1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6 месеци

Дискусија во 'Бебе' започната од meU, 16 октомври 2012.

  1. Kikikikiri0405

    Kikikikiri0405 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2016
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    708
    Пол:
    Женски
    Mene ortoped mi rece od 4 meseci na 45 stepeni i ne deka nesto bog znae kolku ja stavav ama primer ko se setavme si bese vo transporter posto legnata vo korpata ni 5 m ne stigav da izodam sega od pred nedela i go staviv dr del i si e na 45 stepeni deka veke mn mi se poti vo trasporterot
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Ние кога бевме на преглед на 4+++ месеци ни рече може да седи на 45-60 степени… негде од почеток на 5ти месец почнавме во летна количка, може да лежи и да се поткрева за седење, гледам дека и сама ја крева главата нагоре…
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_4801.jpeg
      IMG_4801.jpeg
      Големина на фајлот:
      201,8 KB
      Прегледи:
      33
    На DaisyDream и Stela123 им се допаѓа ова.
  3. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Те гушкам, баш ми е мило :inlove:
    И моево е 70цм ама зошто си лежи ко жапче не му е мала. Јас по сè што читав, прашував физиотерапевт, не треба да се форсира пасивно седење, потпрено со перници заглавено од сите страни за да се "натера" бебето да седне.
    Си има фази кои треба да ги совладува, кои мускули моторно да ги развие па да стигне до седење. Ние никаде не брзаме, беба е супер напреднат. На земја цели денови само нешто ново успева :):inlove:

    И еве без да го седнувам јас, почна да се подига по малце, кога ќе се фати за раце или кога е легнат на нас, така што да се стабилизира повеќе па ќе ставам трет дел, кога нема да биде како мравка во него. А за шетање во корпа му е доживљај, легнува на меше му отвараме од позади мрежата и си набљудува
    @Stela123
     
    На TammiB5, Nataliii, Stela123 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Stela123

    Stela123 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2023
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Супер, фала ви на одговорите, и јас некако не сакам да си признаам дека растемеее и дека полека стасуваме до тој последен дел од количката, ама полека полека.
    Инаку да @Fenix05 баш мало изгледа во тој дел од количката, делува дека не му е пријатно, ама пак веќе во корпа и транспортер одвај не собира
     
    На Ouranio.toxo, Kikikikiri0405 и Fenix05 им се допаѓа ова.
  5. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    Мојов е за некој ден 5м од 3ипол се исправа во раце за да седи од 4м го седнувам ама у раце дур го држам седнати двајцата или кај мене меѓу нозе седнат сам не, во количка 45° исто почнав да го ставам од 4м и во кенгур напред од 4м пошто сам бара нејќе никако накај мене свртен. И секако откако ортопед ни кажа дека колкчињата му се супер за негова возраст а и мажево нејќе легнато само се дига или боже пази да го седнам у скут и да прилегнам па има да се избори да се исправи и крај.
    А во количка до сега само наслонот за грб 45° го ставав сега го учам и ноџињата спуштени за да ја засака количката надвор да шетаме така да не се потиме двајцата со кенгур
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    4.904
    Пол:
    Женски
    Не знам која количка ја имате. Но ако има опција третиот дел да е најисправено што може бебето, така да си лежи супер. Да не го седнеш баш-баш одма.
     
    На Stela123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.088
    Допаѓања:
    6.131
    Да ви кажам кога не гледам на скоковиве како полесно ми е :D
    Што ќе не снајде во денот - ќе не снајде, секако нема бегање гледала јас во табелата или не.:)
    Со јадењето мака мачиме. Не сака многу да јаде, ми е страв дека ми се погоди бебе нејадач ;( Се надевам ќе смени. И давам да јаде саат и пол после цицање за да е гладна и пак тешко ми отвора уста. Пробани и солени и благи комбинации. Денеска батат тиквица и морков. Едвај 3 лажички изеде. Си реков да не и е жешко, излеговме од собата ладеше климата па влеговме во изладено. И така пробав да и дадам ама не прифати. 5 и пол месеци е. Ќе смени ли со јадењево или да не се надевам..;( јас како што планирав на 6 месеци оброк да има тешка работа ќе е.
     
    На Nataliii и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  8. Mihaela123456

    Mihaela123456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2021
    Пораки:
    1.555
    Допаѓања:
    2.710
    Devojki shto moze da e ova?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_5555.jpeg
      IMG_5555.jpeg
      Големина на фајлот:
      211,1 KB
      Прегледи:
      61
  9. Evangeliaa22

    Evangeliaa22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2023
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    Мајки поздрав! Планираме прво викендашко патување со бебо кое е 3 месеци. Што ми треба од лекарства, да спремам едно торбиче? Секој совет ќе ми значи
     
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.438
    Допаѓања:
    11.260
    Пол:
    Женски
    Ако бебе е над 3 недели, можеш да почнеш да го храниш на 3 часа преку ден, и да го будиш ако спие повеќе од 2 часа. Нормално нема наеднаш да смени, ама секој ден ако се зголемува за 5-10 минути, за една недела може да се навикне да јаде на 3 часа.

    Од 3ипол месеца, ортопедот рече над 3мес може на 45 степена.

    Ова е малце обемен список за се што треба за деца, јас не носам се од ова, ама чисто да имаш во предвид што се може да ти притреба.
    IMG_20240618_162814.jpg
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sunrise!!!

    Sunrise!!! Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    400
    Пол:
    Женски
    Kako da mu davam na 3 casa preku den koga toa si bara? Sovet nekoj
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.438
    Допаѓања:
    11.260
    Пол:
    Женски
    Кога ќе почне да бара ќе го анимираш. 2 мин во релаксатор, 2 минути во раце, 2 минути ќе го шеташ низ соби. Идејата е колку поголем период има од последно јадење, толку повеќе ќе изеде, и повеќе ќе издржи до следното. Значи ако бара на 2ч не можеш да дадеш на 3, ама можеш на 2ч и 10мин. Па после некој ден на 2ч и 20мин и така полека ќе наголемуваш.
     
    На Sunrise!!! и Kikikikiri0405 им се допаѓа ова.
  13. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    864
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Majki nie sme 23 dena, na bebe mu izlagaat kako zasuseni mrsulcinja..normalno e ili mozno e deka pustame klima i ventilator? Tie se vo dnevnata soba i nasoceni nakaj spalna da duvaat posto bez toa vo spalnata e 27 stepeni vaka barem ide do kaj 25
     
  14. Tea SK

    Tea SK Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    5.595
    Пол:
    Женски
    Сируп за алергија, сируп за температура или чепчиња, нешто за против комарци, нешто за убод од инсекти што е дозволено за мало бебе, електролити и пробиотик. Друго нешто за толку мало бебе секако не би требало да се дава на своја рака.
     
    На Evangeliaa22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BoNaNa123

    BoNaNa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2019
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Ако 4ти скок имавме проблем со хранење, не сакаше да јаде, овој 5ти скок кај не сака да јаде ( само спиејќи јаде бидејќи кога е буден се друго е поинтересно) сега и со спиењето сме хаос. Кога ке го земам да го успијам плаче до зајдување, го оставам да заспие сам се мачи и плачејќи заспива. Дремки кога како, некогаш по 20 мон, некогаш саат па и два ако не спиел доволно вечерта, бидејќи се буди и си гугаме, играме саат два :D
     
    На Dennings, Kikikikiri0405 и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  16. Coldheart

    Coldheart Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2022
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Мајки вие што почнавте со вкусови во 4ти месец, веднаш кога направи 4 почнавте или после некое време. Нас ни рекоа да почнеме со сокчиња, ни дадоа список сите да биле пробани до наредна контрола, а и да почне сега одма до наредна нема да ги проба сите дека едно сокче требало да го пробува 4 дена
     
  17. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    3.561
    Пол:
    Женски
    Nas ni bese preporakata na 4m da pocneme.
    Bebe na doenje, ama malce kacuva kilaza.
    Jas pocekav i pocnav 4+++.
    Sega sme 5++ i veke od pred nekoj den vovedov zitarki i imame cel obrok.
    Neka kazat i drugite, mojot pedijatar preporaca kasicki, za pocetok 2 supeni lazici (1/3 od malite teglicki Hipp kako merka).
    Toa blendirana kasicka e i te kako vodlesta, lapni goltni e, smoothie razredeno :)
    Po 3 dena od vkus, nekoj i po 2 davav.
     
    На Coldheart му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MarcyNA

    MarcyNA Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2023
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Majki mi treba sovet.... Bebo mi e 8 nedeli, normalno imame gasovi uste od 3ta nedela no dosta mu se podobreni za razlika od pocetokot. Sto me sekira sega e sto nekoe vreme veke go fakjaat grcevi dodeka cica. Ke cica nekoi 5-6 minuti, nekogas i pomalce i pocnuva da se stega, da se grci, se vitka celiot i ne moze ni da se docica od maka.... normalno li e vaka, zasto go fakjaat tolku grcevi na samoto cicanje i kako da mu pomognam... :(
     
  19. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.438
    Допаѓања:
    11.260
    Пол:
    Женски
    Со првото дете почнав точно на 4 мес, и со второто исто планирам. Си почнав нормално, немаше сокчиња, и не давав еден вкус по повеќе дена. По неколку лажички, 3 пати на ден, 2 дена за еден вкус. До 6 месеца беше се воведено освен месо и јајце, тие ги воведов од 7 мес натака. Сок давав само домашен (блендирано и цедено овошје), мислам дека почна на околу 9 мес да пие. За мене сок е непотребно полнење стомак, дури и само 3 лажички јаболче да дадеш пак е подобро баш овошјето да го прими отколки 3 голтки од сокот.
     
    На Coldheart му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    2.937
    Пол:
    Женски
    Какви подлоги имате во количките мајки? Седи на 45 степени ја имам оваа подлога од Локо кроко ама се си мислам дека и е топло некако во неа. Не знам со што да сменам?
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_6086.png
      IMG_6086.png
      Големина на фајлот:
      576,4 KB
      Прегледи:
      31