѕид за да не може да се врти, по некое време помогни му правилно да се сврти преку слабата страна на меше. Ама правилно да ја изведете, ноџиња во воздух, вртите на страна, рачиња извлечени горе и сврти го. Сега е поважно прво странично да се осеќа сигурно и да се врти. Исто така ти кога си лежите секогаш легнувај на слабата страна за да се врти кон тебе. Ништо страшно ќе ја совлада и таа страна, само постепено не оди на сила да го вртиш на меше ако враќа глава назад. Инаку ко што читав веќе 5+ месеци не може толку лесно да ја сплеска веќе главата. Најклучно е до кај 4м. Оставај го не го буди не му крши сон, работете денски вежбајте па ќе си врти
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Фрижидер
     
  9. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Сврити го обратно во креветчето да спие
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    762
    Пол:
    Женски
    Денски сака сам гледам неколку пати ако примети дека е у спална легнат и се опушта дека пошироко и се врти десно се бутка и испаѓа на стомак левото раче му заглавува под него ама му помагам и бутка со ноџињата. Пробував со играчки на лево ама ќе му се здосади и сам ќе си се сврти на десно и баа нешто кажува. А кажи ми по колку време така да го вежбам? А ноџиња крева во вис скоро цело време кога е легнат горе му се и му правам рака нога нога рака и унакрст ги потфатува. Едно време и го местев на подлпгата и твто да му е од лево да се врти по него ама џабе:)
     
  11. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Исто е и кај нас… некад ако земам да ја нишам знае да продолжи уште 30, ама некад ни тоа не помага… ;(
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Мајки колку време после кашата давате млеко?
     
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.630
    Пол:
    Женски
    Па јас не гледам на време кога јас можам седнувам доле со него за да активира и десна страна. Мада деновиве е 90% од времето на меше не сака на грб воопшто да лежи се нервира плаче, од вчера почна да собира нозе и да крева газе така во вис па го оставам да си тера мераци
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    Devojki hipp cobiotik ili bebelan, zamena za aptamil?
     
  15. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    Devojki kade da ispitam alergija na kravji protein?
    Koj se znacite na alergija?
    Mn tesko mu e na meseto od aptamilot a davam i cajce i probiotik?
     
  16. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Ние имавме ‘црн конец’ во изметот од хипп комбиотик и аптамил, а по телото не беше исипана и сега пие хип хипоалергено, во него има и пробиотик и сега супер кака
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    Kaj nas kakata e super
    Edino shto kaka preku eden den
    A toj eden den koga ne e kakan se maci
    Se vitka
    Obicno eden saat posle hrana se tutka
    Mislam deka zeludnikot tesko mu go podnesuva aptamil i mu treba povekje vreme da go svari
    Zatoa baram polesno mleko
     
  18. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Moze li sovet i iskustvo za sredstvo protiv komarci kakvo koristete,dali koristete i predlog 5mes bebuska.
    Za pogolemoto pred 7god koristev Chicco no poslednoto kupeno sisence od novata linija na Chicco kako da gi povikuvase komarcite na nejze i zatoa sega mi e vo misla za bebe da ne probuvam
     
  19. @Ledi@

    @Ledi@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    182
    Пол:
    Женски
    Nas Bebelan mnogu ni go isfalija i preporacaa duri deka e podobar i od Aptamilot,pa koristam Bebelan po preporaka od pedijatrite.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    13.303
    Пол:
    Женски
    Малото имаше мака од аптамилот, па без мислење се префрливме на babylove. Kака редовно, качува килажа и нема грчеви. И финансиски споредбено со аптамилот е многу поисплатливо.

    @Mihaela123456 ние во млекото му даваме капки Colief и пробиотик и мислам дека се прероди детево.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.