1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.463
    Пол:
    Женски
    Ќеркава користеше цуцла исто филипс авент до кај 3 4 месеци, успешно ја заспивав со цуцла и беше замена за града. Е сеа скоро 7 е, како што кажав, веќе 3 месеци и нешто, воопшто не сака цуцла. Ја дојам и повеќе и одговара на града да е. Така и заспива. Твоево малечко е, пробај со друга ако не, ако и така не бива, тогаш е бебе што не прифаќа цуцла.
     
    На Trinity9 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Trinity9

    Trinity9 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2023
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    А толку сакав детето да не ми е зависно само од града… вчера купив и на Чико, со некоја форма демек го прати јазикот во устата, ама мислам уште полошо дека е од Филипсот. Имам купено и капки, и со чај го лажам (педијатар финти што ми кажуваше), ќе излиже тоа и фрла. Многу ретко ми ја прифаќа… тоа е, ќе бориме некако за успивање.
     
  3. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.121
    Допаѓања:
    5.576
    Пол:
    Женски
    Има доени бебиња што никогаш не прифаќаат цуцла.
    Не е до цуцлата, ќерка ми прифати на 40 дена обична од ДМ, 100 денари, без никаков проблем. Второво да се расцица убаво па исто околу 40 дена ќе пробам за цуцла.
    Мислам дека зависи од бебето искрено, другарка со сите можни цуцли проба, никако не прифати малата.
     
    На Trinity9 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Oxsana

    Oxsana Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Девојки во петокот а еве и денес, моево бебе имаше црвено како крв од дундата. Вртев на една сестра ид болница ми рече не е нирмално толку често, друга ми рече на женски бебиња им се случувало тоа но не на сите. До денес сме 6 дена.
    Ме интересира тие со женски бебиња дали им се има случено. Инаку утре сме на контрола кај педијатар секако ќе ја провери но сакам и ваши искуства.
     
  5. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.463
    Пол:
    Женски
    Мојава е страствен цицач, оди тргни ја од града. Почна градава ко цуцла да си ја користи. За успивање ќе ја надојам пред да планирам да спие и ја нишкам, вртам низ соби и пеам. За 10мин спие. Е сеа кичма ми паѓа, 8 кила е, ама тој начин ми успева. Твоето помало е, пробај го овој начин. Неа и помага и дожд со грмотевици, ја смирува, пробај и такви смирувачки звуци.
     
    На Trinity9 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.476
    Допаѓања:
    9.463
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е нормално, мене не ми изгледа така. На ќерка ми никогаш такво нешто не и се појавило. Надворешно крв или внатрешно?
     
  7. MartinaMM

    MartinaMM Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2019
    Пораки:
    436
    Допаѓања:
    664
    Пол:
    Женски
    Јас имав такво искуство со првата ќерка, ми рекоа нормално е, се чисти од хормоните од мене. И така беше, помина за неколку дена.
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.427
    Допаѓања:
    11.242
    Пол:
    Женски
    Нормално е кај женски бебиња, не се секирај. Ќе пројде само од себе. Реакција на твоите хормони е тоа. Можеш да прочиташ на нет, побарај false menses.
     
  9. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам за совет и искуство моето бебе уште малце ке напраи 6 месеци никако не сака на стомак дали 2 или 3 минути а на кревет ми се врти на сите страни и како да сака да стане, му правам вежба за да го држи главчето тој газот ми го крева а до пред некое време си ја држеше главата што да правам?
     
  10. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Овие два дена бебето во спиење изгледа како да се плаши. Одеднаш ги крева рацете и нозете како укочени неколку секунди па ги спушта. Се случило ли на некој, од што може да биде и како да се помогне? Имаме скоро 40 дена
     
  11. Bella.alleB

    Bella.alleB Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2019
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.575
    Пол:
    Женски
    Тоа е моро рефлексот, ќе почне да се намалува и ќе исчезне после вториот месец.
     
  12. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    860
    Допаѓања:
    712
    Пол:
    Женски
    Majki help. Bebe e 3 nedeli i ne saka da spie. Vo poslednive 15 saati samo 2 sati spiese. Probavme so povivanje, pustanje prispivni zvuci, zatemenuvanje na prostorija..ama dzabe. Za cicanje bara pretezno na eden saat i dobro si napreduva, ne izgleda deka go boli nesto, ne place samo otvoreni mu se ocite. Nekoj sovet? Se mislam na doktor da go odnesam posto ova veke vtor pat se slucuva.
     
  13. La-loca

    La-loca Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    679
    Допаѓања:
    4.445
    Пол:
    Женски
    А да излезеш малку во парк да го повозиш со количка да смените воздух. До десет не е толку жешко.
    Моево уште од петиот ден е надвор во количка на воздух.
     
  14. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    500
    Пол:
    Женски
    Мајки здраво, на бебо му се врти еден шлајм цело време не знам како да му помогнам да го тргнеме, препорака?
     
  15. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Ние правиме инхалација со 2мл физиолошки по препорака од педијатарот. И го држам често на мене свртен па тапкам по грпче нежно да се одлепи да искашла
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    860
    Допаѓања:
    712
    Пол:
    Женски
    Da moze mi kazaa i patronaznite sestri da ja shetam po malce do 10 samo sto preumorena sum deka ne spijam preku nok i veke nemam sila, mora da pospijam od kaj 7 do 9,10. Ke se potrudam da se smeni nesto i da mozam da izlezam da ja shetam
     
    На La-loca му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво да прашам за совет и искуство моето бебе уште малце ке напраи 6 месеци никако не сака на стомак дали 2 или 3 минути а на кревет ми се врти на сите страни и како да сака да стане, му правам вежба за да го држи главчето тој газот ми го крева а до пред некое време си ја држеше главата што да правам?
     
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Не сака на меше - плаче или не ја држи главата?
    Веќе на 6месеци треба стабилно да ја држи цврсто и кога го држите во раце само да може со минимално затресување да ја држи, дали и тука има потешкотии? Ако да, тогаш посоветувајте се со физиотерапевт.
    Мора да го оставаш почесто на земја,бидејќи не е исто со кревет (треба да е мнооогу тврд кревет за да е приближно). Веќе скоро 6месеци треба да си се ротира на меше да си игра со играчки пред него (да посега по нив, на 6месеци не дека се научници се). Пробај да не го форсираш дека мора да седи предолго ама гледај играта да ви е на земја и на меше. Ставај играчки со музика, светла, омилените што ги сака, книгички со слики, перниче со вода може ќе го натера да сака на меше, но сè ова зависи од тоа дали не сака да лежи на меше или му е тешко бидејќи не може да ја држи главата и не му е пријатно
     
  19. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Koga go drzam vo raka glavata ja drzi ama znae i da mu klimne da saka da se potpre, inaku koga go stavam nastomak si ja spusta glavata so noseto ke se zapne pak ja krene ama ne saka mnogu taka pa ke probam so igracki so takvi raboti
     
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.395
    Допаѓања:
    4.842
    Пол:
    Женски
    Мускулатурата не му е скроз ојачана затоа ја симнува или плаче, постепено низ денот ставај го по 3 4 мин 5 6 пати и зголемувај да се навикнува и ојачува. Ама на земја цел ден :)! Моево е 5+ ровари на земја цели денови ми е, ај што е добро за него па и јас не го мислам да не падне, е сега дека научи на меше да се сврти цело време сака така па ќе го фати досада и плаче за назад зошто уште не успеал сам и јас му трчам врти го. Само што сум го свртела он пак на стомак (facepalm) или така си комуницира со играчките, а јас мислам сака на грб :rofl: