1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Macimaxi3

    Macimaxi3 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2023
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Штом го видов твојот ком да му ставам играчки такви рабботи се залажа како за почеток барем 5 минути, гледам и офкако е на земја почнува сам да се обрнува на стомак повеке пати и поинтересно му е некако. Ти благодарам многу
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    122
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали може на бебе што цица да му се јави пролив од вода? Бебето е 3 месеци, ама денес има затнат нос и двапати имаше течна столица. Не знам дали е затоа што му дадов малку вода (превриена) или е некоја настинка поврзана и со носот.
     
  3. Bella Nella

    Bella Nella Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2024
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    На бебе што цица не му е потребна вода иако е лето и топло.

    Не е одговор на твоето прашање знам но ако е во исти перод столицата со водата а претходно немало течна столица најверојатно и можно е.

    А и затнатото носе може да е поврзано како што велиш.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Како го поминувате 5ти скок? Меѓудругото од како научи да се врти, многу немирно спие, поготово преку ден, дека не спие толку цврсто, чим се сврти и заглави, крева глава и се расонува. Многу кратко спие преку ден ;(… а навечер еве неколку ноќи по ред се буди околу 12(не и е време за млеко) па со нишкање презаспива…се тешам дека е до скокот.
     
  5. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.821
    Допаѓања:
    4.345
    Пол:
    Женски
    Nikako :D Beter od 4ti.
    Nokje se budi 516 pati, pa vo race prezaspiva (ne cica, cucla lapa i go drzam samo i zaspiva), a okolu 3-4 se budi i cel saat si sedime si gugame.
    Denski beter. Vaka vesel e, hiperaktiven duri, a eve vcera 3 dremki imase po 20mins do polovina cas. I poslednata ja skokna, i vo 6ipol se komira. Vaka e poslednite 2-3 dena. Predtoa dobar bese (a skokov e pocnat kao od 6 juni).
     
    На Cherry blossom89, BoNaNa123, Nataliii и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Jas so site gluposti izmegu sto mi se desavaat i mlekoto kako da mi e namaleno. Imeno se izmolzuvam i prethodno ako mi trebale za 120ml 15-20min sega vadam edvaj 90ml. Dovolno i e za obrok posto jade na pomalku od 2 casa. Neznam dali ne ja zasituva, ne veruvav vo slabo mleko ama ete nezz sto da mislam do pred nedela spiese po 3 saati sega na 1i40min budna e. Dali nekoja go primetila ova koga ima mentstuacija, znam deka namaluva togas ama mislam min mesec kako mi dojde se sredi mlekoto a sega mi dojde i nedela pred da dojde go imam ovoj problem.
     
  7. Nataliii

    Nataliii Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    420
    Полошо од 4тиот скок. Се буди, си пее, си игра, ако ја земиш в раце вриска оти знае дека ќе ја презаспиеш и така во круг цела вечер. Денските дремки и се кратки по пола саат едвај некогаш 40 мин.
    Мене ми намалува една недела пред менструација и откако ќе ми дојде пак се враќа во нормала. Последниве 2 месеци е така, пред тоа немав проблем оти мене ми дојде одма после 40тиот ден по породувањето.
     
    На Ouranio.toxo, Fenix05 и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  8. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    Isto i mene odma posle 40 dena ama denta pred da mi dojde togas namaluvase i odma se vrakase vo normala zatoa pisav posto pijam 4l voda kim caj za laktacija se isto ko i pred nedela se nadevam ke se vrati vo normala od kako ke mi pomine
     
    На Nataliii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. happy.look

    happy.look Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    6
    здраво, како ги облекувате новороденцињата, треба да се породам сега во јули, па уште немам купено нешто за изнесување од болница, бодиња и сл.
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.662
    Допаѓања:
    6.669
    Пол:
    Женски
    Зависи колку ќе е топло. Во петокот излеговме од болница само по долги шпихозни, клима пуштена во кола. Дома исто по долги ми е ама си пуштаме клима.
    Поголемата ми е родена во август доле беше по кратки и чорапчиња, горе долги.
     
  11. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    851
    Допаѓања:
    766
    Пол:
    Женски
    И јас приметив намалено вадев по 120мл од една сега по 60мл од двете. Дали дека не ми цицаше често од жешково?
     
  12. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    913
    Пол:
    Женски
    I jas pomisliv deka od toa posto poveke bese na kasa pimalku mleko, na 3 saati pumpav,a sega pocnav na 2 od pred 3 dena isto ostanuva po 60ml na 2saati po 90 na 3 kaj mene e od menstruacijata definitivno posto ni caj ni kim nisto nr pomaga, probaj pocesto da izmozluvas i poveke voda pa ke vidis
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. n0Limits

    n0Limits Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    652
    Пол:
    Женски
    Nikako... preku den ok se dremkite, ama koga e buden mnogu placliv, samo vo race, samo da se zanimava...
    e navecer se budi mnogu poveke od voobicaeno, nemirno spie, se budime vo 5...
    ne znam dali koga ke zavrsi skokov ke se normalizira spienjeto ... i od bebe sto si igrase i samo i raspolozeno sega samo da se nosi bara...

    mnogu potesko od 4tiot skok iskreno...
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Постои ли некој начин да пробам навечер да му го продолжам спиењето. Ми се буди на 2 часа за јадење, така јаде и преку ден
     
  15. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, од кога почнавте да ги седнувате бебињата и од кога почнавте да ги ставате на количката на делот каде што е како полуседнато/полулегнто (последниот дел од количката од тие што се 3 во 1?
     
  16. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Цуцла фаќа ли? Пробај со цуцла дали би се успало само па постепено пола час. па еден час и така до целта може би се навикнало
     
  17. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    На куси и нагоре и надоле, без боди одоздоле, или пак боди на куси со хелнаки на долги ( без ногавици ) а зависи и дома како ви е температурата
     
  18. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    7.656
    Пол:
    Женски
    Нас педијатар ни рече од 5месеци на 45° ама јас лично не форсирам пасивно седење. 5++ е бебе сеуште сме во корпа, вчера пробав третиот дел да не може легнат (не може) бебе се губи, плаче, не му е воопшто згодно, го вратив во кутија.
     
    На Nataliii, Ouranio.toxo, Stela123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Јасно да, не сакам ни јас да форсирам ама не сме биле на педијатар, тек наредна недела па да прашам овде викам. А се поткрева ли бебче, како да сака да се исправи?
     
  20. TammiB5

    TammiB5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2023
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Женски
    Не е поврзано за оваа тема, но реално доста ми помогна како да го совладаме времето на меше да биде подолго. Ти благодарам :l: од бебе што не сакаше да поминува време, ниту да ја крева главата, веќе поминува по 30-40 минути, дури вчера успеа да се сврти. Бебе е следна недела 4ти месец.


    Мене ме советуваа од крајот на 3ти да почнам по 45 степени, но мене ми е премногу рано. Ни јас го немам ставено третиот дел уште го возам во корпата иако веќе му е тесна бидејќи стигна 70цм :rofl: ама што од внатре не сакам да си признаам дека расте, што од мисла дека е уште па мал да се вози во тоа
     
    На Fenix05 му/ѝ се допаѓа ова.