1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    2.723
    i kolief i harvi i cajce i probiotik i se e dadeno i dzabe.
    Dodeka bese na majcino bese se ok
    Ocigledno e do aptamilot
     
    На Baby-bubu му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Denes stanavme vo 5ipol i kenkava e cela den ama toa e dr prikazna, ama ja primetiv od pred nedela moze edna od dremkite sama si ja prodolzuva potocno sega sne so 3 prvite 2 i se po 30min maks 40 a tretata i e po 1ipol 2. Znaci mozno e da si prodolzi nekoja od dremkite, dokolku ovie gi skratil. I primetiv deka dokolku spie poveke pogolem i e prozorot na budnost,nekade 3/3.5 chasa.
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.629
    На волку мала возраст најлесно ќе приметиш по грчевите и столицата. Течна, зелена, мрсулава столица со нишки на крв во неа.
    Мислам дека читав дека во ремедика се испитува.
     
    На Mihaela123456 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    4ta недела почнуваме овие два дена бебе слабо ми цица во некој периоди од денот и на града се лути, собира ножина, плаче, кенка, се вцрвенува а не е цицсл долго време а не може...нз како да му помгнам што да направам.. дадов и еспумисан, и топло на меше.. гп носам враце ама повеќе пати во денот е исто
     
  5. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    819
    Допаѓања:
    912
    Пол:
    Женски
    Devojki kako da prepoznaam deka vadi zabi belo i e nepceto,koga minam so raka kako poispaknato mi ide v sredina na eden del, od dr simtomi nesto mn mi spie :D +2 chasa od voobicaeno, mn kenka, a za jadenje si jade ubavo okoli 500ml mleko i 300gr kasha :D i namalime na 3 dremki ko stavame vo 7 a ko stavame vo 5 kako denes nezz kolku ke imame:D
     
  6. Annniee

    Annniee Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2021
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    7
    zdravo zenicki, dali ste se farbale dodeka doite? sakam da se farbam od koren dali e bezbedno
     
  7. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.424
    Пол:
    Женски
    Јас се исфарбав со фарба без амонјак пред една недела а дојам.
     
  8. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Majki sto pravite koga bebeto ika? Mu davate da cica, mu davate cucla ili go ostavate da prekine?
     
    На Bella.alleB и Sunrise!!! им се допаѓа ова.
  9. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Јас ништо, не е ништо страшно тоа, моето уште од меше беше икач еве го 5месеци обавезно еднаш дневно си ика, ако се погоди да е на града, запира од цицањето ако не му проаѓа само од себе за 10тина мин
     
    На KikiKviki, снежана2023 и Bella.alleB им се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.894
    Допаѓања:
    12.259
    Пол:
    Женски
    Ништо. Двете деца ми икаа уште во стомак. Големата е 5 години, уште често ика. Ништо не им е од икање.
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    Бебушот за еден месец ми има напреднато 730 грама само на доење. Што мислите за овој напредок?

    Вие што сте на комбинирано јадење колку мл давате аптамил на бебе од еден месец тешко 3500?
     
  12. dead.flower23

    dead.flower23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки на 23ти ќе се породам но на 1ви Јули имам многу важен испит кој морам да одам да го полагам ќе треба да бидам отсутна 3 часа минимум. Како да постапам со бебето дали да го оставам на маж ми и мајками и они да му дадат формула ако затреба или да го земам со мене на факултет да го чува маж ми надвор па да го надојам ако треба. Ќе биде многу мало 1 недела незнам како да постапам а на испитот морам да одам за услов ми е. Ве молам за совет.
     
  13. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Не го малтретирај бебето на 1 недела пекол време, вируси по факултетите. Измолзи млеко или формула ако е на Ад остај и ќе му дадат ќе заспие уште на пиење млеко ( само дај 1-2 пати шише чисто ќе биде премало да не не фати шише па да плаче додека се вратиш) не знам може и со шприц би можело да го нахранат зошто тогаш мислам пие 30тина мл реално дај му да цица пред да излезеш може нема ни да побара во тоа време
     
    На dead.flower23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Мајки кокку ви спијаја бебинава на еден месец ? Се мачам да го заспијам цела недела.. и спие 5 мин и стане.. поточнп знае и 3 4 сата да е така буден, а спие му се заспие и стане
     
  15. La-loca

    La-loca Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    790
    Допаѓања:
    5.016
    Пол:
    Женски
    И мојава беше така деновиве од топлото. Еве денес е друго дете, си спие, расположена е.
     
  16. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Една дремка има долга пд 1 1 и 30 и му трае 3 сата .. другото пред и посче се е кратко и се буди.. гледам надвор да го изнесам и спие вколичка без проблем и два сата ама дома е лудило се мачам да го успојам и не бива никако
     
  17. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.424
    Пол:
    Женски
    Ги имате ли давано за грчеви и како сте задоволни?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_9980.jpeg
      IMG_9980.jpeg
      Големина на фајлот:
      183,9 KB
      Прегледи:
      16
  18. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    680
    Пол:
    Женски
    Јас не, кај нас не помогна којзнае колку. Колиеф со еспумисан ни помогна повеќе. Ама грчеви реално треба да стиснеш заби и да чекаш да помине
     
  19. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.424
    Пол:
    Женски
    Па искрено не сум ни сигурна дали се грчеви или дека почнав да давам аптамил тешко му е на меше. Не плаче, не се витка, ржи и се напрега за какање, значи не кака лесно а столицата му е нормална откако ќе се искака. Иако какањето му е отежнато вчера сепак се искака 5 пати, ама гледам се мачи дури се искака.

    едит: ако се гасови во прашање треба да давам нешто со состојка симетикон, ако се грчеви со лактаза. Ама не можам да распознаам во нашиот случај што е..
     
    Последна измена: 15 јуни 2024
  20. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Majki kako da zaspijam bebe od 3 nedeli? Cel den ne spiese polno e so energija samo mrda so racinja i nodzinja. Posle cicanje zatvora ocinja ama koga ke go stavam vo krevetce odma gi otvara. Ne sfakjam zosto ne spie nemavme prethodno vakov problem. Nahraneto e, smenete e pelena, dadov cucla, go poviv, pustiv shumovi dzabe bebeto e aktivno. Sto da pravam? Ima nesto sto ke mu pomogne da zaspie?