Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.424
    Пол:
    Женски
    Isto, epten malku mi spie, preta so race so noze, ke go ostavam vertikalno ke go najdam horizontalno:D. Koga ke mi kazea novorodencinjata samo spijat kako ke go ostavis taka ke go najdis, sega se cudam. Uste na 10tina dena koga bese na mese glavata sam si ja svrte od edna strana na druga, so majka mi ostanavme vo cudo koga vidovme sto pravi..
     
  2. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Lele vistina i jas mislev novorodencinja spijat celo vreme a nie nespani sme celo vreme:D
    Kako go zaspivas ti? Nema nekoi kapki b vitamin ili nesto drugo?
     
  3. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.347
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Два и пол месеци бебе,еве око немам склопено. Остај го разбуди се...
     
    На n0Limits му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.424
    Пол:
    Женски
    Мака мачев да го разбудам од жолтицата за цицање сега оди па заспиј го:D иначе секој пат нешто различно функционира, некогаш фен ќе му пуштам на youtube ќе задреме, некогаш не делува ни тоа, вчера во раце си го ставив пред мене, му зборев и ме слушаше мислиш ме разбира и почна да се унесува да заспива. Овие денови е ваков, пред тоа со цуцла во креветче си ги гледаше контрасните картички и заспиваше.. се надевам период е. А ноќното спиење и не е толку лошо..
     
    Последна измена: 15 јуни 2024
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Да се фарбав и пред некој ден и со бланш се правев
     
  6. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Вака бебе на 22ри 5м праи и не знам дали сака да спие во галама дали во тишина. Во почетокот му пуштав шумови ама ме замараа свеки и мм и му гасев и некад му пуштам фен од јутуб некад тишина е у соба пошто претежно сме сами. Како да го навикнам на така погласничко? А пример надвор кога заспива кај мајка ми кога сме во куќа си спие и на бучава и косилки ама некад па нешто малку да крцне се штрека и буди. И сум приметила не му влијаат нешто шумови џабе пуштам. Како помал на детски песнички или радио од јутуб спиеше. Не знам што да му пуштам да не му е тишина во соба.?
     
  7. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Dali ako bebeto stanuva sabajle nakaj 5-6 se racuna buden prozor od toj moment ili od 7h?
    na instagram ima edna stranica mamina spavalica pa tamu sovetuvaat sekogas wake window da se racuna od 7h...

    pa me interesira kako vie praktikuvate...
     
  8. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.675
    Допаѓања:
    1.549
    Ако прочиташп погоре истото пишав и јас :D исти сме и ние
     
  9. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.539
    Пол:
    Женски
    Се рачуна од 7 ако бебето се разбуди во 7. Значи кога ќе стане, тогаш почнува ww. :)
     
  10. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    7.629
    Пол:
    Женски
    Не знам за ова ама чекај вчера што видов да споделам со вас ранобудници ко моево.
    Вика ако станува во 5 бебето време е да се направи рутина за спиење фиксна а не по ww или да се скрати 1 дремка или вк.време на денско спиење.

    https://www.instagram.com/reel/C8NCwfhuuRp/?igsh=MXU2b2Y5eXMwNXp0YQ==
     
  11. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.075
    Допаѓања:
    886
    Пол:
    Женски
    Nie cela nokj ne spievme i na kraj vo 6 satot sabajle go povivme i mu pustivme zvuci od youtube na cukanje na srce za novorodence kako sto slusalo dodeka bilo vo stomak i taka zaspa:)
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  12. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    А мене кога ми станува во 7 пократок му е ww и за брзо му се приспива секогаш првата дремка ww ни е помал од преку ден зошто така?
     
  13. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.539
    Пол:
    Женски
    Искрено не знам, секое бебе различно. Можеби ако покасно заспал вечерта, или ако не спиел убаво.
    И моето никогаш не се водеше по правилото, некогаш сакаше подолго да е буден, некогаш пократко. :)
    Прати бебенце, гледај колку толку да му го одржуваш распоредот но не се преоптеретувај.
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    419
    Пол:
    Женски
    Здраво, може ли предлог за седиште во автомобил, на што треба да се пази да има?

    Бебето ми е еден месец, ама не можам да го гледам како е стуткано во транспортер и сакам да купам седиште што може да се користи за новороденче и натаму. Да биде удобен и квалитетен.
     
    На снежана2023 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Azalea Bonsai

    Azalea Bonsai Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Мајки бебе 4 месеци, спие нешто повеќе преку ден деновиве, пак ќе си заспие пред 9 вечер и до сабајле 5-6 си спие, се буди 2-3 пати за цицање и си продолжува...ова преку ден ме загрижува
     
    На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    849
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Колку повеќе спие толку повеќе му се спие и ние сме такви имаше ден спиеше по саат ипол и последната дремка 3саати ја тераше па морав да го будам пошто му се ближеше бањање
     
  17. Konstrakta

    Konstrakta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    1.985
    Допаѓања:
    2.725
    Пол:
    Женски
    Колку време трае овој 4 скок и има ли крај пред да полудам? Таман воведовме некој ред со спиењето, сега збуниле, касно го фаќа последна дремка, накај 7.30 а за брзо станува па нервозно, па пак презаспива па пак станува, хаос хаос хааааос . Еве 11 саат е скоро не спие, се лигаво, пика тупаници во уста, нервозен е, тегне нозе, крева нозе, се противи, оа и детските дремки му се кратки а му се спие, па презаспивам. Цело време сум уморна од тоа нишкање и презаспивање, кенкање, повраќање од што пика раце во уста дп грклан
     
  18. Bella.alleB

    Bella.alleB Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.424
    Пол:
    Женски
    Ве читам дека следите дремки и ww па да се информирам од колку месеци треба да се почне со следење и ако имате некој водич/табела споделете.

    Исто сакам да прашам гледам температури од 36 степени а ќе треба да го изнесеме бебо на појако сонце заради молитвата, дали да земам некоја спф крема што е дозволена за новороденче (ако има таква предложете) или ако му ги фаќа нозете сонце во транспортерот да му ги покријам со тетра а да не мачкам спф?
     
  19. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.610
    Допаѓања:
    44.539
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240616_115523_Instagram.jpg
     
    На Bella.alleB му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Здраво, ние сме скоро 8 недели, само на доење сме и имам проблем да прифати лажливка. Го користиме на Филипс Авент. За успивање ми е посебно проблем, ми ја бара градата 90% од времето за да заспие. Дали е до лажливката проблемот, да ми препорачате некоја, или едноставно тие што сме на доење си го имаме проблемов?